Netradiční vánoční filmy: Co si pustit, když už vás nebaví Pelíšky?

6 min čtení

6 min čtení

Máte pocit, že jestli ještě jednou někoho uslyšíte hystericky se smát nad větou „Zajímalo by mě, kde soudruzi z NDR udělali chybu“, půjdete strčit hlavu do zapnuté elektrické trouby? I filmové klasiky se můžou přejíst, proto jsme vybrali deset netradičních vánočních snímků, které jsou příjemnou alternativou ke stokrát viděnému svátečnímu programu českých televizí.

V Bruggách

V originále In Bruges, 2008, 107 minut

Černá kriminální komedie V Bruggách z roku 2008 čerpá z jednoduchého kontrastu. Uprostřed pitoreskního belgického městečka, které je považováno za jednu z nejzachovalejších středověkých památek vůbec, se skrývají dva irští zločinci. V gotickém městě protkaném sítí kanálů se toho ale moc neděje, a tak se mladší ze dvou skrývajících se gangsterů začne brzo nudit. A když se gangster nudí, jsou z toho problémy. Mohlo by se zdát, že v pohádkových zimních Bruggách se nikomu nemůže stát nic zlého, když se ale do hry přidá lilipután s kapsami plnými kokainu, filmový štáb natáčející artový film a jedno temné tajemství minulosti, všechno se dokonale zamotá. Málokterý film dokáže být stejnou měrou zábavný, napínavý i melancholický, tenhle to ale zvládá s přehledem a není divu, že v době uvedení způsobil malou senzaci. Pokud vám náhodou utekl, Vánoce jsou ideální doba k nápravě.

Foto z filmu V Bruggách (2008)

Batman se vrací

V originále Batman Returns, 1992, 122 minut

Batmanů už filmová historie poznala spoustu. Měli jsme kresleného Batmana, srandovního Batmana Adama Westa (nezaměňovat se směšným Batmanem George Clooneyho), seriózního Batmana Christiana Balea, seriálového Batmana Davida Mazouze, Batmana Bena Afflecka a jednoho nového v podání Roberta Pattinsona získáme příští rok. Batmanem, který je skoro všechny předčí, je nicméně Michael Keaton. Ten se v dokonale atmosférickém Batman Returns z roku 1992 potýká nejen s perfektně slizkým, děsivým Tučňákem v podání Dannyho DeVita, ale také s Kočičí ženou s tváří Michelle Pfeiffer. Režisér Tim Burton vytvořil temný vánoční komiksový film a svůj jedinečný estetický styl do něj otiskl se vším všudy. K vidění je aktuálně na HBO Max. Tip navíc: Skvělým vánočním osvěžením mezi klasickými pohádkami mohou být animované Ukradené Vánoce (The Nightmare Before Christmas, 1993) režiséra Henryho Selicka, které Tim Burton produkoval a jež vznikly na motivy jeho vlastní básně.

Foto z filmu Batman se vrací (1992)

Smrtonosná zbraň

V originále Lethal Weapon, 1987, 110 minut

Smrtonosná past (Die Hard, 1988) dominuje v žebříčcích vánočních klasik. Je proto s podivem, že stejnou pověst nemá také o rok starší film, s nímž si snímek s Brucem Willisem kvůli podobným českým distribučním názvům diváci občas pletou. Smrtonosná zbraň je příběhem dvou zcela odlišných policistů, zkušeného matadora Rogera Murtaugha (Danny Glover) a mladého, divokého a nebezpečného Martina Riggse z protidrogového (Mel Gibson). Nečekaní parťáci dostanou na starost případ mrtvé mladé ženy, který je zamotanější než sluchátka v kapse, a navzdory počátečním antipatiím vytvoří vynikající duo. Skvělá story, perfektní krimi atmosféra a neuvěřitelná chemie mezi představiteli hlavních rolí udělaly ze Smrtonosné zbraně hit a legendu, která se dočkala několika pokračování a kultovního statusu. Co z ní ale dělá dobrý vánoční film? Zatímco Murtaugh je family man, pro kterého je rodina nade vše, Riggs se utápí v nekonečné depresi po manželčině smrti, balancuje na hraně sebevraždy a kašle na všechno. Díky Murtaughovu přátelství i vřelému přijetí, kterého se mu dostane od jeho ženy a dětí, ale Riggs projde osobní proměnou, na jejímž konci pochopí, že ještě má smysl žít. A to je přece ryze vánoční příběh.

