Na jaké filmové novinky se můžeme těšit letos o Vánocích?

Na jaké filmové novinky se můžeme těšit letos o Vánocích? Zdroj: Prime Video, Česká televize / Pavla Černá. / Grafika: Kateřina Špičáková

Nejlepší vánoční filmy 2023: Nová pohádka na Štědrý večer a Eddie Murphy v zajetí světýlek

Vánoce jsou doba, kterou máme trávit se svými blízkými. Ale ruku na srdce, po kolečku svátečních návštěv může být i blízkých na jednoho už trochu moc. Strávit tak nějaký čas i relaxem v kině nebo u televize s tácem cukroví po ruce není vůbec nic proti ničemu. Připravili jsme pro vás velký přehled letošních vánočních filmových novinek: rozhodně je z čeho vybírat!

Nová štědrovečerní pohádka: Klíč svatého Petra spojuje klasiku s moderním přístupem

Klíč svatého Petra

Již tradičně bude Štědrý večer v České televizi patřit zcela nové pohádce. Tu letošní natočil zasloužilý žánrový tvůrce Karel Janák. Dobrodružný příběh Klíč svatého Petra sleduje zloděje Viléma (Filip Březina), podvodnici Emílii (Berenika Kohoutová) a Tobiáše (Mark Kristián Hochman), který je v tom ale úplně nevinně. V čem? V loupeži několika vzácných artefaktů včetně klíče od nebeské brány. Při přetahování o uloupené věci skončí všichni tři v zámeckém rybníku u vodníka (Lukáš Příkazký) jako dušičky. Když se ocitnou před svatým Petrem, pošle je svatý pán zpátky na zem, aby ve stanovené lhůtě našli jeho klíč, jinak přijdou do pekla. Pátrání je zavede na zámek, kde je kromě krásné princezny (Sára Korbelová) a dobrotivého krále (Petr Nárožný) čeká setkání se zrádnými kancléři (Sabina Remundová a David Novotný) a jejich proradnými plány.

Sabina Remundová a David Novotný hrají v nové štědrovečerní pohádce prohnané rádce dobrotivého krále.
Sabina Remundová a David Novotný hrají v nové štědrovečerní pohádce prohnané rádce dobrotivého krále. | Zdroj: Česká televize / Pavla Černá

Tři zlaté dukáty

Česká televize letos premiérově uvede ale i další pohádky. 25. prosince uvidíme třeba koprodukční titul Tři zlaté dukáty režisérky Mariany Čengel Solčanské. Pastevec ovcí Juraj (Ladislav Bédi) žije nuzně v malé vesnici společně se svým bratrem a jeho těhotnou ženou. Učí se ovšem číst a psát a touží po cestě do dalekých krajin. To se mu jednoho dne díky daru zámeckého pána poštěstí. Do jeho života však náhle vstoupí Júlia (Katarína Krajčovičová), zakletá zámecká paní, která se zjevuje jednou za sto let. Ve vánočním televizním programu by se měl objevit také loňský Princ mamánek s Janem Budařem, Ondřejem Vetchým a Bolkem Polívkou v hlavních rolích.

Chudý, ale vzdělaný Juraj z pohádky Tři zlaté dukáty sní o lepším životě.
Chudý, ale vzdělaný Juraj z pohádky Tři zlaté dukáty sní o lepším životě. | Zdroj: Česká televize

Vánoční filmové novinky v kinech: Méďovy Vánoce, Wonka a Přání

Že si každé vánoční prázdniny s dětmi doma šlapete po hlavách? Sbalte sebe i potomstvo a vyrazte do kina! Sváteční náladu vám zajistí nejen výpravné dobrodružství čokoládového mága Willyho Wonky, ale také třeba nová disneyovka: ve filmu Přání, který je v kinech od 30. listopadu, vysloví důvtipná Asha (mluví Ariana DeBose) tak mocné přání, že jej vyslyší samotný vesmír. Nebo spíše živoucí kouzelná koule s nezměrnou energií zvaná Hvězda. Společně s Hvězdou však musí Asha čelit hrozivému nepříteli, králi Magnificovi (mluví Chris Pine), který ohrožuje Ashiny přátele a blízké.

V nové disneyovce Přání musí důvtipná dívka porazit zlého krále.
V nové disneyovce Přání musí důvtipná dívka porazit zlého krále. | Zdroj: Disney

Od 28. prosince pak můžete zajít na norský rodinný snímek Méďovy Vánoce. Příběh se odehrává v zasněženém vánočním městečku, kde si malá Mariann (Marte Klerck-Nilssen) na poličce stánku s hračkami vyhlídne zvláštního medvídka. Dívka si pod stromeček nepřeje nic jiného než právě tohoto roztomilého plyšáka. Neví však, že méďa je živý a má docela jiné plány: sní totiž o bohatém majiteli, který ho bude rozmazlovat. Dokáže si chlupáč uvědomit, na čem v životě opravdu záleží?

