Jak si užít předvánoční čas v klidu a bez stresu?

Jak si užít předvánoční čas v klidu a bez stresu? Zdroj: iStock.com

Advent v klidu a míru: Jak se vyhnout vánočnímu stresu? Těchto 9 tipů vás zachrání

Adventní období bývá pro mnohé náročnou zkouškou psychické odolnosti, na závěr ještě často korunovanou nežádoucím bonusem ve formě příliš těsných kalhot. Jak se letos vyhnout zbytečným stresům, vypjatým situacím i sklíčenosti z nabraných kil?

1. Ujasněte si, co je pro vás o Vánocích důležité 

Tohle není snadné, ale jde zřejmě o nejdůležitější krok k tomu, abyste si letos svátky opravdu užili. Každý z nás žije nějakou konkrétní představou „nejlepších“ Vánoc, založenou například na nostalgii, reklamě či sociálních médiích. Jenomže tyhle ideální Vánoce neexistují. Nenechte si vnutit názory obchodníků a influencerů a soustřeďte se na to, co je pro vás osobně důležité. Třeba přijdete na to, že prožít pár klidných dní s nejbližší rodinou je víc než perfektně naklizený dům, dvacet druhů vánočního cukroví a tchyně šokovaná vaší „dokonalostí“. 

TIP NA VIDEO: Jak vypadají Vánoce v průměrné české rodině?

Video placeholde

2. Nalaďte se na svátky s předstihem

Vánoce jsou poskládány z maličkostí, které dohromady utvářejí výsledný pocit. Nalaďte se letos na svátky pozvolna a s dostatečným předstihem: nakupte pro rodinu adventní kalendáře, nachystejte si vánoční svíčky, kořeněné vůně i oblíbené dekorace, vyndejte vánoční hrnečky… Jde o drobnosti, které vám pomohou posunout se k vánoční náladě a zvládnout přípravu v poklidném svátečním tempu. 

3. Odmítněte věci, které o Vánocích dělat nechcete

Ve snaze o dokonalé Vánoce a o naplnění cizích očekávání si do značné míry můžete způsobovat stres sami tím, že děláte věci, které ve skutečnosti dělat nechcete. Abyste se tomu tentokrát vyhnuli, je třeba stanovit si dopředu hranice a nebát se říci „ne“ činnostem, které vám vadí. Cítíte se nuceni hostit nebo navštěvovat lidi, jejichž přítomnost vám nedělá dobře? Jemně rodině vysvětlete, proč chcete letos dělat něco jiného. I když je vám představa takového rozhovoru nepříjemná, nemůže to být v konečném důsledku horší než strávit Vánoce způsobem, kterým nechcete.

4. Napište si vánoční seznam věcí, které chcete (nikoliv musíte) udělat

Obvykle si píšeme jenom seznam povinností s nálepkou „musím“. Co to letos změnit a připravit si speciální soupis činností, na které se budete doopravdy těšit? Může obsahovat třeba vánoční filmy, které chcete vidět, nebo knížku, co máte v plánu přečíst; patří sem i malé zážitky typu posezení u krbu s šálkem horké čokolády nebo podvečerní procházka vánočně vyzdobeným městem. Bude vás to těšit a svátečně vás to naladí. 

5. Udělejte si z balení dárků příjemný rituál

Pokud jste typ člověka, který v předvečer Štědrého dne zůstává do noci vzhůru a horečně balí dárky, je nejvyšší čas to změnit. Zkuste si připustit myšlenku, že balení dárků může být zábava a každoroční milý rituál. Pomůže vám zajistit si v dostatečném předstihu vše potřebné, tedy balicí papír, stuhy, pásky i visačky. Pak už jen stačí najít si klidné místo, kde můžete – za přítomnosti svařáku a podcastu či oblíbeného vánočního filmu – rozjet své balicí umění.

6. Myslete o Vánocích i na ty méně šťastné

Zpomalení uprostřed vánočního chaosu má i jiné výhody než jen záchranu vlastního zdraví. Může vám poskytnout výjimečný prostor k tomu si uvědomit, co v životě máte, a dokázat to ocenit. Třeba při myšlenkách na lidi, kteří se nacházejí v méně šťastné životní situaci, než je ta vaše. 

7. Opusťte představu dokonalých Vánoc

Dokonalé Vánoce neexistují, alespoň ne tak, jak nám je často předkládají média. Pokud se dokážete zbavit nerealistických očekávání a přijmete fakt, že si některé věci žijí svým vlastním životem, uleví se vám. To samozřejmě neznamená, že byste na Vánoce a vše, co k nim patří, měli rezignovat. Pokud vás horečnaté přípravy těší a užíváte si hodiny v kuchyni, proč ne. Povinné to ale není a na to byste neměli zapomínat. 

8. Neládujte se jídlem a nerezignujte na pohyb

Tohle je klasika, kterou je ale třeba si opakovaně připomínat. Přestože je na stole a všude okolo řada lákadel, udržujte své chutě na uzdě. Nemusíte si dobroty odpírat, jíst, pít i ochutnávat je povoleno. Zachovejte si ale zdravý rozum i žaludek, nepřejídejte se a neutěšujte myšlenkou, že od Nového roku začnete hubnout. Všichni víme, že taková předsevzetí nefungují, a pokud se nebudete ládovat od rána do večera a nerezignujete-li na pohyb, dávat si je vůbec nemusíte. 

9. Připravte se na příští rok

Nejspíš budete souhlasit s tím, že jednou z nejhorších věcí na Vánocích je povánoční úklid. Zlikvidovat všechnu vánoční výzdobu vyžaduje obvykle velké sebezapření, proto se možná i vy snažíte mít tuhle záležitost rychle z krku. Bezmyšlenkovitě pak naházíte do krabic všechno, co jde, aby to bylo rychle vyřízené. Skvělou investicí do (každých) dalších Vánoc ale bude, když si vytvoříte systém uskladnění všech těch věcí včetně popisků. Buďte důslední také v třídění – rozbité a nefunkční už zpátky do krabice nepatří.

Článek vyšel v časopisu Dieta. Archivní čísla si můžete koupit v on-line trafice iKiosek.cz.