Jacquemus a jeho svatba roku: Stylová babička a stovka šatů pro hosty

2 min čtení

2 min čtení

V sobotu 27. srpna si návrhář Simon Porte Jacquemus a jeho přítel Marco Maestri řekli své ano v nádherné krajině jihofrancouzské Provence. Svatba, na které nechyběla řada celebrit, nebyla tradičně tajnou akcí, nýbrž velkolepou podívanou a v pravém smyslu módní přehlídkou, která se přinejmenším zapíše do historie Pinterestu (ach, ty outfity). V lepším případě poslouží i jako inspirativní happening na podporu LGBTQ+ komunity.

Až do minulé soboty držela prvenství mezi nejikoničtějšími gay svatbami ta z úvodu filmu Sex ve městě 2, kde si Stanford Blatch bere Anthonyho Marantina, přičemž jim k tomu Liza Minnelli zpívá Single Ladies. Spektakulární podívanou, kde víc znamenalo víc, však minulou sobotu sesadil z trůnu návrhář Simon Porte Jacquemus, který si po čtyřleté známosti vzal svého přítele Marca Maestriho. Francouzský módní návrhář, známý svým poutem k rodné Provence, ji pojal jako demonstraci stejnopohlavní lásky v tom nejstylovějším hábitu.

TIP NA VIDEO: Jak vypadá svatební účes a líčení ze salonu OliOla?

„Vyrůstat jako gay v malé vesničce opravdu nebyla jednoduchá cesta… Takže vrátit se sem s mužem mého života znamenalo hodně… Nikdy nezapomenu na ten okamžik, kdy náš pár obklopovala láska,“ napsal dvaatřicetiletý Jacquemus na Instagramu k jedné ze svatebních fotografií. Tou láskou přitom myslel především podporu svých nejbližších, ale i přihlížejících lidí z vesničky Charleval, kde strávil dětství.

Jednoduché to však populární návrhář neměl ani ve světě sociálních sítí. Když loni zveřejnil fotografii, na které si s partnerem dávají pusu, zvedl tím vlnu nevole – příspěvek zaplavily zvracející smajlíky a komentáře, kde se lidé prohlašovali za „bývalé“ zákazníky. „Jsem vlastně rád, že tahle bolestivá komunikace probíhá. Sám jsem vyrůstal bez vzoru v podobě gay páru a vím, jak je důležité být jedním z příkladů pro malé děti tam venku,“ napsal Jacquemus v reakci.

Loading

V nádherně pojaté svatbě tak můžeme spatřovat nejen selfpromo jedné úspěšné módní značky – Dua Lipa v průsvitných bílých šatech nebo dokonale stylová babička Liline v šatech z poslední Jacquemusovy kolekce si pro sebe ukously hodně pozornosti. Cílem bylo současně podpořit LGBTQ+ lidi.

„Měl jsem svatbu snů. Bylo pro nás důležité ji sdílet, chtěli jsme být hlasem, zprávou o tom, že dva muži se milují. V půl šesté večer, kdy jsme si říkali ano, byl na webu spuštěn prodej triček (s nápisem Just two suns holding hands – pozn. redakce), jejichž výtěžek z prodeje jde na Urgence Homophobie. Podobně jsme nežádali svatební dary, ale finanční příspěvky pro tuto asociaci,“ svěřil se návrhář magazínu Vogue.

Loading

Simon Porte Jacquemus se sice ženil v klasickém tmavém obleku, nicméně do kapsy si vložil závoj – jako symbol ženskosti a křehkosti. Na svém Instagramu také zveřejnil fotku z dětství, kde je coby chlapec oblečen jako nevěsta. Tuhle vzpomínku oživil při následné svatební party, která trvala do ranních hodin. Pro své hosty opatřil štendr se stovkou svatebních šatů, do kterých se mohli libovolně oblékat. Bílé šaty zkrátka patří všem – nejen cis nevěstám.

Loading

Mezi slavnými je několik gay párů, jejichž sňatek se zapsal do společenských kuloárů – Ellen DeGeneres a Portia de Rossi, sir Elton John a David Furnish nebo Neil Patrick Harris a David Burtka. Nicméně právě Simon Porte Jacquemus vyvinul největší úsilí a využil všechen svůj dostupný vliv, aby se pasoval do role vzoru. Tohle je rozhodně svatba, která by neměla upadnout v zapomnění – naopak. Každý si z ní může odnést kus inspirace: ať už skrze ty neskutečné šaty pro maminku a babičku, peníze na dobrou věc místo darů nebo štendr se svatebními šaty pro party hosty. Že by nová tradice?

Plánujete svatbu? V našem speciálu najdete praktické rady a přehledný harmonogram příprav pro svatbu v ČR i v zahraničí, v kostele i v lese. Prozradíme, co při obřadu musí zaznít, pomůžeme vybrat nejkrásnější šaty, nejlepší dort a tradiční koláčky. Přidáme tipy pro výběr svatebních oznámení, dekorací, které zajistí atmosféru nebo poradíme, jak zabavit hosty. Nechybí trendy a inspirace ze světových přehlídek a veletrhů. Chcete dokonalou svatbu? S námi to zvládnete!