Foto z filmu Smrtonosná zbraň (1987)

Kiss Kiss Bang Bang

2005, 103 minut

Nejlepší vánoční film pro lidi, kteří nenávidí Vánoce. Režijní debut scenáristy Smrtonosné zbraně Shanea Blacka s Robertem Downeyem Jr. a Valem Kilmerem. Mysteriózní černá komedie se odehrává právě o Vánocích, nicméně v Los Angeles. Tam sníh znají jenom z obrázků, a tak všechny ty sváteční dekorace a kostýmy zasazené do centra slunečné Kalifornie vytvářejí bizarní kulisu pro jinak vlastně naprosto nevánoční příběh o soukromém očku (Kilmer) a zlodějíčkovi (Downey Jr.), který se vydává za herce (a pak i za detektiva). Společně se zapletou do šíleného příběhu plného mrtvol, nesplněných snů a konspiračních teorií, který navíc perfektně artikuluje, jak toxické a destruktivní může být pro člověka jeho vlastní příbuzenstvo. Kiss Kiss Bang Bang je tak skoro totéž co standardní vánoční rodinná sešlost. Tip navíc: Pokud se vám Blackův film bude líbit nebo už ho znáte, zkuste jeho novější počin, buddy movie Správní chlapi (The Nice Guys, 2016), nebo film Davida Roberta Mitchella Záhada Silver Lake (Under the Silver Lake, 2018), který rovněž řeší konspirace na pozadí Hollywoodu. Ani jeden z těchto snímků nemá s Vánoci nic společného, oba jsou ale skvělé.

Foto z filmu Kiss Kiss Bang Bang (2005)

Malé ženy

V originále Little Women, 2019, 135 minut

Malé ženy jsou americkou klasikou, a to nejen ve světě literatury, ale také na stříbrném plátně. Autobiografický příběh o dospívání čtyř sester z pera spisovatelky Louisy May Alcott se dočkal již několika hollywoodských zpracování, ve kterých vždy zářily nejoblíbenější hvězdy dané doby. Nejnovější adaptace režisérky Grety Gerwig z roku 2019 není výjimkou. Sestry Marchovy tu ztvárnily Saoirse Ronan, Emma Watson, Florence Pugh a Eliza Scanlen. Role Laurieho, chlapce odvedle, který se výrazně dotkne života každé ze čtyř dívek, připadla Timothému Chalametovi, matku Marchovou hraje Laura Dern. Právě vánoční čas je ideální dobou ke zhlédnutí Malých žen: kromě toho, že se důležitá část příběhu odehrává právě o Vánocích, hraje adventní atmosféře filmu do karet i půvabné poselství o síle sesterské lásky, které zastíní i několik hořkosladkých myšlenek o společenském postavení žen v 19. století.

Foto z filmu Malé ženy (2019)

Smoke

1995, 112 minut

K žánru vánočních filmů patří slzopudné propletence lidských osudů, které se více či méně nahodile navzájem potkávají, aby nakonec vyústily ke šťastnému konci. Bez kýčovitých klišé, uvěřitelně, ovšem i s adekvátní dávkou emocí něco podobného nabízí drama Smoke režiséra Waynea Wanga z roku 1995. Uprostřed dění stojí malá trafika v Brooklynu a její manažer Auggie (Harvey Keitel v nejlepší formě). Ten už řadu let každé ráno ve stejný čas vyjde před obchůdek, aby vyfotil jednu fotku – pokaždé z toho stejného místa a úhlu pohledu. Trafika slouží i jako místo setkávání místních rezidentů. K těm se přidává spisovatel Paul (William Hurt) a teenager Rashid (Harold Perrineau). Každý tady něco hledá – Paul inspiraci k psaní a vlastně i vůli k životu, Rashid svého ztraceného otce. A co hledá Auggie? Ten chce dost možná jenom dál v poklidu provozovat svoji trafiku. V čem je povedený komorní snímek vlastně vánoční, divák zjistí až na samém konci vyprávění.

