Dva týdny před začátkem adventu je ideální začít plánovat.

Dva týdny před začátkem adventu je ideální začít plánovat. Zdroj: Profimedia.cz / iStock.com / Grafika: Ivona Horváth Souralová

Příprava na advent krok za krokem: Co zařídit už teď, abyste měli klidný prosinec?

Většina z nás vnímá začátek adventu jako čas, kdy je potřeba pustit se do zařizování Vánoc. Skutečnost je ale taková, že řadu věcí je potřeba zařídit ještě předtím, než si na věnci zapálíme první svíčku – třeba právě ten věnec. Abyste měli ve všem přehled a pořádek, připravili jsme pro vás tipy, díky kterým budete mít zařízeno vše s patřičným předstihem a prosinec si užijete ve větším klidu.

Máte pocit, že Vánoce začínají každý rok nějak dříve? Letos to dokonale vystihuje video s Mariah Carey, které obletělo sociální sítě 1. listopadu. Halloweenské smrtky se v ní fénem snaží rozehřát ledový monolit, ve kterém je popová diva zakletá. Ta vzápětí zakvílí „It's time!“ a led pod náporem silného hlasu sám popraská. Následně se rozezní tóny nejznámější vánoční melodie All I Want For Christmas, která striktně oznamuje: Ať se vám to líbí, nebo ne, předvánoční čas je tu!

TIP NA VIDEO: Advent brzy začne! Jak si vyrobit svícen krok za krokem?

Video placeholde

I když si to řada z nás nepřipouští a v žaludku nás stále ještě hřeje svatomartinská husa, právě teď skutečně nastává čas, kdy je záhodno začít se zamýšlet nad tím, jaké chcete mít letos Vánoce. Jaké dárky a pro koho bude potřeba vybrat? Jaký typ stromečku či adventního svícnu budete chtít? Bude třeba dokoupit i nějaké dekorace? Tak, jako cukroví v prosinci vyžaduje „jízdní řád“ (nejprve perníčky, na závěr nepečené), tak ho potřebuje i advent. Pojďte si s námi nyní projít, co je ideálně potřeba zařídit v následujících dvou týdnech.

Dárky pro blízké

Samozřejmě nemusíte mít k prvnímu prosinci nakoupené všechny. V polovině listopadu však nastává ten pravý čas dobře si promyslet, čím byste své blízké rádi obdarovali. Zatímco vděčné knihy nebo některé poukázky můžete nechat i na poslední chvíli, příliš neváhejte s objednávkami ze zahraničí, které se mohou před Vánocemi nepříjemně zdržet. Stejně tak je nejvyšší čas pořešit dárky, které vyžadují specifickou úpravu – například různá věnování, gravírováni anebo zkrátka ty, které se vyrábějí na přání zákazníka. Co se týče nákupů, je lákavé počkat na Black Friday (24. listopadu), nicméně po něm už může být ledasco vyprodáno (například oblíbené dětské hračky). A jejich naskladnění opět trvá...

Charitativní dárky

Od poloviny listopadu můžete začít pořizovat dárky nejen pro své blízké, ale i pro ty, kteří takové štěstí nemají. V sobotu 11. listopadu se spustil 12. ročník projektu Strom splněných přání, jehož prostřednictvím můžete zakoupit dárek pro děti z dětských domovů. V pondělí 13. listopadu pak startují neméně populární Ježíškova vnoučata, iniciativa nadačního fondu Českého rozhlasu, jež se pro změnu zaměřují na přání seniorů z domovů důchodců. Také v tomto případě je lepší začít plnit přání včas, v prosinci již bývá většina rozebrána a zpravidla zbývají už jen ta méně realistická. Nicméně v obou případech je možné přispět i libovolnou neadresnou finanční částkou.

Adventní věnec a vánoční stromeček

Někdo kupuje adventní věnec až na vánočních trzích, někdo ho dokonce sám vyrábí. Jestli nepatříte ani do jedné skupiny, a přesto chcete krásný adventní věnec „na míru“, právě teď je skvělý čas objednat si ho v oblíbeném květinářství. Už nyní se také můžete hlásit na workshopy, kde se naučíte adventní věnce vyrábět – jeden takový chystá třeba Bjukitchen.

Co se týče vánočního stromečku, je to obdobné jako s věncem – většina lidí ho kupuje až v průběhu prosince. Existují ale i služby, které vám stromečky dovezou až domů, ať už jde o klasicky uříznuté, anebo k pronájmu v květináči, které se po svátcích z domácností opět svážejí. Koncem listopadufirmy zpravidla zveřejňují katalog, ze kterého si vyberete ten nejkrásnější. A protože je to pohodlné, stromky zpravidla i rychle mizí.

Cukroví a adventní kalendář

Pečení cukroví zpravidla startuje až první adventní víkend, kdy je potřeba připravit perníčky, aby byly hezky uleželé. Pokud to ale chcete mít letos bez práce, pak máte už nyní možnost objednat cukroví v oblíbené pekárně, kavárně či cukrárně. Objednávky v Praze už přijímá například Cukrář Skála nebo cukrárna Myšák. Vedle cukroví si zpravidla můžete do objednávky přidat i vaječňák nebo vánočku, ale o ty zpravidla nouze nebývá.

Naopak luxusní čokoládové adventní kalendáře je dobré pořídit s předstihem – jednak aby ten advent hezky začal a jednak aby náhodou nebyly vyprodané. Krásný letos chystá například dejvická pralinkárna Kristyjan, Myšák vás pro změnu potěší delikátním výběrem tří druhů nugátu.

Dekorace

Advent letos začíná 3. prosince. Pokud si tedy chcete vyzdobit příbytek nějakou novou vánoční dekorací, je potřeba ji také včas koupit nebo objednat. Nicméně pro ty, kdo milují Vánoce, bývá tohle spíše „úkol“ za odměnu. Obchody s dekorem se již dávno zabarvily do odstínů červené, zelené a zlaté a v podstatě už nyní seženete vše, co je potřeba. Patříte mezi nadšence, kteří každý rok obohacují arzenál vánočních ozdob o nové kousky? Liberecká stálice Decor by Glassor letos přichází s novinkou – kolekcí čtyř ozdob ve tvaru tradičního cukroví, které vytvořila ve spolupráci s blogerkou Markétou Lorencovu (Neplecha na plechu). To spolupráce mezi značkou Potten & Pannen a ilustrátorkou Renátou Fučíkovou, která na kvalitní porcelán Rosenthal přenáší okouzlující motivy českých svátků, pokračuje už šestým rokem. Letos se jmenuje Christmas Sounds a je inspirována zvuky Vánoc – koledami na náměstí, houkáním vlaků i cinkáním tramvají.

Předvánoční setkání

Až budete během první adventní neděle rozjímat u zapálené svíčky, možná vám přijdou na mysl také prosincová setkání a plány. Jestli máte oblíbená místa, kam rádi pravidelně chodíte s přáteli či rodinou na slavnostní sklenku vaječňáku či předvánoční beef wellington, pak neváhejte a klidně místa rezervujte už nyní. V Praze bývá tradičně zájem o okouzlující Café Bar Pilotů, který se v prosinci proměňuje ve vánoční sen s bohatě nazdobeným stromečkem. Velký předběžný zájem bývá také o kavárny či restaurace, které mívají otevřeno na Boží hod a můžete si v nich dopřát povánoční brunch – jako třeba v Café Savoy nebo u zmíněného Myšáka.