I malí méďové o Vánocích mohou snít: stejně jako malé holčičky.
I malí méďové o Vánocích mohou snít: stejně jako malé holčičky. | Zdroj: Nordisk Film

Nové vánoční filmy pro rok 2023 na Netflixu

Rodinná rošáda

Je libo trochu ztřeštěného humoru s Jennifer Garner a Edem Helmsem v titulních rolích? Prosím, pusťte si Rodinnou rošádu, která je na Netflixu od 30. listopadu. Letošní Vánoce u Walkerových budou úplně vzhůru nohama: kvůli vzácnému nebeskému úkazu se totiž rodiče octnou v tělech svých náctiletých dětí – a naopak, z dospívajících výrostků se stanou dospělí. 

.
.

Nejlepší Vánoce na světě

Zásahem nepředvídatelného zimního počasí se Charlotte (Heather Graham) ocitne přede dveřmi luxusního domu Jackie (Brandy Norwood), své kamarádky z vysoké, jíž Charlotte závidí dokonalý život. Dvě ženy a jejich rodiny jsou kvůli vánici nuceny strávit spolu Vánoce. Charlotte se proto rozhodne zjistit, jak to s tím Jackiiným perfektním světem doopravdy je. Nejlepší Vánoce na světě vypráví o závisti, síle přátelství a o tom, že i když máme tendence světu ukazovat sami sebe v lepších barvách, než jací doopravdy jsme, někdy pro to máme pádný důvod. Snímek je k vidění na Netflixu od 16. listopadu.

Manžela závistivé Charlotte hraje Jason Biggs.
Manžela závistivé Charlotte hraje Jason Biggs. | Zdroj: Netflix

Vánoční příběh

Na Netflixu je nově k vidění také loňský film Ireny Pavláskové Vánoční příběh. Hvězdně obsazený propletenec lidských osudů odkrývá vztahy ve třech rodinách, jejichž cesty se nečekaně protnou na Štědrý den. Matriarcha Jiřina Bohdalová dusí svého svérázného syna Karla Rodena a zároveň čeká na návrat své dávné lásky. U tramvajáka Jiřího Lábuse se zase probírají nezvaní hosté a otravní cestující v MHD. Na horách se svátky rozhodne oslavit Hynek Čermák se svojí ženou Janou Plodkovou a jejím milencem Janem Nedbalem. Český pokus o Lásku nebeskou si užijete, pokud máte rádi tuzemské komediální bizáry.

Hvězdně obsazený Vánoční příběh Ireny Pavláskové najdete na Netflixu.
Hvězdně obsazený Vánoční příběh Ireny Pavláskové najdete na Netflixu. | Zdroj: Europeana Production

Sváteční sezóna v plném proudu: Moderní vánoční filmy, které si zamilujete

Sláva je tu sníh

Rozvedený sociální pracovník Eddie (Ludacris) ztratil víru ve Vánoce už jako dítě, když v obchoďáku prosil muže převlečeného za Santu, aby se jeho rodiče nerozcházeli: a on je místo toho vykradl. Teď je Eddie dospělákem bez iluzí, který si jen těžko hledá cestu ke své odrůstající dceři Charlotte (Madison Skye Validum). Jednou večer společně potkají zmateného muže: tvrdí, že se jmenuje Nicholas Sinter-Claus (Lil Rel Howery) a pronásledují ho tři muži. Tak začíná divoké dobrodružství, na jehož konci půjde nejen o záchranu vztahu mezi otcem a dcerkou, ale také o záchranu celých Vánoc. Komediální drama Sláva je tu sníh najdete od 17. listopadu na Disney+.

Naučí se cynický Eddie zase věřit na Vánoce?
Naučí se cynický Eddie zase věřit na Vánoce? | Zdroj: Disney+

Spirited

Na Apple TV+ si můžete pustit moderní variaci na Dickensovu Vánoční koledu. V muzikálové komedii Spirited jsou duchové Vánoc zaměstnaní v korporátní firmě. Správní rada každý rok vybere jednu lidskou duši, jíž (stejně jako kdysi Ebenezeru Scroogeovi) o svátcích umožní se vykoupit. Jeden z duchů (Will Ferrell) má už před důchodem, a protože chce ukázat, že na to ještě má, rozhodne se v dobrého člověka obrátit marketingového specialistu Clinta (Ryan Reynolds), jehož všichni ostatní vánoční duchové považují za prohnilého a nenapravitelného darebáka. Milá oddechovka, která rozhodně neurazí.

Oddechový muzikál Spirited se stane vaší guilty pleasure.
Oddechový muzikál Spirited se stane vaší guilty pleasure. | Zdroj: Apple TV+

Candy Cane Lane

Chris (Eddie Murphy) se jako každý správný majitel domu v USA snaží vyhrát každoroční soutěž vánočních dekorací ve své čtvrti. V honbě za úspěchem neúmyslně uzavře dohodu s nezbednou elfkou Pepper (Jillian Bell), která se mu snaží pomoct tím, že oživí 12 dní Vánoc. Ale její kouzlo způsobí zmatek v celém městě. Chris, jeho žena Carol (Tracee Ellis Ross) a jejich tři děti musí bojovat úskočnými kouzelnými postavami, aby zachránili Vánoce pro všechny. Zbrusu novou dobrodružnou vánoční komediiCandy Cane Lane najdete od 1. prosince na Prime Video.

