Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: iStock.com

Výživová poradkyně: U svátečního jídla nevnímejte kalorie, ale společenský přesah

Vyčítáte si o Vánocích každé sousto, které projde vašimi ústy? Neustále přemýšlíte nad tím, jak to udělat, abyste si do nového roku místo silvestrovské kocoviny nepřinesla i několik kilo navíc? Zeptali jsme se výživové poradkyně Jany Králikové, jak zvládá vánoční hodování ona a zda je to s tím svátečním přibíráním opravdu tak horké.

Jaký je váš názor na vánoční hodování ve stylu smažený kapr, bramborový salát, cukroví? 

Že je skvělé, že takové tradice máme. A že si je většinou umíme užít. S rodinou, s přáteli, že se nám často nakonec zadaří zklidnit se, dočerpat energii a užít si svátky „klidu a míru“ v pohodě. I když je někteří zpočátku prožíváme třeba i ve zbytečném stresu. Jídlo není jenom o přijatých kaloriích nebo o více či méně (ne)vhodné výživě těla. Jídlo má i společenský aspekt. Je prostředkem ke sbližování, k udržování tepla rodinného krbu, k hýčkání sebe samého i našich nejbližších. Ať už chceme, nebo ne, jídlo je součástí našich životů v mnohem širším spektru, než se na první pohled může zdát. A mně se to tak líbí. Zároveň tím ale neříkám, že hodování ve smyslu konzumace těžkých, přeslazených jídel nebo alkoholických nápojů v nezřízeném množství je v pořádku. Myslím, že každý tu skutečně „zdravou míru“ známe. Jen se jí někteří ne vždycky chceme anebo umíme „řídit“. 

TIP NA VIDEO: Jak uvařit vánoční čočkový salát, který se hodí nejen k rybě?

Zahřešíte si někdy taky tak, nebo by vás to už vůbec nenapadlo?

Přiznám se, že nemám ráda dělení na hřešení v jídle a nějakou askezi. Jídlo nevnímám jako zdravé nebo nezdravé, ale spíš jako něco, co by se v našem pomyslném jídelníčku mělo objevovat častěji nebo méně často. Takže já osobně jím taková jídla, na která mám chuť. Někdy jsou více výživná, jindy méně, ale vždy převažují ta, po kterých se v obecném měřítku cítím zdravě a sytá, která jsou pestrá, obsahují adekvátní poměr makronutrientů, vitaminů, minerálů… a po kterých vnímám, že moje tělo a mysl prosperují. Že je to někdy chilli con carne s rýží a zeleninou a jindy tvarohová bábovka s rozinkami od maminky, se nevylučuje. 

Co děláte pro to, abyste o Vánocích nepřibrala nebo neměla v souvislosti s jídlem zdravotní potíže? 

Jím po celý rok tak, abych se během veselení o svátcích nemusela zaobírat nějakými výčitkami, že jsem snědla řízek s bramborovým salátem a cukroví o Vánocích, koblihu o masopustu, beránka a mazanec o Velikonocích… Jak se říká, jedna vlaštovka jaro nedělá. Pokud jich nepřiletí celé hejno. Jak už jsem říkala, všechno je to o míře a taky o tom, umět si to užít, netrápit se a vnímat sváteční jídlo jako něco báječně výjimečného. A umět se těšit stejně i z dobrého vyváženého jídla, které jí člověk v běžném režimu. 

Sportujete během svátků, nebo jste jinak aktivní? Jaký druh sportu máte v této době nejraději? 

Stejně jako to mám s jídlem, mám to i se sportem. Máme malou holčičku, takže teď nejčastěji vyrážíme na procházky nebo na túry či na kolo. V zimě miluju bruslení na rybníce a lyžovačky na horách, ale to se nám teď s dcerou daří provozovat v omezenější míře, odpovídající jejímu věku. Než jsem otěhotněla, ráda jsem chodila v zimě běhat, což občas to bruslení na ledě připomínalo. Teď rádi vyrážíme s kočárkem. Vždycky je ale čas sportovat, a to během celého roku. Ať už jde o přirozený pohyb, nebo nějaký ten rodinný výlet spojený se sportovní aktivitou, která s tím jde skloubit. Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody. A my se hýbeme rádi naštěstí všichni, často a společně. 

Jaký je váš oblíbený „zdravý“ vánoční recept?

Mám moc ráda houbového kubu z lámaných ječných krupek s červenou řepou a kyselou okurčičkou. To je náš rodinný postní oběd, který připravuje moje babička, maminka i teta na Štědrý den, kdy se na něj celá rodina sjedeme. I když nevím, jestli by splňoval vaše kritérium „zdravého receptu“. Je se sádlem a pijeme k němu pivo. Jak jsem říkala, já jídlo na „zdravé“ a „nezdravé“ už dlouhé roky nedělím. 

Prozradíte, na co se letos o Vánocích nejvíc těšíte? 

Na vánoční atmosféru. Na rodinu a na vaření i pečení cukroví s dcerou. Na zdobení stromečku, na balení a rozbalování dárků, na úsměvy a jiskřivá očka. Na radost, klid a pohodu při svíčkách a u krbu. Na vůni babiččina taženého štrúdlu s jablky a skořicí. Na františka, co se to s ním vždycky přežene, a pak se musí dlouho větrat. Na pohádky a pomalá rána pod dekou s french toastem z vánočky s kakaem. Na lásku a laskavost, kterých, mám pocit, je o Vánocích všude tak nějak o chlup víc. A to mi dělá velikou radost. 

Článek vyšel v časopisu Dieta. Starší i aktuální čísla Diety si můžete koupit v on-line trafice iKiosek.cz.

.
.

Doporučujeme

Načíst další články