10 filmů, co si pustit o Vánocích, když už vás nebaví Pelíšky

Pokud máte pocit, že pokud ještě jednou uslyšíte, jak se někdo chláme nad větou „Zajímalo by mě, kde soudruzi z NDR udělali chybu“, pravděpodobně půjdete strčit hlavu do zapnuté elektrické trouby, zadržte. Následující desítka vánočně nevánočních filmů může být příjemnou alternativou ke stokrát viděnému vánočnímu programu českých televizí.

V Bruggách

V originále In Bruges, 2008, 107 minut

Černá kriminální komedie V Bruggách z roku 2008 čerpá z jednoduchého kontrastu. Uprostřed pitoreskního belgického městečka, které je považováno za jednu z nejzachovalejších středověkých památek vůbec, se skrývají dva irští zločinci. V gotickém městě protkaném sítí kanálů se toho ale moc neděje, a tak se mladší ze dvou skrývajících se gangsterů začne brzo nudit. A když se gangster nudí, jsou z toho problémy. Mohlo by se zdát, že v pohádkových zimních Bruggách se nikomu nemůže stát nic zlého, když se ale do hry přidá lilipután s kapsami plnými kokainu, filmový štáb natáčející artový film a jedno temné tajemství minulosti, všechno se dokonale zamotá. Málokterý film dokáže být stejnou měrou zábavný, napínavý i melancholický, tenhle to ale zvládá s přehledem a není divu, že v době uvedení způsobil malou senzaci. Pokud vám náhodou utekl, Vánoce jsou ideální doba k nápravě.

Foto z filmu V Bruggách (2008)

TIP NA VIDEO: 10 chyb, kterých jste si v Pelíškách nevšimli, i když jste je viděli už stokrát

Batman se vrací

V originále Batman Returns, 1992, 122 minut

Batmanů už filmová historie poznala spoustu. Měli jsme kresleného Batmana, srandovního Batmana Adama Westa (nazaměňovat se směšným Batmanem George Clooneyho), seriózního Batmana Christiana Balea, seriálového Batmana Davida Mazouze, Batmana Bena Afflecka a jednoho nového v podání Roberta Pattinsona získáme příští rok. Batmanem, který je skoro všechny předčí, je nicméně Michael Keaton. Ten se v dokonale atmosférickém Batman Returns z roku 1992 potýká je nejen s perfektně slizkým, děsivým Tučňákem v podání Dannyho DeVita, ale také s nejlepší filmovou Kočičí ženou všech dob Michelle Pfeiffer. Režisér Tim Burton tady vytvořil temný vánoční komiksový film a svůj jedinečný estetický styl do něj otiskl se vším všudy. Tip navíc: Skvělým vánočním osvěžením mezi klasickými pohádkami mohou být animované Ukradené Vánoce (The Nightmare Before Christmas, 1993) režiséra Henryho Selicka, které Tim Burton produkoval a vznikly na motivy jeho vlastní básně.

Foto z filmu Batman se vrací (1992)

Smrtonosná zbraň

V originále Lethal Weapon, 1987, 110 minut

Smrtonosná past (Die Hard, 1988) dominuje v žebříčcích vánočních klasik. Je proto s podivem, že stejnou pověst nemá také o rok starší film, s nímž si snímek s Brucem Willisem kvůli podobným českým distribučním názvům diváci občas pletou. Smrtonosná zbraň je příběhem dvou zcela odlišných policistů, zkušeného matadora Rogera Murtaugha (Danny Glover) a mladého, divokého a nebezpečného Martina Riggse z protidrogového (Mel Gibson). Nečekaní parťáci dostanou na starost případ mrtvé mladé ženy, který je zamotanější než sluchátka v kapse, a navzdory počátečním antipatiím vytvoří vynikající duo. Skvělá story, perfektní krimi atmosféra a neuvěřitelná chemie mezi představiteli hlavních rolí udělaly ze Smrtonosné zbraně hit a legendu, která se dočkala několika pokračování a kultovního statusu. Co z ní ale dělá dobrý vánoční film? Zatímco Murtaugh je family man, pro kterého je rodina nade vše, Riggs se utápí v nekonečné depresi po manželčině smrti, balancuje na hraně sebevraždy a kašle na všechno. Díky Murtaughovu přátelství i vřelému přijetí, kterého se mu dostane od jeho ženy a dětí, ale Riggs projde osobní proměnou, na jejímž konci pochopí, že ještě má smysl žít. A to je přece ryze vánoční příběh.

