Vánoční filmové novinky 2022: Návrat Krakonoše a Santa, co rád máchá pěstmi

5 min čtení

5 min čtení

Listopad a prosinec každý rok přinášejí spoustu vánočních filmových novinek nejen do kin, ale také do televize a nabídky streamingových platforem. U jakých čerstvých snímků se letos můžete dojmout, nebo se naopak od srdce zasmát? Kterou pohádku premiérově odvysílá Česká televize na Štědrý večer a co chystá na další vánoční svátky?

Krakonošovo tajemství

Televizní seriál Krakonošovy pohádky s nepřekonatelným Františkem Peterkou si řada z nás pamatuje z dob, kdy jsme ještě sledovali večerníček. Vřelé vzpomínky na tuto legendární sérii má i herec David Švehlík, který se proto s radostí chopil úlohy vládce hor v nové pohádce České televize Krakonošovo tajemství. Na Trautenberka, Kubu, Anče i hajného můžete zapomenout; film režiséra Petera Bebjaka nabídne úplně nový příběh, i když inspiraci klasikou nezapře. V jedné z hlavních rolí, a sice coby hamižný vévoda Štěpán, se objeví Jakub Prachař – vnuk Ilji Prachaře, jenž propůjčil tvář právě lakomému Trautenberkovi. Novou pohádku, v níž diváky kromě souboje dobra se zlem čeká i humor a Švehlíkovo proslulé charisma, bude ČT 1 vysílat 25. prosince.

Novou tvář Krakonošovi propůjčil David Švehlík.

Tajemství staré bambitky 2

Před jedenácti lety se pohádka Tajemství staré bambitky stala nečekaným diváckým hitem. Nyní přichází volné pokračování, v němž se vrátí i staré známé postavy – loupežník Karaba (Ondřej Vetchý), odvážná Anička (Kamila Janovičová) i nemotorný princ Jakub (Tomáš Klus). Teď už se ale věci mají trochu jinak: z Jakuba a Aničky se stali král a královna, z Karaby je zase milující dědeček, který se stará o zvídavou princeznu Johanku. Ačkoliv v prvním díle bylo zlo potrestáno, protřelí rádcové Lorenc (Jiří Lábus) a Ferenc (Miroslav Vladyka) nikam nezmizeli – naopak kují další pikle a spřádají plán na pomstu. Pohádku, která se v českých kinech objevila letos v únoru, Česká televize premiérově uvede na Štědrý večer.

V pokračování Tajemství se objeví také nová postava – královna Julie, kterou hraje Veronika Khek Kubařová.

Vánoční příběh

Režisérka Irena Pavlásková se na konci 80. let zapsala do české filmové scény vynikajícím debutem Čas sluhů a vztahovým dramatům již zůstala věrná. Letos si střihla klasickou vánoční mozaiku lidských osudů, navíc s lákavým hvězdným obsazením. Ve snímku Vánoční příběh se tak schází několik generací tuzemských hereckých hvězd: Jiřina Bohdalová s Jiřím Lábusem a Oldřichem Kaiserem, Karel Roden s Janou Plodkovou a Hynkem Čermákem Anna Fialová se Sarou Sandevou. Máte-li chuť zajít o adventu do biografu a užít si propletenec emocí, humorných scén a dojemných chvilek, Vánoční příběh je v kinech k vidění od 24. listopadu.

Hvězdně obsazený Vánoční příběh Ireny Pavláskové svedl dohromady česká herecká esa několika generací.

Šílená noc

Na úplně jinou notu hraje americký akční krimi thriller s komediálními prvky Šílená noc, který je v českých kinech k vidění od 8. prosinceDavid Harbour, známý především jako Hopper ze seriálu Stranger Things, v něm hraje tak trochu jiného Santa Clause. Tohohle unaveného cynického chlapíka Vánoce dávno nedojímají a svoji každoroční šichtu prostě jen chce mít co nejrychleji za sebou. Pak se ale spustí komínem do domu, jehož obyvatele drží jako rukojmí ozbrojený gang zlodějů vedený jistým panem Scroogem (John Leguizamo). Vousáč v červeno-bílém oblečku vyslyší dojemné prosby malé Trudy (Leah Brady), která stále věří na kouzla, zázraky – a především na Santu – a rozhodne se dát zločincům pořádnou sváteční nakládačku.

S tímhle Santou rozhodně není radno si zahrávat.

Vánoce na spadnutí

Lindsay Lohan si prošla komplikovanou cestou od dětské a teenage hvězdy přes zločiny páchající, na omamných látkách závislou trosku až po relativně vyrovnanou ženu, která se snaží aspoň částečně vrátit na výsluní. Letos to zkouší se slaďákem Vánoce na spadnutí, který je k vidění na Netflixu. Lohan v něm hraje zbohatlickou dcerku Sierru Belmont, která po nehodě na lyžích ztratí paměť. Svátky tak stráví s totálním zatměním mysli, zato ve společnosti obětavého hoteliéra Jakea (Chord Overstreet) a jeho rodiny. Vzpomínky se jí vracejí jen pomalu, zdá se ale, že to nemusí být nutně na škodu. Využije Sierra nezvyklou situaci coby nový začátek?

