Goth móda není mrtvá ani příšerná! Jak si tento tajemný styl z 80. let zamilovat?
Dlouhé kožené kabáty, návleky na ruce, síťované punčocháče, šněrovací kozačky na platformě a ve sluchátkách Evanescence. Naskočí vám při vyslovení spojení „goth styl“ podobný obrázek? Není se čemu divit. Tato subkultura ale skýtá mnohem zajímavější módní možnosti a sahá podstatně hlouběji do historie než do první dekády nultých let. Goth rock navíc silně ovlivňuje aktuální trendy, a tak se může menší exkurze do světa potemnělých romantiků hodit.
Počátek 70. let byl v hudebním a módním světě velmi pestrý a barvitý. David Bowie a Marc Bolan bourali všechny genderové stereotypy a položili základy androgynnímu vzhledu. Pozlátko třpytivého glam rocku ale už po pár letech začal nabourávat naštvaný punk. Ani ten se ale v sedmdesátkách dlouho neohřál. Jen co Sex Pistols poplivali dostatek zpocených fanoušků a The Stooges se nasytili orálního sexu s fanynkami přímo na pódiu, začal se o slovo hlásit avantgardní, promyšlenější post-punk. Manchesterští Joy Division se záhy stali ikonou tohoto introvertního žánru a inspirovali spoustu dalších kapel, které na přelomu 70. a 80. let stály právě u zrodu goth rocku. Potemnělého, nihilistického stylu, jenž propojil prvky glitterového navoněného glam rocku, naštvaného punku i introvertního post-punku a proměnil se v jednu z nejdůležitějších subkultur 20. století, která ovlivnila jak hudební, tak módní dějiny.
TIP NA VIDEO: Jak se proměnila móda za posledních 100 let?
Jen málo subkultur je tak rozvětvených a pestrých jako právě goth. Popis jednotlivých odnoží a jejich proměn od 80. let do současnosti by vystačil na celý publicistický seriál nebo knihu. Obecně je ale možné říct, že klíčovými vizuálními prvky, díky nimž lze tento styl ihned poznat, jsou černá barva, výrazné temné líčení, krajky a samet, objemné účesy vycházející z punkových kohoutů a detaily odkazující k viktoriánské éře.
Mnozí za otce goth (rock) stylu označují britskou kapelu Bauhaus v čele s ikonickým duem – frontmanem Peterem Murphym a kytaristou Danielem Ashem. Pravda ale je, že s typickými goth prvky přišla už ve 20. letech americká hvězda němých filmů Theda Bara. Její výrazné, černě namalované oči a typický vamp look vyčnívaly z typické módy té doby a inspirovaly mnohé další subkulturní příslušníky v pozdějších dekádách. Stejně klíčovou byla postava Vampiry, kterou v 50. letech vytvořila herečka Maila Nurmi. Silně se při tom inspirovala Morticií Addams z komiksů ilustrátora Charlese Addamse, jež od konce 30. let vycházely v magazínu New Yorker a později daly vzniknout několika seriálovým a filmovým adaptacím. Na rozdíl od jiných subkultur tak platí, že goth styl nikdy nebyl dominantou mužů. Naopak – i na klíčovém přelomu 70. a 80. let platila za důležitou personu v utváření celého kultu hudebnice Siouxsie Sioux z londýnské kapely Siouxsie and the Banshees.
Osmdesátá léta pomalu plynula, móda i hudba se měnily a také goth rock začal postupně opouštět svou původní podobu. V 90. letech se navíc začaly objevovat různé odnože, které do gothu přinesly zcela nové prvky z jiných subkultur a zájmových skupin. Některé měly návaznost na japonskou Harajuku komunitu (týká se to především stylu Gothic Lolita a Aristocrat), jiné se opíraly o cyber futurismus. V první dekádě 21. století se pak goth styl dostal i do vysoké módy. Jeho prvky se objevovaly například v kolekcích Alexandera McQueena, Johna Galliana, Anny Sui a samozřejmě také Ricka Owense, který je s touto subkulturou dlouhodobě spojován. Goth tak oficiálně povýšil na ryze módní záležitost.
Goth styl se současně se svou módní slávou stal zejména v nultých letech symbolem kontroverze a laciného oblečení. V Česku se ještě před pár lety používalo slovo gotik hlavně jako posměšné označení fanoušků kapel jako Evanescence nebo Nightwish. Nyní se ale tento styl opět těší obdivu a je zdrojem inspirace pro nejednoho designéra.
O aktuálním velkém návratu goth stylu, který plní mola fashion weeků i nabídku módních řetězců, se poprvé začalo mluvit minulý rok. Nemohl za to nikdo jiný než dvojice Kourtney Kardashian a Megan Fox, které skrze vztahy s hudebníky Travisem Barkerem a Machine Gun Kellym obnovily kult „holek od kluků z kapely“. Přestože jejich pokusy o gotické outfity na mnohé působily příliš křečovitě, nakonec se opravdu staly prvními vlaštovkami ohlašujícími nástup gothu jako jednoho z klíčových trendů druhé poloviny roku 2022.
Přímá inspirace původním pojetím goth rocku tak jasně prostupovala nejen letošními přehlídkami návrhářů, u kterých člověk s podobnými vlivy počítá (zmiňovaný Rick Owens nebo Junya Watanabe) – objevila se i u značek, u nichž by to divák jen tak nečekal. Řeč je především o módních domech Valentino a Rochas, které své nové kolekce okořenily o lesklé platformy, novoromantické krajkové halenky i celokožené černé komplety.
Goth rock se tak letos představuje hlavně ve své moderní, nositelné podobě, která nutně nemusí překopat celý váš módní styl, zároveň jej ale umí příjemně okořenit. Začít můžete třeba u černých vyšších bot s výraznou platformou, které letos platí za nejvíce trendy obuv. Stejně tak můžete své oblíbené šaty ozvláštnit přidáním koženého harness postroje, který jim dá správný undergroundový ráz. V obchodech též narazíte na poloprůhledné černé blůzy s nadýchanými rukávy a mašlí, které budou tvořit kouzelný pár s koženou pouzdrovou sukní nebo rovnými kalhotami s vysokým pasem.
O stylový goth vibe se stejně dobře postarají také oblíbené kožené trenčkoty či sametové nebo krajkové co-ord sety, které užijete jak do divadla, tak na večerní oslavu jakéhokoliv druhu. Být goth totiž nemusí hned znamenat přesnou stylizaci do ikon, které ovládly hudební (a módní) svět před více než 40 lety. Někdy stačí chytré detaily, které ale vytvoří největší efekt. Ne nadarmo se přece říká, že právě v nich se schovává ďábel. Tak ať je ten letošní pořádně gotický!