Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Archiv Naniche a Zuzana Kubíčková

Svatba jako umění: Inspirujte se netradičními šaty od českých návrhářů

Nechat si ušít šaty u módního návrháře – sen, výstřednost, nebo realita? Pro řadu nevěst především cesta, jak se vdávat v modelu, který odpovídá jejich stylu a kreativnímu nastavení. Možná by vás to nenapadlo, ale následující sedmička designérů vedle své typické tvorby šije i svatební šaty. Anebo naopak – jejich výtvory lze využít jako unikátní svatební oděv. Přinejmenším jde o krásnou ukázku, kam je v dnešní době možné posouvat svatební módu.

Martin Kohout

Slovní spojení pohádková svatba získává v kontextu tvorby Martina Kohouta až mystický ráz. Ve své poslední kolekci se totiž inspiroval Alenkou v říši divů, její prezentaci navíc zarámoval modrou barvou inspirovanou obrazy Yvese Kleina. A modrá hraje podle anglosaských tradic roli i v případě svatební symboliky. Mít „šaty od Kohouta“ je od jisté doby snem české módní komunity. Objevily se i na titulce českého Harper's Bazaaru, kde je v roli nevěsty oblékla Barbora Podzimková.

TIP NA VIDEO: Jak vypadá svatební účes a líčení ze salonu OliOla?

Video placeholde

Článek pokračuje v následujících kapitolách. >>>

Pokračování 2 / 7

Tereza Rosalie Kladošová

Bílá je pro nevěsty sice normou, ale pomocí barev můžete vystoupit z davu. Svatební šaty na míru vytváří i Tereza Rosalie Kladošová, pro níž jsou typické pestré potisky a která říká, že do každého takového kousku vkládá kus sebe. Vedle celobarevných kreací vytvořila například i bílý svatební model, jejž ve spodní části nechala potisknout kytičkami, jejichž barvy se do sebe slévají – jsou to stejná kvítka, která najdete i v úspěšné kolekci Flowers.

Pokračování 3 / 7

Naniche

Natálie Dufková, která navrhuje pod značkou Naniche, sice nepromuje vysloveně svatební šaty, ale při pohledu na její romantizující volánové kreace člověku hned bleskne hlavou, pro koho se hodí – pro princeznu, která sní o svatbě na zámku. Ovšem ne o takové té opulentní a svázané pravidly. Dufková vytváří objemné šaty s nabíranými rukávy z hedvábí nebo krajky, které si současně dokážou udržet bohémský ráz. Dlouhé rukavice, zde od lokální značky Bohemia Gloves, jsou mimochodem trendem číslo jedna příštího roku.

Pokračování 4 / 7

Zuzana Kubíčková

Královna red carpet šatů Zuzana Kubíčková svůj řemeslný um samozřejmě využívá i v zakázkové svatební tvorbě. Ale i některé kousky z její konfekční kolekce Pop jsou jako stvořené pro svatbu – například bílékabátové šaty z bavlněného buklé, které má na sobě nevěsta níže. Slavnostní look zde dotvářejí detaily v podobě vázanky na krk a kožených rukaviček zdobených štrasem. Podobně u druhých minimalistických šatů s flitry a kimonovými rukávy platí, že stačí přidat jen závoj.

Pokračování 5 / 7

Leeda

Lucie Kutálková, která stojí za značkou Leeda, patří k vyhledávaným svatebním designérkám. Před dvěma lety dokonce uvedla nádhernou kolekci Love Me!, na které spolupracovala s Ivanou Kocmanovou, jež pod značkou BRO. vyzdobila šaty i závoje okouzlujícími výšivkami. Kutálková nadále tvoří především na zakázku a svůj rukopis dokáže vetknout i do minimalistických a splývavých designů, které fungují jako dokonale vyvážený mix moderní romantiky a nadčasového stylu.

Pokračování 6 / 7

Sobje

V českém prostředí nelze opomenout svatební značku Sobje, která funguje pod oblíbeným módním brandem Odivi. Iva Burkertová a Tereza Jelenová ji založily jako protiváhu k „dortovým“ svatebním modelům ze salonů a také s myšlenkou, že nevěsty by se měly cítit hlavně pohodlně – a dort si naopak dopřát bez obav, že nedopnou šaty. To se v jejich tvorbě odráží volbou elastických materiálů nebo volnějších střihů. Ateliér Sobje tvoří na zakázku a jeho portfolio se rozpíná od minimalismu po bohémskou romantiku.

Pokračování 7 / 7

Josefina Bakošová

Návrhářka Josefina Bakošová tvořila několik let tvůrčí duo s Ester Geislerovou, ze kterého vzešel nápad tvořit šaty pro denní snění. S Veronikou Velčovskou Jirouškovou pro změnu představila kolekci inspirovanou botanickým atlasem. V tomto duchu pokračuje Bakošová i ve své samostatné tvorbě, kam spadají také svatební šaty na zakázku. Ty zpravidla mívají jednoduché až praktické střihy, ale dokážou překvapit nečekanými detaily – jako příklad může sloužit neonový zip u zakázkového modelu pro herečku Judit Bárdos nebo modrý potisk u svatebních šatů na druhé fotografii.

Doporučujeme

Načíst další články