Co poslouchat o Vánocích? 5 playlistů pro všechny sváteční příležitosti

9. prosince 2021 • 06:00
 • Co poslouchat o Vánocích? 5 playlistů pro všechny sváteční příležitosti

  Co navozuje tu pravou vánoční atmosféru? Měkké světlo svíček, vůně jehličí a perníkového koření, zlatá a červená barva… A samozřejmě také hudba! Protože my v redakci Vánoce milujeme, vytvořily jsme na Spotify pět tematických vánočních playlistů, se kterými si vystačíte až do svátků, ať už budete dělat cokoliv. Příjemný poslech!

  Vánoce bývaly svátky klidu a míru. Po celém roce těžké práce měli lidé vše sklizeno, zásoby úrody uložené a po postním období si o svátcích mohli dopřát bohatou večeři v rodinném kruhu, rozjímat a věnovat se vlastní duši. My dnes žijeme v kapitalismu západního světa, a tak je jasné, že prosincové svátky mají trochu jinou podobu. Ani v honbě za dárky nebo nejkrásnější jedličkou na trhu bychom ale na to pravé jádro Vánoc neměli zapomínat.

  TIP NA VIDEO: Snadný recept na hned měkké perníčky

  Ať už slavíte Vánoce s kamarády, s partnerem, manželem, dětmi, sourozenci, nebo s rodiči, využijte tenhle čas, abyste si vnitřně zrekapitulovali svůj život za uplynulý rok, trochu se zklidnili a vnitřně se připravili na to, co přijde v tom dalším.

  Zkuste si letos adventní náladu opravdu užít. Upečte vánočku či cukroví, uvařte domácí svařák, do oken dejte decentní nebo klidně i nedecentní světýlka… Abychom vám to ještě ulehčily, daly jsme dohromady několik tematických vánočních playlistů na Spotify. Stačí si jen vybrat, který vám nejvíc sedí… Anebo klidně zkuste všechny a třeba poznáte nějakou skvělou novou hudbu.

  Článek pokračuje na další straně. >>>

 • Atmosférické balady pro krásný advent

  Adventní čas je v plném proudu, přímo do Vánoc je ještě docela daleko… Vplujte do toho pomalu s playlistem něžných indie i popových balad. Některé jsou vyloženě vánoční, jiné nikoliv, přesto vytvářejí skvělou vánoční atmosféru.

  V playlistu najdete tracky od Taylor Swift, LCD Soundsystem, Sufjana Stevense, Florence and the Machine, Tracey Thorn z Marine Girls, Kate Bush nebo třeba Fleet Foxes. Nevtíravá písničková kompilace se skvěle hodí do uší na adventní procházku, ale třeba i k četbě knihy v pohodlí vytopeného obýváku.

 • Písničky z vánočních filmů

  Máte rádi vánoční filmy? Tak tenhle playlist si přímo zamilujete! Správná sváteční romantická komedie musí mít příjemný rozjezd, potom dramatický moment, mírný sešup následovaný rychlým vzestupem, rozuzlením a šťastným koncem. V duchu této klasické filmové šablony jsme sestavovaly i tuto kompilaci, která v sobě opět spojuje jak písničky ze soundtracků vánočních filmů, tak i jiné tracky. Když si ji pustíte, i váš život se rázem promění ve vánoční snímek.

  Playlist začíná nesmrtelnou vypalovačkou Last Christmas od Wham! a najdete v něm songy z filmů jako Láska nebeská, Pretty Women, Ukradené Vánoce nebo Pelíšky.

 • Popové vánoční hity: Od Katy Perry po Lady Gaga

  Vinou pandemie se postupně ruší další a další vánoční večírky. Plánujete si to vynahradit v domácím prostředí v menším počtu kolegů nebo přátel? Pak k tomu potřebujete hudbu, která rozproudí krev a po sklence svařáku možná některé donutí i tančit. Proto jsme poskládaly playlist vánočních hitovek od největších hvězd popové scény. Nemusíte se bát: ohraný kousek All I Want for Christmas Is You od Mariah Carey tam na vás nevyskočí. Zato si ale poslechnete loňskou vánoční pecku Oh Santa!, kterou Mariah nazpívala spolu s Arianou Grande a Jennifer Hudson, a je to opravdu nářez. 

  Kromě toho je v kompilaci také nový vánoční hit od Katy Perry či Carly Rae Jepsen, nová ABBA, klasický Elton John, Kelly Clarkson, Lady Gaga, a dokonce i Christina Aguilera z přelomu milénia.

 • Vánoční filmové melodie

  Na chvíli se zase vrátíme k vánočním filmům… Nebo spíš do vánočních filmů. Ty nedoprovázejí jen písňové soundtracky, ale i originální melodie z per filmových skladatelů. Orchestrální skladby jsou tou pravou cestou, jak si doma vyčarovat Vánoce. Ať už se chystáte zdobit stromeček, balit dárky, nebo péct cukroví, následující playlist zajistí dokonalý hudební podkres.

  Určitě v něm rozeznáte známé tóny z Harryho Pottera, Sám doma nebo třeba ze Střihorukého Edwarda. Ani tady jsme se nedržely výhradně vánočních snímků a sáhly i po skladbách, které vánoční atmosféru navozují, i když s ní jinak nemají nic společného.

 • Šťastný a veselý Štědrý den!

  Vrcholem adventu jsou vánoční svátky. Pustit si ke štědrovečerní tabuli nebo k rozdávání dárků pod stromečkem klasické koledy je samozřejmě krásná tradice, od které nechceme nikoho odrazovat. Co to ale letos trochu ozvláštnit nebo to zkusit úplně jinak? 

  Poslední z našich playlistů nabízí vánoční skladby, které sice asi neznáte tak dobře jako Rolničky nebo Pásli ovce Valaši, ale coby hudební kulisa se k nejsvátečnějšímu dni v roce hodí naprosto perfektně. Zařadily jsme tam například i písně z nově vydané sólové desky klávesisty britské kapely Tindersticks Davida Boultera. Deska se jmenuje Twelve bells for Libuše; název je poctou Libuši Šafránkové a celé album má zachycovat magickou atmosféru (před)vánoční Prahy, kde Boulter aktuálně žije.

Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy