Foto z filmu Malé ženy (2019)

Foto z filmu Malé ženy (2019) Zdroj: Columbia Pictures

Foto z filmu Malé ženy (2019)
Foto z filmu Malé ženy (2019)
Foto z filmu Malé ženy (2019)
Foto z filmu Protivný sprostý holky (2004)
Foto z filmu Protivný sprostý holky (2004)
29
Fotogalerie

Když už vás nebaví Pelíšky: 10 nejlepších netradičních vánočních filmů

Máte pocit, že jestli ještě jednou někoho uslyšíte hystericky se smát nad větou „Zajímalo by mě, kde soudruzi z NDR udělali chybu“, půjdete strčit hlavu do zapnuté elektrické trouby? I filmové klasiky se můžou přejíst, proto jsme vybrali deset netradičních vánočních snímků, které jsou příjemnou alternativou ke stokrát viděnému svátečnímu programu českých televizí.

V Bruggách

V originále In Bruges, 2008, 107 minut

Černá kriminální komedie V Bruggách z roku 2008 čerpá z jednoduchého kontrastu. Uprostřed pitoreskního belgického městečka, které je považováno za jednu z nejzachovalejších středověkých památek vůbec, se skrývají dva irští zločinci. V gotickém městě protkaném sítí kanálů se toho ale moc neděje, a tak se mladší ze dvou skrývajících se gangsterů začne brzo nudit. A když se gangster nudí, jsou z toho problémy. Mohlo by se zdát, že v pohádkových zimních Bruggách se nikomu nemůže stát nic zlého, když se ale do hry přidá lilipután s kapsami plnými kokainu, filmový štáb natáčející artový film a jedno temné tajemství minulosti, všechno se dokonale zamotá.

Málokterý film dokáže být stejnou měrou zábavný, napínavý i melancholický, tenhle to ale zvládá s přehledem a není divu, že v době uvedení způsobil malou senzaci. Pokud vám náhodou utekl, Vánoce jsou ideální doba k nápravě. V Bruggách můžete streamovat na SkyShowtime.

Foto z filmu V Bruggách (2008)
Foto z filmu V Bruggách (2008) | Zdroj: Film Four

Batman se vrací

V originále Batman Returns, 1992, 122 minut

Batmanů už filmová historie poznala spoustu. Měli jsme kresleného Batmana, srandovního Batmana Adama Westa (nezaměňovat se směšným Batmanem George Clooneyho), seriózního Batmana Christiana Balea, seriálového Batmana Davida Mazouze, Batmana Bena Afflecka a jednoho temného v podání Roberta Pattinsona. Batmanem, který je skoro všechny předčí, je nicméně Michael Keaton. Ten se v dokonale atmosférickém Batman se vrací z roku 1992 potýká nejen s perfektně slizkým děsivým Tučňákem v podání Dannyho DeVita, ale také sKočičí ženou s tváří Michelle Pfeiffer. Režisér Tim Burton vytvořil temný vánoční komiksový film a svůj jedinečný estetický styl do něj otiskl se vším všudy. Snímek je k vidění na Prime Video.

Tip navíc: Skvělým vánočním osvěžením mezi klasickými pohádkami mohou být animované Ukradené Vánoce (The Nightmare Before Christmas, 1993) režiséra Henryho Selicka, které Tim Burton produkoval a jež vznikly na motivy jeho vlastní básně.

Foto z filmu Batman se vrací (1992)
Foto z filmu Batman se vrací (1992) | Zdroj: Warner Bros. Pictures

Tichá noc

V originále Silent Night, 2021, 92 minut

Máte rádi Keiru Knightley, ale Lásku nebeskou už nemůžete ani vystát. Pak je pro vás apokalyptická komedie plná černého humoru Tichá noc ideální volbou. Ve snímku režisérky Camille Griffin ztvárnila oblíbená britská herečka Nell, spořádanou manželku a matku tří dětí, která spolu se svým mužem Simonem (Matthew Goode) každoročně pořádá vánoční večeři pro další páry a jejich potomstvo. To, co naoko vždycky vypadalo jako absolutní idylka, samozřejmě skrývá spoustu tajemství, intriky, nevyřčenou nevraživost, žárlivost a další nepěkné emoce, které se mezi slušnými lidmi o svátcích nenosí. Když za okny vypukne konec světa, skupina dospělých i dospívajících zůstane uvězněna v titěrném prostoru. A všechno začíná vyplouvat na povrch. V dalších rolích snímku, který neprávem zapadl, jsou k vidění například Annabelle Wallis, Lily-Rose Depp nebo Roman Griffin Davis.

