Zdroj: Instagram @chiaraferragni a Profimedia.cz

Zdroj: Instagram @chiaraferragni a Profimedia.cz

Go naked or go home. Party sezóna diktuje odhalené kalhotky i bradavky

Naked dress neboli transparentní šaty jsou populární nejen na červeném koberci: šíří se i do běžnější party módy. Influencerky se prezentují v šatech, skrze něž prosvítají kalhotky i bradavky, a tváří se, že neexistuje nic přirozenějšího než vyrazit do víru noci napůl oblečená a napůl nahá. Zastírají přitom skutečnost, že nestačí pouhé sebevědomí, aby se žena v takovém kousku cítila pohodlně.

Když letos v létě představoval módní návrhář Simon Porte Jacquemus svou kolekci Le Papier, nechyběly v ní ani transparentní svatební šaty. Nepůsobily nijak šokujícím dojmem; spíše něžným, byť modelce prosvítaly bílé kalhotky a zřetelně i bradavky. Podobný model pak představila i značka Mirror Palais, kterou proslavila těhotná Kylie Jenner – opět bílé průsvitné šaty a pod nimi bílé kalhotky.

TIP NA VIDEO: Jak se změnily dámské šaty za posledních 100 let?

Video placeholde

Představy návrhářů jsou jedna věc, něco jiného je přenést takové modely do reálného života – pod tímto si navíc něco jiného představuje autorka tohoto textu a něco jiného zpěvačka Dua Lipa, která nakonec Jacquemusovy šaty oblékla na jeho svatbu; její model však už ňadra zakrýval. Vyrazit v průsvitných šatech naostro zkrátka není jen tak. Anebo ano?

Kdo si to může dovolit?

Naked dress neboli transparentní večerní šaty byly v showbyznysu vždy považovány za osvědčený způsob, jak přilákat pozornost. Už téměř před sto lety se ve snímku My Lady of Whims (1925) objevila herečka Clara Bow v nepokrytě průsvitných šatech zdobených ve stylu art deco. Odvážný model tehdy způsobil ohromnou senzaci zejména mezi flapper girls, generací dívek 20. let, které toužily žít nezávisle a nebály se prezentovat svou sexualitu.

A nyní je zde máme opět: současné girls, které nejčastěji spadají do generace Z a spojuje je touha po svobodném odívání bez toho, aby se musely obávat objektifikace. Za příklad může opět posloužit zmíněná přehlídka Le Papier. Mezi pozvanými hosty byla i argentinská zpěvačka Nathy Peluso, která má na Instagramu početné, několikamilionové publikum. Na sociální síti se pak objevilo video, jak v obklopení hostů tančí v černých průsvitných šatech by Jacquemus bez podprsenky. Je jasné, že se pohybovala „mezi svými“ – tedy v módní komunitě, kde je nahota a sexuální svoboda vnímána jako přirozená součást identity.

Podobně jako Elena Cavagnara, spoluředitelka talentové agentury a další z okruhu Jacquemusových múz. Jednou jsem se proklikala k její starší fotografii, na níž je žena zachycena během slavnostní večeře s bílými ubrusy, kde jí společnost dělají modelky Laetitia Casta a Mica Argañaraz. Elena mezi oběma ženami vyčnívá v halterneck šatech z průsvitné krajky, zpod kterých instagramové cenzuře navzdory zcela zřetelně svítí její bradavky. Většina komentujících reaguje emotikonou plamene, jen jediný muž se ptá: „My ale vidíme tvoje prsa, není to trapné?“ Přiznám se, že i já jsem si kladla otázky, byť z jiného ranku: Jak skvělá party to musela být, aby se žena nezdráhala vyrazit takto oděná? Nebo na to prostě musí mít sebevědomí?

S aktuální party sezónou si je kladu znovu, neboť v mém feedu podobných outfitů přibývá. Slavné modelky se mění na chytré horákyně a oblékají nejrůznější kreace, které jejich těla zakrývají jen minimálně – například Emily Ratajkowski na večírku k 50. výročí W Magazine oblékla šaty, které skutečně připomínaly onu pohádkovou rybářskou síť. Bella Hadid sice podobně stavěný outfit předvedla už před pěti lety, nyní ale opět koluje na Instagramu jako aktuální inspirace. Jak kdosi napsal do komentářů: „Being naked is a fashion.“ A ze zřetele nemizí ani Kate Moss, královna nejslavnějších slip dress devadesátých let – těch metalických, pod kterými jí prosvítaly černé kalhotky.

Průsvitné šaty na party nejsou žádnou novinkou. Tou je letos spíš celkový styling, který na jedné straně přiznává spodní prádlo, ale současně osvobozuje ženská ňadra. Tento koncept paralelně vedle červených koberců proniká i do běžné party módy. Jednak skrze oficiální trendy – módní platforma Tagwalk už avizovala, že 77 % návrhářů se chystá v jarních kolekcích předvést transparentní modely – a současně skrze módní influencerky, které se takto oděné fotí na běžných místech, jako jsou výtahy nebo večerní ulice. Tím posilují dojem, že vyrazit takto oděná do víru noci je čistě otázkou osobní volby.

Je hezké, že takto dodávají odvahu dalším ženám, ovšem je třeba připomenout, že i influencerky jsou v tomto případě na hony vzdálené běžné realitě. I ony, stejně jako Kate Moss, Bella Hadid nebo Nathy Peluso, vystupují z komfortní zóny pouze v prostředí, kde se cítí bezpečně a kde dobře vědí, že na ně nikdo nebude pokřikovat nechutné narážky. Ani to však není zárukou, že se nesetkají s odsudky a nadávkami přinejmenším online, jak ukázala nedávná kauza s bradavkami Florence Pugh. Móda je na odhalená ženská ňadra i jiné partie připravena – a možná jsou i samy ženy. Ale co zbytek společnosti?