Bella Hadid na přehlídce Coperni (jaro/léto 2023)

Bella Hadid na přehlídce Coperni (jaro/léto 2023)

Šaty ve spreji: Přelomový vynález, nebo nesmysl, po kterém ženy netouží?

Na sociálních sítích se tomu skoro nelze vyhnout – páteční večer na pařížském fashion weeku pro jaro a léto 2023 vyvrcholil přehlídkou Coperni, která svým epickým závěrem zastínila vše ostatní: takřka nahé modelce Belle Hadid přímo na molu nasprejovali na tělo bílé šaty dva muži v černém. Performance, která ze všeho nejvíc připomněla legendární přehlídku Alexandera McQueena jaro/léto 1999, vzbudila zprvu velký obdiv, vzápětí ale také řadu otázek.

Až do minulého pátku byla pařížská značka Coperni známá víceméně jen módním nadšencům, přičemž jejím nejslavnějším produktem byla kabelka vejčitého tvaru zvaná Swipe. To se nyní podařilo změnit. O Coperni, kterou v roce 2013 založili byznysoví i životní partneři Sébastien Meyer a Arnaud Vaillant, se nyní referuje jako o té, která se postarala o zlatý hřeb pařížského fashion weeku. Dokládají to i memes, které se záhy po této události začaly objevovat – a které s nadsázkou reflektují, že ostatní návrháři to mohou jít v podstatě zabalit.

TIP NA VIDEO: Pražský fashion week očima redakce Ženy.cz

Video placeholde

Pojďme si oněch ikonických sedm minut v krátkosti shrnout. Jako poslední z modelek vyšla před publikum Bella Hadid oděná jen v tělových tangách, zatímco ňadra si zakrývala paží. Postavila se před kovový stojánek se spreji, kterých se mezitím chopili dva muži. Ti jí postupně posprejovali hruď a následně i boky, hýždě a nohy bílou hmotou, jež rychle tuhla do jednolité vrstvy. Nakonec přišla žena, která za pomoci rukou a nůžek dodala „šatům“ finální tvar. Hadid poté ladnou chůzí mezi diváky demonstrovala, že to, co má na sobě, skutečně připomíná oděv. Zázrak!

Bella Hadid na přehlídce Coperni (jaro/léto 2023)
Bella Hadid na přehlídce Coperni (jaro/léto 2023) | Zdroj: Profimedia.cz

Ihned po prvotním aplausu a oslavných reakcích na sociálních sítích se ale ohlasy začaly různit. Předně všichni upozorňovali, že McQueen did it first – s odkazem na legendární přehlídku, při které nechal osobitý designér dva roboty posprejovat bílé mušelínové šaty modelky Shalom Harlow, a to žlutou a černou barvou. Vznikl tak jedinečný a nahodilý vzor, který mimochodem rezonuje i v aktuálních kolekcích. Harlow přitom stála na dřevěné točně a dramaticky se kymácela ze strany na stranu jako panenka ve větru, předstírajíc, že se těmto dvěma „násilným“ objektům brání. Nakonec se jim však za zvuků operní árie zcela poddala.

Shalom Harlow na přehlídce Alexander McQueen (jaro/léto 1999)
Shalom Harlow na přehlídce Alexander McQueen (jaro/léto 1999) | Zdroj: Profimedia.cz

Jakkoli byl McQueen považován za génia a velkého vizionáře, je dobré zmínit, že i on se inspiroval jinde – konkrétně u německé umělkyně Rebeccy Horn a její instalace, ve které proti sobě dvě pušky pálí červenou barvou. Na rozdíl od Belly Hadid a Coperni jeho performance působí velkolepěji, ale také brutálněji – dokládá to sama Harlow, která v rozhovoru s kurátorem Metropolitního muzea Andrewem Boltonem popsala, jak se během přehlídky cítila, a hovořila dokonce o agresivní sexuální zkušenosti. Agresi a sexualitu nebo také podvolení však v tomto případě modelka vztahovala výhradně ke kreativní tvorbě: procesu, kdy v bolestech vzniká něco nového a úchvatného.

Bella Hadid na přehlídce Coperni (jaro/léto 2023)
Bella Hadid na přehlídce Coperni (jaro/léto 2023)

„Oproti tomu působí Coperni vědecky vágně,“ shrnula nekompromisně Rachel Tashijan v článku pro Harper's Bazaar, když jako jedna z mála odborníků podrobila aktuální počin pařížské značky zdrcující kritice. Podobně jako další hlasy na sociálních sítích přitom poukázala na nepříjemné pocity, které vyvolávala pózující Bella Hadid – nádherně sošná, ale také strnulá, odosobněná, odpojená. Na jednu stranu vystavená jako Angelika na trhu s otrokyněmi, na druhou ztělesňující současný tlak na dokonalou vizáž. McQueenova myšlenka zde byla bezesporu přítomna, avšak obráceně: dvě lidské bytosti stříkaly barvu na tělo dokonalého humanoida.

Záhy po přehlídce se na sociálních sítích objevily informace, že návrhářské duo neobjevilo nic nového pod sluncem – s nápadem na „šaty ve spreji“ přišel už před dvaceti lety španělský návrhář a chemický inženýr Manel Torres (údajně se inspiroval na svatbě přátel, kde po sobě hosté stříkali tzv. Silly Strings). Pro tento účel si nechal patentovat látku fabrican – elastickou látku, která se díky polymerům nelepí na tělo a může obsahovat i bavlněná, vlněná nebo jiná textilní vlákna. Mayer a Vaillant si však tento nápad nepřivlastnili: jedním v mužů, kteří Belle Hadid sprejovali šaty na tělo, byl přímo Torres.

Co je to fabrican a kdo je jeho tvůrce?

Kolekce, která byla podle autorů věnována všem ženám po celém světě, tak paradoxně vzbuzovala spíše rozpaky. Opravdu bychom chtěly nosit šaty, které se aplikují nástřikem na holé tělo a jsou tak přiléhavé, že připomínají druhou kůži? A co pak s oděvem, který je de facto na jedno použití? Zatímco na první otázku si musíme odpovědět každá sama, pro tu další existuje překvapivě uspokojivé řešení – šaty z fabricanu se dají sundat, vyprat a zase nosit, ale také rozstříhat a rozpustit v roztoku, což zní jako cesta, kudy se do budoucna může móda ubírat z hlediska myšlenky udržitelnosti.

Komplikací tak může být snad jen fakt, že fabrican při aplikaci na kůži studí (a tady je nutné docenit stoický přístup Belly Hadid). V neposlední řadě také zůstává otázkou, kde a jak se takové nástřiky oblečení na tělo budou jednou provádět. Jak sarkasticky poznamenala jedna z followerek účtu Diet Prada: „Nápad krásný, ale kdo mě probůh bude ráno takhle sprejovat? Moje děti?” Reálnou možností by mohly být sprejovací salóny, podobně jako už léta fungují profesionální samoopalovací nástřiky. Člověk pak jen bude muset zahánět myšlenky na jednu z nejvtipnějších epizod seriálu Přátelé – tu, ve které Ross nedokázal správně počítat do pěti.