Foto z filmu Tichá noc (2021)
Foto z filmu Tichá noc (2021) | Zdroj: capelight pictures

Kiss Kiss Bang Bang

2005, 103 minut

Nejlepší vánoční film pro lidi, kteří nenávidí Vánoce. Režijní debut scenáristy Smrtonosné zbraně Shanea Blacka s Robertem Downeyem Jr. a Valem Kilmerem. Mysteriózní černá komedie se odehrává právě o Vánocích, nicméně v Los Angeles. Tam sníh znají jenom z obrázků, a tak všechny ty sváteční dekorace a kostýmy zasazené do centra slunečné Kalifornie vytvářejí bizarní kulisu pro jinak vlastně naprosto nevánoční příběh o soukromém očku (Kilmer) a zlodějíčkovi (Downey Jr.), který se vydává za herce (a pak i za detektiva). Společně se zapletou do šíleného příběhu plného mrtvol, nesplněných snů a konspiračních teorií, který navíc perfektně artikuluje, jak toxické a destruktivní může být pro člověka jeho vlastní příbuzenstvo. Kiss Kiss Bang Bang je tak skoro totéž co standardní vánoční rodinná sešlost.

Tip navíc: Pokud se vám Blackův film bude líbit nebo už ho znáte, zkuste jeho novější počin, buddy movie Správní chlapi (The Nice Guys, 2016), nebo film Davida Roberta Mitchella Záhada Silver Lake (Under the Silver Lake, 2018), který rovněž řeší konspirace na pozadí Hollywoodu. Ani jeden z těchto snímků nemá s Vánocemi nic společného, oba jsou ale skvělé.

Foto z filmu Kiss Kiss Bang Bang (2005)
Foto z filmu Kiss Kiss Bang Bang (2005) | Zdroj: Warner Bros.

Malé ženy

V originále Little Women, 2019, 135 minut

Malé ženy jsou americkou klasikou, a to nejen ve světě literatury, ale také na stříbrném plátně. Autobiografický příběh o dospívání čtyř sester z pera spisovatelky Louisy May Alcott se dočkal již několika hollywoodských zpracování, ve kterých vždy zářily nejoblíbenější hvězdy dané doby. Nejnovější adaptace režisérky Grety Gerwig z roku 2019 není výjimkou. Sestry Marchovy tu ztvárnily Saoirse Ronan, Emma Watson, Florence Pugh a Eliza Scanlen. Role Laurieho, chlapce odvedle, který se výrazně dotkne života každé ze čtyř dívek, připadla Timothému Chalametovi, matku Marchovou hraje Laura Dern.

Právě vánoční čas je ideální dobou ke zhlédnutí Malých žen: kromě toho, že se důležitá část příběhu odehrává právě o Vánocích, hraje adventní atmosféře filmu do karet i půvabné poselství o síle sesterské lásky, které zastíní i několik hořkosladkých myšlenek o společenském postavení žen v 19. století. Malé ženy jsou k vidění na Netflixu.

Foto z filmu Malé ženy (2019)
Foto z filmu Malé ženy (2019) | Zdroj: Columbia Pictures

Smoke

1995, 112 minut

K žánru vánočních filmů patří slzopudné propletence lidských osudů, které se více či méně nahodile navzájem potkávají, aby nakonec vyústily do šťastného konce. Bez kýčovitých klišé, uvěřitelně, ovšem i s adekvátní dávkou emocí něco podobného nabízí drama Smoke režiséra Waynea Wanga z roku 1995. Uprostřed dění stojí malá trafika v Brooklynu a její manažer Auggie (Harvey Keitel v nejlepší formě). Ten už řadu let každé ráno ve stejný čas vyjde před obchůdek, aby vyfotil jednu fotku – pokaždé z toho stejného místa a úhlu pohledu. Trafika slouží i jako místo setkávání místních rezidentů. K těm se přidává spisovatel Paul (William Hurt) a teenager Rashid (Harold Perrineau). Každý tady něco hledá – Paul inspiraci k psaní a vlastně i vůli k životu, Rashid svého ztraceného otce. A co hledá Auggie? Ten chce dost možná jenom dál v poklidu provozovat svoji trafiku. V čem je povedený komorní snímek vlastně vánoční, divák zjistí až na samém konci vyprávění.