Foto z filmu Smrtonosná zbraň (1987)

Kiss Kiss Bang Bang

2005, 103 minut

Nejlepší vánoční film pro lidi, kteří nenávidí Vánoce. Režijní debut scenáristy Smrtonosné zbraně Shana Blacka s Robertem Downeyem Jr. a Valem Kilmerem. Mysteriózní černá komedie se odehrává právě o Vánocích, nicméně v Los Angeles. Tam sníh znají jenom z obrázků, a tak všechny ty sváteční dekorace a kostýmy zasazené do centra slunečné Kalifornie, vytvářejí bizarní kulisu pro jinak vlastně naprosto nevánoční příběh o soukromém očku (Kilmer) a zlodějíčkovi (Downey Jr.), který se vydává za herce (a pak i za detektiva). Společně se zapletou do šíleného příběhu plného mrtvol, nesplněných snů a konspiračních teorií, který navíc perfektně artikuluje, jak toxické a destruktivní může být pro člověka jeho vlastní příbuzenstvo. Kiss Kiss Bang Bang je tak skoro totéž, co standardní vánoční rodinná sešlost. Tip navíc: Pokud se vám Blackův film bude líbit nebo už ho znáte, zkuste jeho novější počin, buddy movie Správní chlapi (The Nice Guys, 2016), nebo film Davida Roberta Mitchella Záhada Silver Lake (Under the Silver Lake, 2018), který rovněž řeší konspirace na pozadí Hollywoodu. Ani jeden z těchto snímků nemá s Vánoci nic společného, oba jsou ale skvělé.

Foto z filmu Kiss Kiss Bang Bang (2005)

Malé ženy

V originále Little Women, 2019, 135 minut

Malé ženy jsou americkou klasikou, a to nejen ve světě literatury, ale také na stříbrném plátně. Autobiografický příběh o dospívání čtyř sester z pera spisovatelky Louisy May Alcott se dočkal již několika hollywoodských zpracování, ve kterých vždy zářily nejoblíbenější hvězdy dané doby. Nejnovější adaptace režisérky Grety Gerwig z roku 2019 není výjimkou. Sestry Marchovy tu ztvárnily Saoirse Ronan, Emma Watson, Florence Pugh a Eliza Scanlen. Role Laurieho, chlapce odvedle, který se výrazně dotkne života každé ze čtyř dívek, připadla Timothému Chalametovi, matku Marchovou hraje Laura Dern. Malé ženy jsou aktuálně dostupné na Netflixu a právě vánoční čas je ideální dobou k jejich zhlédnutí. Kromě toho, že se důležitá část příběhu odehrává právě o Vánocích, hraje adventní atmosféře filmu do karet i půvabné poselství o síle sesterské lásky, které zastíní i několik hořkosladkých myšlenek o společenském postavení žen v 19. století.

Foto z filmu Malé ženy (2019)

Doblba!

2005, 112 minut

Pokud filmy vybíráte podle ČSFD, Doblba! vás asi moc nenaláká: tahle šestnáct let stará česká komedie (a jediný hraný film režiséra Petra Vachlera) tu má hodnocení pouhých 49 % a v recenzích spousty udivených komentářů: Tohle opravdu někomu připadá vtipné? Ve skutečnosti je to ale přesně to, co na letošní Vánoce potřebujete. Herecká skvadra v čele s potrhlým Jaroslavem Duškem, mladým Markem Danielem a skvělým Petrem Čtvrtníčkem je dostatečně absurdní na to, aby svedla vyrovnaný souboj s tradičním vánočním kýčem. Spirituální černá komedie o Vánocích, hřbitovech a netradičním dědictví se navíc nedávno objevila na Netflixu. To je jasné znamení: Dušek z Doblba! je totiž o hodně čerstvější než ohraný Dušek z Pelíšků.