Foto z filmu Smoke (1995)

Byla to divoká noc

V originále The Night Before, 2015, 101 minut

Tři kamarádi z dětství, jedna noc v roce, jedna dlouholetá tradice. Ethan (Joseph Gordon-Levitt) při tragické nehodě ztratil mámu i tátu. Rodiče mu nahradili jeho dva nejlepší kamarádi, Isaac (Seth Rogen) a Chris (Anthony Mackie). Tři kluci společně strávili šťastné a prohulené Vánoce, a tak si z toho udělali zvyk. Každý rok se v předvečer Štědrého dne sejdou, aby si trochu zapařili. Už ale nejsou nejmladší, a zatímco Isaac se oženil a čeká prvního potomka, z Chrise je sportovní hvězda. Jen Ethan se v životě nehýbá z místa. Aby ho kamarádi posunuli, rozhodnou se užít si jedny poslední společné Vánoce. Začíná noc plná drog, tajemných školníků, urážlivých vánočních svetrů a nevyžádaných dick piců. V přisprostlé komedii Jonathana Levina ústřednímu triu sekundují skvělé komediální herečky Lizzy Caplan a Mindy Kaling. Nečekejte žádnou vysokou kinematografii, ale jako oddechovka na klidný domácí mejdan s přáteli je to ideální.

Foto z filmu Byla to divoká noc (2015)

Carol

2015, 118 minut

Carol (Cate Blanchett) je elegantní panička z předměstí, která se při nákupu vánočních dárků seznámí s mladou prodavačkou Therese (Rooney Mara). Mezi oběma ženami okamžitě něco přeskočí a zdaleka to není jen jiskra přátelství. Jsme ale v 50. letech v USA a otevřený milostný vztah je pro Carol a Therese nepřípustný ve všech ohledech, dokonce přímo nezákonný. Přesto se mu ženy poddají. Jejich něžný, láskyplný svět ale naruší střet s realitou, když Carolin manžel aféru odhalí a ženě vyhrožuje, že jí zakáže stýkat se s vlastní dcerou. Křehké romantické drama britského režiséra Todda Haynese těží především z dynamiky mezi Cate Blanchett a Rooney Mara v hlavních rolích. Ty spolu vytvořily něžně intimní portrét vztahu, který je jemný a intenzivně spalující zároveň. Právě díky výkonům obou hereček stojí Carol několik stupínků nad průměrem standardních filmových slaďáků.

Foto z filmu Carol (2015)

Protivný sprostý holky

V originále Mean Girls, 2004, 97 minut

Mileniální klasika s Lindsay Lohan si zaslouží připomenutí kdykoliv během roku, ale skrze legendární scénu vánočního tanečku čtveřice královen školy se právě k prosincovým svátkům perfektně hodí. Dnes již kultovní film pro dospívající, jehož význam pro celou jednu generaci nedávno potvrdila zpěvačka Ariana Grande videoklipem k písni thank u, next, dává nahlédnout do komplikovaného světa náctiletých dívek a společenské hierarchie amerických středních škol. Do prostředí, kde jsou jedni krásní, bohatí a populární, zatímco druzí šikanovaní a přehlížení, přichází naivní Cady (Lohan), která do školy nikdy nechodila – učila se doma, protože s rodiči žila v Africe. Oddechová komedie o strastech dospívání je ideálním programem na domácí vánoční večírek s kamarádkami.

Foto z filmu Protivný sprostý holky (2004)

Krotitelé duchů II

V originále Ghostbusters II, 1989, 104 minut

Možná by vás to ani nenapadlo, ale Krotitelé duchů II jsou nádherným filmem o síle lidské sounáležitosti, která vrcholí právě pod vlivem sváteční atmosféry Vánoc. Děj se odehrává pět let po jedničce a ústřední trio vědátorů (Bill Murray, Dan Aykroyd a Harold Ramis) na začátku dost strádá: všichni duchové v New Yorku jsou dávno pochytaní a o Krotitele nikdo nestojí. Pak se ale na scéně objeví tajemná slizová řeka a také démon v podobě Viga Karpatského, kouzelníka a tyrana, který se chce dostat zpět mezi živé a ovládnout svět. Nejdřív se ale potřebuje do někoho vtělit – a k tomu si vybere malého syna Dany (Sigourney Weaver). Krotitelé duchů musí staré přítelkyni okamžitě na pomoc. Film si můžete pustit na Netflixu.

Foto z filmu Krotitelé duchů II (1989)