Foto z filmu Smoke (1995)
Foto z filmu Smoke (1995) | Zdroj: Miramax Films

Byla to divoká noc

V originále The Night Before, 2015, 101 minut

Tři kamarádi z dětství, jedna noc v roce, jedna dlouholetá tradice. Ethan (Joseph Gordon-Levitt) při tragické nehodě ztratil mámu i tátu. Rodiče mu nahradili jeho dva nejlepší kamarádi, Isaac (Seth Rogen) a Chris (Anthony Mackie). Tři kluci společně strávili šťastné a prohulené Vánoce, a tak si z toho udělali zvyk. Každý rok se v předvečer Štědrého dne sejdou, aby si trochu zapařili. Už ale nejsou nejmladší, a zatímco Isaac se oženil a čeká prvního potomka, z Chrise je sportovní hvězda. Jen Ethan se v životě nehýbá z místa. Aby ho kamarádi posunuli, rozhodnou se užít si jedny poslední společné Vánoce. Začíná noc plná drog, tajemných školníků, urážlivých vánočních svetrů a nevyžádaných dick piců. V přisprostlé komedii Jonathana Levina ústřednímu triu sekundují skvělé komediální herečky Lizzy Caplan a Mindy Kaling. Nečekejte žádnou vysokou kinematografii, ale jako oddechovka na klidný domácí mejdan s přáteli je to ideální.

Foto z filmu Byla to divoká noc (2015)
Foto z filmu Byla to divoká noc (2015) | Zdroj: Columbia Pictures

Carol

2015, 118 minut

Carol (Cate Blanchett) je elegantní panička z předměstí, která se při nákupu vánočních dárků seznámí s mladou prodavačkou Therese (Rooney Mara). Mezi oběma ženami okamžitě něco přeskočí, a zdaleka to není jen jiskra přátelství. Jsme ale v 50. letech v USA a otevřený milostný vztah je pro Carol a Therese nepřípustný ve všech ohledech, dokonce přímo nezákonný. Přesto se mu ženy poddají. Jejich něžný láskyplný svět ale naruší střet s realitou, když Carolin manžel aféru odhalí a ženě vyhrožuje, že jí zakáže stýkat se s vlastní dcerou. Křehké romantické drama britského režiséra Todda Haynese těží především z dynamiky mezi Cate Blanchett a Rooney Marou v hlavních rolích. Ty spolu vytvořily něžně intimní portrét vztahu, který je jemný a intenzivně spalující zároveň. Právě díky výkonům obou hereček stojí Carol několik stupínků nad průměrem standardních filmových slaďáků.

Foto z filmu Carol (2015)
Foto z filmu Carol (2015) | Zdroj: The Weinstein Company

Protivný sprostý holky

V originále Mean Girls, 2004, 97 minut

Mileniální klasika s Lindsay Lohan si zaslouží připomenutí kdykoliv během roku, ale skrze legendární scénu vánočního tanečku čtveřice královen školy se právě k prosincovým svátkům perfektně hodí. Dnes již kultovní film pro dospívající, jehož význam pro celou jednu generaci potvrdila zpěvačka Ariana Grande videoklipem k písni thank u, next, dává nahlédnout do komplikovaného světa náctiletých dívek a společenské hierarchie amerických středních škol. Do prostředí, kde jsou jedni krásní, bohatí a populární, zatímco druzí šikanovaní a přehlížení, přichází naivní Cady (Lohan), která do školy nikdy nechodila – učila se doma, protože s rodiči žila v Africe. Oddechová komedie o strastech dospívání je ideálním programem na domácí vánoční večírek s kamarádkami. Protivný sprostý holky najdete na Netflixu.

Foto z filmu Protivný sprostý holky (2004)
Foto z filmu Protivný sprostý holky (2004) | Zdroj: 2004 Paramount Pictures

Zelený rytíř

V originále The Green Knight, 2021, 130 minut

Vizuálně neskutečně podmanivé, vysoce estetické moderní ztvárnění básně o siru Gawainovi a Zeleném rytíři, jedné z méně známých částí cyklu artušovských legend. Dev Patel hraje chrabrého Gawaina, synovce krále Artuše a nejmladšího z rytířů Kulatého stolu. Když sváteční večeři družiny věrných bojovníků naruší příchod obrovitého zeleného rytíře, který vyzve ostatní, aby mu kdokoliv z nich uťal hlavu, ambiciózní mladík to pochopí jako příležitost, jak králi dokázat své kvality. Místo toho tím ale začíná Gawainovo dlouhé putování anglickou krajinou, která prověří mnohem víc než jen jeho odvahu a ukáže mu, že jsou i důležitější rytířské kvality: čest, věrnost a čisté srdce. Oslnivá koláž fantaskních obrazů podbarvená hudbou Daniela Harta je k vidění na HBO Max.

Foto z filmu Zelený rytíř (2021)
Foto z filmu Zelený rytíř (2021) | Zdroj: A24