Lindsay Lohan a její letošní vánoční pokus o comeback.

Noelin deník

A ještě jeden vánoční romantický film, rovněž na Netflixu – pro případ, že by vám již tradiční Pretty Woman a Láska nebeská nestačily. V Noelině deníku sledujeme spisovatele Jakea (Justin Hartley), který během vánoční návštěvy u matky objeví starý deník své někdejší chůvy Noel. Z něj vyčte, že žena měla dceru, kterou ale kvůli sociální situaci musela opustit. Tou dcerou je energická Rachel (Barrett Doss), která se s Jakem na místě setkává. Společně se rozhodnou její ztracenou maminku najít. Podniknou tak neplánovanou cestu do minulosti, která může oběma pomoci vyřešit staré šrámy na duši.

Spisovatel Jake a energická Rachel v Noelině deníku pátrají po ztracené matce.

Snivokraj

Dobrodružné fantasy, kterým na chvíli zabavíte děti? Snivokraj (také z produkce Netflixu) může být! Snímek vycházející z více než sto let starého komiksového stripu Malý Nemo v kraji snů sleduje příběh odvážné dívky (Marlow Barkley), jejíž otec, strážce majáku a rybář, se během bouře ztratí na moři. Osiřelá Nemo musí jít dočasně žít ke svému nudnému a usedlému strýci, s nímž nedokáže najít společnou řeč, a v nové škole se rychle stane otloukánkem. Pak se ale jedné noci probudí ve zvláštní říši – ve Snivokraji, světem ležícím mezi sny. Jejím průvodcem se stane stvoření jménem Flip (Jason Momoa). S jeho pomocí chce Nemo najít magické perly, které dokážou plnit přání, a tak se i znovu setkat se ztraceným tatínkem. 

Jason Momoa odložil Aquamanův trojzubec, aby se stal průvodcem malé osiřelé holčičky v dojemném fantasy Snivokraj.

Vánoční koleda: Muzikál

Ten příběh je legendární a všichni ho známe: lakomý starý lichvář Ebenezer Scrooge má zatvrzelé srdce, které nepovolí ani o vánočních svátcích, a tak ho v noci navštíví tři duchové, aby mu připomněli, proč je, jaký je, a ukázali mu, jak dopadne, pokud se nenapraví. Vánoční koleda z pera Charlese Dickense se dočkala řady filmových zpracování, jedno z těch lepších je animovaný film Roberta Zemeckise z roku 2009 s Jimem Carreyem v hlavní roli. Letos si Netflix přichystal novou verzi, rovněž animovanou, tentokrát ale navíc v muzikálové podobě. Hlavní postavy v originále namluvili Luke Evans, Olivia Colman, Jonathan Pryce nebo Jessie Buckley.

Muzikálové verzi Vánoční koledy hraje do karet kouzelná animace.

Spirited

Dickensova Vánoční koleda se letos dočkala ještě jednoho zpracování, tohle se navíc snaží i o jistou aktualizaci. V muzikálové komedii Spirited jsou duchové Vánoc zaměstnaní v korporátní firmě. Správní rada každý rok vybere jednu lidskou duši, jíž (stejně jako kdysi Ebenezeru Scroogeovi) o svátcích umožní se vykoupit. Jeden z duchů (Will Ferrell) má už před důchodem, a protože chce ukázat, že na to ještě má, rozhodne se v dobrého člověka obrátit marketingového specialistu Clinta (Ryan Reynolds), jehož všichni ostatní vánoční duchové považují za prohnilého a rozhodně nenapravitelného darebáka. Film, kde v dalších rolích září například Octavia Spencer nebo Sunita Mani, je k vidění na AppleTV+.

Dickensova klasika jinak: Ryan Reynolds a Will Ferrell v muzikálové komedii Spirited.

Tvoje, nebo moje Vánoce?

Asa Butterfield, hvězda seriálu Sexuální výchova, se ve vánoční romantické komedii Tvoje, nebo moje Vánoce? potkal s debutující hereckou kolegyní Corou Kirk, aby si zahráli mladý pár, který se dostane do nečekané situace. Hubert a Hayley se chtěli o svátcích navzájem překvapit, a tak se každý vydal za tím druhým na přepadovku. Tak se stane, že zatímco Hayley skončí v zámku Hubertova otce, vojáka tělem i duší, Hubert musí Vánoce přečkat u Hayleyiny disfunkční rodiny z dělnické třídy. Jak tohle dopadne? Zjistit to můžete na Amazon Prime Video.

Asa Butterfiled ve vánoční romantické komedii plné omylů.