Jak připravit domov na Vánoce?

Jak připravit domov na Vánoce? Zdroj: iStock.com

Domov připravený na Vánoce: Přinášíme inspiraci na kouzelnou adventní výzdobu

Advent klepe na dveře! Pokud se už stejně jako my nemůžete dočkat Vánoc, možná vám pomůže krapet inspirace na adventní dekorace, které vám pomohou úmorné čekání zkrátit. Vyzdobte svůj domov ve svátečním duchu a užijte si magickou atmosféru prosincových svátků dosyta. Koneckonců, Vánoce jsou jenom jednou do roka.

Adventní věnec nebo svícen je základ

Základem adventní výzdoby by měl být adventní věnec. Pořídit si můžete jak kulatou klasiku se svíčkami na stůl, tak variantu bez svíček, kterou pověsíte na vstupní dveře. Adventní věnec si můžete sami vyrobit nebo jej v průběhu listopadu zakoupit v každém dobrém květinářství. Podle zvyku by tradiční adventní věnec měl být na zeleném základu, neboť zelená je barvou života.

TIP NA VIDEO: Kde se vzala tradice adventních věnců?

Video placeholde

Na adventním věnci by také nemělo chybět něco červeného, jako symbol Kristovy krve. Svíce na adventním věnci by pak podle křesťanské tradice měly mít fialovou nebo růžovou barvu – značí totiž radost z očekávání příchodu Krista. Dnes už jsou ale běžné i adventní věnce ve zcela jiných barvách, stále oblíbenější jsou také podlouhlé dekorativní adventní svícny.

Jak se starat o vánoční hvězdu, aby dlouho kvetla?

Další stálicí adventní výzdoby je pryšec nádherný, známý jako vánoční hvězda. Pokud jste si ještě před začátkem adventu pořídili kus se zelenými poupaty, vězte, že vydrží kvést klidně až do února. Vyhazovat ji ale nemusíte ani potom. Chce to jenom správnou péči. Po odkvětu vánoční hvězdu hluboce seřízněte. Bude z ní vytékat mléčně bílá šťáva, která je jedovatá: zastavíte ji namočením rostliny do teplé vody. A pro jistotu si potom pořádně umyjte ruce.

Seříznutou vánoční hvězdu umístěte na světlé místo s teplotou do 16 stupňů. Bude stačit mírná zálivka, každých čtrnáct dní ale květinu přihnojte. Hvězdě neuškodí ani preventivní postřik proti škůdcům. Pryšec nádherný můžete pěstovat i na zahradě, kde vám vydrží po celý rok až do dalších Vánoc. S chladnějším počasím je pak potřeba přenést jej dovnitř, ideálně do teploty kolem dvaadvaceti stupňů. Pokud máte doma suchý vzduch, květinu v interiéru občas postříkejte vodou. Odvděčí se vám zářivými barvami a nebývalou krásou.

Papírové adventní dekorace, které zvládnou i děti

Vyzdobit byt nebo dům tak, aby hrál adventní náladou, vám mohou pomoci i vaše děti. Určitě si ze školních let sami pamatujete vystřihávání sněhových vloček z papíru. Potřebujete k tomu jen ostré nůžky, obyčejný kancelářský papír a případně tužku, abyste si předkreslili vzor.

Jak si nachystat základ pro výrobu šesticípých vloček? Z papíru si připravte čtverec tak, že kratší stranu přeložíte diagonálně a zbylý kus materiálu odstřihnete. Vzniklý trojúhelník přeložte znovu na polovinu – a pak ještě jednou. Širší část s cípy pak můžete odstřihnout dokulata, nebo v ní vystříhat vzor, který posléze bude na okraji vločky. Zbytek stříhání je už jen na vaší kreativitě. Tip: Kromě běžného bílého papíru můžete použít také barevný nebo balicí papír. Vločky pak můžete vylepit do oken, na stěny, případně je navléct na provázky a zavěsit do prostoru.

Vánoční hvězda z papírových sáčků krok za krokem

Vánoční hvězda nemusí být jen v květináči. Tady je jednoduchý návod, jak si v sedmi krocích vyrobit dekorativní vánoční hvězdu z obyčejných papírových sáčků.

  1. Připravte si 10–15 papírových sáčků ve stejné velikosti, lepidlo, nůžky, tužku a pravítko.

  2. Pomocí tužky a pravítka vyznačte na sáčcích linie, kde budete stříhat. Otvor sáčku bude sestřižený do špičky, po obou stranách vyznačte souměrně proti sobě menší trojúhelníky.

  3. Sáčky nastříhejte do požadovaného tvaru.

  4. Naneste lepidlo na první sáček po celé délce dna a následně kolmo na něj prostředkem sáčku do jeho poloviny.

  5. Opatrně přilepte druhý sáček. Sáčky lepte vždy dnem k sobě. Dejte si pozor, aby se vám lepidlo nedostalo dovnitř sáčků, aby šla hvězda snadno roztáhnout.

  6. Přilepte další sáček a postup opakujte. Hvězdu čas od času roztáhněte, abyste viděli, který sáček je ten poslední, a zkontrolovali, že se lepidlo nepropíjí.

  7. Až bude hvězda dost velká, slepte krajní sáčky k sobě.

Magickou atmosféru dělá světlo

A nejen světlo svíček! Je neuvěřitelné, kolik sváteční nálady dokáže vykouzlit světelný řetěz. Můžete jej naaranžovat do knihovny, pomocí obyčejné izolepy vylepit do oken nebo jím omotat nohy postele. Pomocí hřebíčků se dá světelný řetěz pověsit i na stěnu.

Světelné řetězy se prodávají v chladně i teple bílé barvě, některé umí odstíny dokonce střídat. Seženete i řetězy s barevnými světýlky, případně takové, které mají místo klasických žároviček žárovky třeba ve tvaru sněhových vloček, rampouchů či ozdobných koulí. Pozor! Ne každý světelný řetěz je vhodný pro venkovní použití. Pokud si chcete světýlky vyzdobit terasu, balkon nebo například stromy v zahradě, pořiďte si světýlka k tomu přímo určená. Obyčejná by vám v nevlídném počasí moc dlouho nevydržela.

Dokonalá sváteční vůně

Korunu vašemu perfektně nazdobenému bytu nasadí intenzivní sváteční vůně. Vonných svíček na trhu seženete nepřeberné množství, poslouží i difuzér s vůní vanilky či perníkového koření. Osvěžovač vzduchu si ale můžete vyrobit i sami: svařte v kastrolu vodu s plátky citronu, špalíčky skořice a hvězdičkami badyánu. Tento adventní lektvar úžasně provoní celý prostor. A snad žádná jiná kombinace tak silně nekřičí Vánoce jsou tady!