Ve filmu Candy Cane Lane se Eddie Murphy snaží o nejkrásnější vánoční výzdobu v sousedství.
Ve filmu Candy Cane Lane se Eddie Murphy snaží o nejkrásnější vánoční výzdobu v sousedství. | Zdroj: Prime Video

Last Christmas

Bridget Jones už dávno není největší vánoční zoufalkou v historii kinematografie: před pár lety ji vystřídala Kate (Emilia Clarke), která navzdory vizáži roztomilého dobrosrdečného diblíka dělá jedno špatné rozhodnutí za druhým. Pochybné známosti prokládá litry alkoholu, nemá kde bydlet, s vlastní mámou (Emma Thomspon) si vůbec nerozumí a na brigádu v obchodě s vánočními dekoracemi chodí věčně pozdě. Když potká charismatického Toma (Henry Golding), donutí ji to zamyslet se nad tím, že život má člověk jenom jeden – ten je navíc zatraceně krátký a nikdo nikdy neví, který den bude jeho poslední. Povedenou sváteční komedii s romantickým nádechem a skvělým soundtrackem Last Christmas můžete streamovat na Prime Video.

Last Christmas se skvěle hodí jako program na vánoční dívčí večírek.
Last Christmas se skvěle hodí jako program na vánoční dívčí večírek. | Zdroj: Universal Pictures

Šílená noc

Na úplně jinou notu hraje americký akční krimi thriller s komediálními prvky Šílená noc, který je k vidění na SkyShowtime. David Harbour, známý především jako Hopper ze seriálu Stranger Things, v něm hraje tak trochu jiného Santa Clause. Tohohle unaveného cynického chlapíka Vánoce dávno nedojímají a svoji každoroční šichtu prostě jen chce mít co nejrychleji za sebou. Pak se ale spustí komínem do domu, jehož obyvatele drží jako rukojmí ozbrojený gang zlodějů vedený jistým panem Scroogem (John Leguizamo). Vousáč v červenobílém oblečku vyslyší dojemné prosby malé Trudy (Leah Brady), která stále věří na kouzla, zázraky, a především na Santu, a rozhodne se dát zločincům pořádnou sváteční nakládačku.

David Harbour jako Santa, který rád máchá pěstmi.
David Harbour jako Santa, který rád máchá pěstmi. | Zdroj: Universal Pictures

Jiskra Vánoc

A ještě jedna chuťovka pro všechny, kteří si z dětství pamatují seriál Doktorka Quinnová. Ve filmu Jiskra Vánoc se totiž její představitelka Jane Seymour po letech sešla se svou někdejší seriálovou láskou, představitelem Sullyho Joem Landem. Doktorka Quinnová tentokrát hraje nedávno ovdovělou učitelku Molly, která ztratila radost ze života a rezignovala na hledání nové lásky. Když se však rozhodne navštívit o Vánocích svou dceru, netuší, co ji čeká. Brzy totiž podlehne atmosféře adventního maloměsta i osobnímu kouzlu Hanka, který je nejžádanějším starým mládencem v okolí. Tohle instantní guilty pleasure najdete v nabídce HBO Max.

Doktorka Quinnová a Sully po letech opět spolu. Nádhera.
Doktorka Quinnová a Sully po letech opět spolu. Nádhera. | Zdroj: Lifetime

Tradice je tradice: Kde streamovat klasické vánoční filmy?

Ať už jste rádi pány svého vánočního televizního programu, nebo se na klasický proud televizního vysílání vůbec nedíváte (anebo třeba televizi doma ani nemáte), řadu kultovních vánočních filmových klasik najdete i v nabídkách v Česku dostupných streamingových služeb. Kde si pustíte Pelíšky a kde Lásku nebeskou?

  • Láska nebeská, 2003. Legendární mozaika lidských osudů, jež se propletou v průběhu čtyř týdnů před Vánoci, je k vidění na Netflixu.

  • Pelíšky, 1999. Měření medvěda, rozbíjení skleniček a rozpouštění plastových lžiček si můžete užít na Netflixu, slavný český vánoční snímek najdete také v nabídce Voyo.

  • Sám doma 1 a 2, 1990 a 1992. Obě šílená vánoční dobrodružství malého Kevina McCallistera najdete na Disney+. Samozřejmě i s českým dabingem.

  • Prázdniny, 2006. Hvězdně obsazená romance o osudové výměně domů a dovolené, která všem aktérům převrátí život naruby, je k vidění na Netflixu.

  • Ukradené Vánoce, 1993. Slavný animák Tima Burtona o frustrovaném kostlivci, který unese Santa Clause, najdete na Disney+.