Krátké, volné, roztomilé: Budou tohle nejoblíbenější šaty letošního léta?

2 min čtení

2 min čtení

Babydoll dress neboli krátké šaty s rozšířeným střihem patří k nejoblíbenějším letním uniformám. Dodávají ženskost a přitom zakryjí, co potřebujeme. Stačí k nim žabky, crossbody kabelka a uvolněný outfit je na světě. Jaká je jejich historie a kde letos koupíte ty nejpěknější?

Název babydoll dress (panenkovské šaty) byl poprvé použit v souvislosti s nočním negližé, které v roce 1942 uvedla na trh americká návrhářka Sylvia Pedlar. Jejich super krátká délka nebyla přitom snahou o sexuální revoluci, ale pouhým vyústěním faktu, že během války nebyl k dispozici dostatek látky. Koncem padesátých let s tímto střihem přišel uznávaný couturiér Cristóbal Balenciaga a zajistil mu vážnost i nehynoucí slávu. I když ho Coco Chanel kritizovala, že jeho siluety ženám příliš nelichotí, zákaznice byly nadšené. Konečně šaty, které schovají partie břicha! Ikonické jsou zejména jeho malé černé z roku 1958, které měly přiléhavý základ z krepdešínu, zatímco svrchní „babydoll vrstvu“ tvořila průsvitná černá krajka. Punc roztomilosti dodávaly i saténové mašle.

Tip na video: Znáte historii malých černých šatů?

Babydoll šaty následně zažívaly vlnu popularity zejména v devadesátých letech, kdy se napojily na tehdejší styl grunge a skejtovou subkulturu. Za oživení vděčí i manželce Kurta Cobaina Courtney Love, frontmance kapely The Hole, a její kamarádce Kat Bjelland – obě hudebnice tehdy nosívaly holčičí šatičky, které byly v příkrém kontrastu s jejich silným líčením a rockovými rozcuchy (pro tento styl se vžil pojem Kinderwhore). Celebrity v čele s Madonnou nebo Lindou Evangelistou si v té době zase oblíbily babydoll šaty návrhářky Anny Sui. Dnes jsou součástí výstavy Metropolitního muzea In America: A Lexicon of Fashion.

Loading

V posledních letech vděčíme za návrat roztomilé siluety skandinávské módní vlně, zejména kodaňské návrhářce Cecilii Bahnsen, která z babydoll šatů opět učinila luxusní zboží. Její modely působí křehce i díky balonovým rukávům, unikátním texturám a subtilnímu šněrování na zádech. V aktuální kolekci však přináší větší ležérnost a také sytější barvy. Do princeznovského extrému tento střih pro změnu dovádí britská značka Selkie, jejíž šaty působí jako ekvivalent nadýchaného dortíku – lákají pastelovými odstíny, akvarelově rozpitými květinovými vzory, vrstvami organzy i nadýchanými rukávy.

Loading
Loading

Babydoll šaty jsou ale v neposlední řadě také oblíbenou uniformu pro letní dny. Střih à la panenka dodává ženskost, současně přitom umožňuje nechat zakryté přesně ty partie, které chceme. Navíc nemusí mít nutně jen holčičí atributy, jako jsou balonové rukávy nebo kanýry. Příznačný je hlavně volný střih, který se začíná rozšiřovat pod linií dekoltu nebo pod prsy. Ty vaše mohou být klidně bez rukávů anebo třeba košilové. Vyberete si?

Inspirace z Instagramu: Babydoll dress

Loading
Loading
Loading
Loading
Loading