Jak doma vyrobit krásný adventní věnec?

Jak doma vyrobit krásný adventní věnec? Zdroj: iStock.com

Vyrobte si krásný adventní věnec: Zkuste tradiční, podlouhlý nebo na kulatině

Pomáhá nám utvářet sváteční atmosféru a odpočítávat dny zbývající do Vánoc. Tradice adventního věnce tak, jak ji známe dnes, se zrodila v 19. století v Německu. Víte, jak by měl takový tradiční věnec vypadat? S naším návodem si ho zvládnete vyrobit sami doma – a to i v případě, že byste místo klasického raději nějakou modernější variantu.

První adventní neděle v roce 2023 připadá na 3. prosince. Je tedy nejvyšší čas vyrobit si krásný adventní věnec přesně podle vašeho vkusu a přání. Jak na to? Poradíme vám – a klidně do výroby můžete zapojit i děti.

Odkud se vzala tradice adventního věnce?

Ačkoliv symbolické zelené věnce se v Evropě používaly už před příchodem křesťanství, základ tradice, jak ji známe dnes, položil až v první polovině 19. století německý protestantský teolog JohannHinrichWichern. Ten mimo jiné působil také jako vychovatel ve škole pro chudé děti. Jeho svěřenci se jej neustále ptali, kdy už budou Vánoce, a tak jim na dřevěné kolo přidělal devatenáct malých červených svící a čtyři velké bílé. Děti každý den zapalovaly jednu červenou svíčku (každou neděli pak jednu bílou), a odpočítávaly tak dny zbývající do svátků. Nápad se rychle šířil, původně primárně v protestantských domácnostech na severu Německa. Odtud se postupně dostal do celé země i okolních států. Ve 20. letech 20. století pak zvyk přijala i katolická církev.

Jak má vypadat tradiční adventní věnec?

Dnes existuje mnoho variant, z čeho a v jakém tvaru vyrábět adventní věnec. Ten tradiční by ovšem měl být vždy kulatý – kruh totiž symbolizuje věčnost. Základ by měl být tvořen zeleným chvojím, případně větvičkami cesmíny: zelená symbolizuje život. Rovněž by na něm nemělo chybět něco červeného: tato barva pro změnu upomíná na krev Kristovu prolitou za spásu světa. Vhodné jsou také dekorace z jablek nebo v jejich podobě: ty zase odkazují k jablkům z ráje a boží přízni. Co se týče symboliky barvy svíček, v římskokatolickém kontextu by se měly využívat především fialové svíce. U protestantů mají tradici svíce červené či zlaté. Anglikánská církev volí svíce v královsky modré.

Adventní věnec na stůl, který zvládnou i děti

Pokud toužíte po klasice, tradiční kulatý adventní věnec na stůl je jasná volba. Na jeho výrobu vždy budete potřebovat několik základních věcí: slaměný, proutěný nebo polystyrenový korpus (průměr do 20 cm bohatě postačí), chvojí, floristický vázací drát, tavnou pistoli, svíčky, případně i hroty na svíčky (ideálně s mističkami, které zachycují vosk) a vhodné dekorace (ty mohou být přírodní, třeba šišky, šípky, skořápky ořechů, nebo umělé: stuhy, rolničky, miniaturní ozdoby přímo určené k dekorování adventních věnců – před Vánoci je seženete v každém květinářství).

Pokud chcete do výroby adventního věnce zapojit i děti, případně nemáte času nazbyt, doporučujeme zakoupit korpus již pokrytý chvojím. Do toho totiž jen stačí zapíchat svíčky a pomocí drátku či tavné pistole jej dozdobit. Takový věnec pak můžete mít hotový i do půl hodiny, přesto udělá spoustu parády.

Jak vyrobit adventní věnec na stůl od základu? Chcete-li přece jen absolvovat celý proces výroby věnce, pak začněte tím, že korpus v jednom místě obtočíte floristickým drátem. Pod drát pak zasunete první várku chvojí. Dejte si pozor, aby chvojí dobře drželo! Pak další vrstvy chvojí přikládejte kolem celého obvodu věnce. Vždy je pečlivě připevněte drátem. Floristický drát se prodává v tmavě zelené barvě, takže se nemusíte bát, že by ho bylo příliš a kazilo by to výsledný dojem. Se zelení nešetřete: chcete, aby věnec vypadal luxusně a štědře. Tip: Chvojí můžete kombinovat s větvičkami šípků nebo listnatých stromů a keřů.