Foto z filmu Doblba! (2005)

Byla to divoká noc

V originále The Night Before, 2015, 101 minut

Tři kamarádi z dětství, jedna noc v roce, jedna dlouholetá tradice. Ethan (Joseph Gordon-Levitt) při tragické nehodě ztratil mámu i tátu. Rodiče mu nahradili jeho dva nejlepší kamarádi, Isaac (Seth Rogen) a Chris (Anthony Mackie). Tři kluci společně strávili šťastné a prohulené Vánoce, a tak si z toho udělali zvyk. Každý rok se v předvečer Štědrého dne sejdou, aby si trochu zapařili. Už ale nejsou nejmladší, a zatímco Isaac se oženil a čeká prvního potomka, z Chrise je sportovní hvězda. Jen Ethan se v životě nehýbá z místa. Aby ho kamarádi posunuli, rozhodnou se užít si jedny poslední společné Vánoce. Začíná noc plná drog, tajemných školníků, urážlivých vánočních svetrů a nevyžádaných dick piců. V přisprostlé komedii Jonathana Levina ústřednímu triu sekundují skvělé komediální herečky Lizzy Caplan a Mindy Kaling. Nečekejte žádnou vysokou kinematografii, ale jako oddechovka na klidný domácí mejdan s přáteli je to ideální.

Foto z filmu Byla to divoká noc (2015)

Carol

2015, 118 minut

Carol (Cate Blanchett) je elegantní panička z předměstí, která se při nákupu vánočních dárků seznámí s mladou prodavačkou Therese (Rooney Mara). Mezi oběma ženami okamžitě něco přeskočí a zdaleka to není jen jiskra přátelství. Jsme ale v 50. letech v USA a otevřený milostný vztah je pro Carol a Therese nepřípustný ve všech ohledech, dokonce přímo nezákonný. Přesto se mu ženy poddají. Jejich něžný, láskyplný svět ale naruší střet s realitou, když Carolin manžel aféru odhalí a ženě vyhrožuje, že jí zakáže stýkat se s vlastní dcerou. Křehké romantické drama britského režiséra Todda Haynese těží především z dynamiky mezi Cate Blanchett a Rooney Mara v hlavních rolích. Ty spolu vytvořily něžně intimní portrét vztahu, který je jemný a intenzivně spalující zároveň. Právě díky výkonům obou hereček stojí Carol několik stupínků nad průměrem standardních filmových slaďáků.

Foto z filmu Carol (2015)

Záměna

V originále Trading Places, 1983, 111 minut

Princ a chuďas v kulisách Filadelfie 80. let. Bratři Randolph a Mortimer Dukovi, majitelé makléřské společnosti, se rozhodnou zpestřit si předvánoční čas malým experimentem a položí si otázku, nakolik původ člověka a prostředí, v němž vyrůstá, určují jeho životní směřování. Aby to zjistili, vyhodí svého prominentního zaměstnance Louise (Dan Aykroyd), který se narodil se stříbrnou lžičkou v ústech a celý život měl vše, co chtěl. Na jeho místo pak dosadí zlodějíčka Billyho (Eddie Murphy). Ani jedna z obětí o plánu nic neví. Zprvu zábavný pokus nabere nečekaný směr, když se Billymu v byznyse nečekaně daří, zatímco Louis skončí na ulici a pokusí se spáchat sebevraždu. Dukovi se rozhodnou experiment ukončit a pokusných králíků se zbavit. V tu chvíli ale Billy celou věc odhalí, najde Louise a oba spojí síly, aby se znuděným boháčům pomstili. Komedie Johna Landise nabízí mnoho skvělých gagů, super zápetku a vynikající herecké obsazení.

Foto z filmu Záměna (1983)

Strašidelné Vánoce

V originále Scrooged, 1988, 101 minut

Ačkoliv osmdesátková komedie Richarda Donnera vychází z klasického vánočního příběhu – Vánoční koledy od Charlese Dickense – mezi netradiční filmy patří, protože trochu neprávem zapadl. Bill Murray v roli bezcharakterního boháče Franka Crosse dotahuje k dokonalosti arogantní floutkovství, které pro něj bylo zejména v začátcích kariéry tak typické. Frank je šovinista, hrabivý kapitalista a pochopitelně nenávidí Vánoce. Takový člověk bude muset projít nápravou, kterou mu zajistí návštěva tří duchů. Moderní variace slavné story je překvapivě příjemnou oddechovkou, která si jednou za rok pozornost určitě zaslouží.

Foto z filmu Strašidelné Vánoce (1988)