Ve chvíli, kdy budete spokojeni s pokrytím korpusu chvojím, si vyznačte místa, kam umístíte svíce. Poté přijde na řadu dekorování. Chcete-li věnec obtočit pentlí, začněte právě s tím. Skvěle ale bude vypadat i divoce „střapatý“ věnec. Pak pomocí drátku či tavné pistole na věnec umístěte vybrané dekorace. Svíčky přijdou na řadu až nakonec. Připevnit k věnci je můžete opět pomocí tavné pistole, hroty jsou ale pevnější.

Jak vyrobit podlouhlý adventní věnec?

Variantou pro méně náročné, která navíc nevyžaduje příliš zručnosti, je podlouhlý adventní věnec. Ten dokážete vyrobit i naprosto jednoduše tak, že na vhodný tác či podnos vyskládáte čtyři svíčky a celé dílo jen lehce dozdobíte chvojím či stuhami ve vánočních barvách.

Pokud si chcete vyrobit poctivý adventní parter, budete potřebovat vhodnou nádobu (podlouhlou mísu, svícen, obdélníkový kovový stojan), jeden až dva bloky aranžovací hmoty, čtyři svíčky a pak to, čím chcete aranžmá zdobit. Mohou to být sušené květiny, již zmíněné chvojí, skořápky vlašských ořechů, šišky, ale i umělé dekorace – zvonečky, rolničky, pentle či mašličky. Hodit se vám bude také tavná pistole.

Postup: Nejprve si aranžovací hmotu namočte do vody a nechte ji zcela nacucat. Mezitím si důkladně očistěte všechny přírodní dekorace, které máte připravené. Aranžovací hmotu posléze nařežte tak, aby se vám vešla do připravené nádoby. Nejprve je potřeba zakrýt aranžovací hmotu chvojím tak, aby nebyla vůbec vidět. Jehličí si nařežte na menší větvičky, které na jednom konci seřízněte tak, aby se vám do hmoty dobře zapichovaly. Poté jsou na řadě dekorace. Nejprve umístěte ty největší, pak aranžmá postupně dozdobte menšími ozdobami. Úplně na konec přicházejí na řadu svíčky: ty můžete k aranžmá připevnit pomocí tavné pistole, případně k nim pořiďte napichovací hroty. Tip: Tavnou pistoli využijte i k připevnění dekorací.

Beze svíček: Jak vytvořit adventní věnec na dveře?

Nebaví vás pravidelně zapalovat svíčky, ale adventní náladu byste si prostřednictvím věnce přece jen rádi dopřáli? Vsaďte na adventní věnec na dveře, který bude všechny návštěvníky vítat vánoční náladou. K výrobě adventního věnce na dveře budete potřebovat ideálně slámový nebo proutěný korpus, floristický vázací drát, nůžky či kleštičky, tavnou pistoli a pak samozřejmě chvojí a vhodné dekorace.

Postup: Podobně jako u adventního věnce na stůl i u věnce na dveře začněte pokrytím korpusu chvojím. Kus floristického drátu obtočte kolem korpusu a utáhněte tak, abyste pod ním mohli provléct první vrstvu chvojí a aby vám na korpusu zároveň drželo. Pak přikládejte zelené větvičky po celém korpusu, každou vrstvu vždy dobře připevněte drátem. Tip: Výborně bude vypadat kombinace chvojí a větviček z listnatých stromů a keřů. Posléze na věnec pomocí tavné pistole připevněte vybrané dekorace. Na závěr na zadní stranu hotového věnce opět pomocí tavné pistole připevněte očko z ozdobné stuhy, za něž pak věnec zavěsíte na dveře. Tip: Stuhu můžete na věnec i efektně navázat.

Netradiční volba: Zkuste adventní věnec na kulatině

Neotřelou verzí adventního věnce je adventní svícen na dřevěné kulatině. K jeho výrobě budete potřebovat kulatý odřezek z většího špalku (seženete ho v květinářství, zahradnictví či hobby obchodě), čtyři svíčky (tip: pokud máte menší kulatinu, sáhněte po dlouhých a tenkých svících), čtyři větší hřebíky, kladívko, chvojí, dekorace a tavnou pistoli.

Postup: Nejprve je potřeba proklepnout hřebíky zespodu skrz kulatinu. Poslouží vám totiž jako hroty, na které napíchnete svíčky. Při výrobě adventního věnce na kulatině svíčky vždy umisťujte doprostřed, blízko sebe. Tip: Aby se vám tenké svíce při napichování nezlomily, nejprve je zespodu trochu nahřejte nad plamenem. Pak na hrot najedou jako po másle. Jakmile máte svíce, vezměte do ruky nahřátou tavnou pistoli. Pomocí ní na kulatinu připevněte chvojí. Poctivě ho navrstvěte, ať výsledek vypadá bohatě. Úplně na závěr pak výtvor dozdobte dekoracemi dle vlastní volby.