Svatební šaty 2022: 5 cool trendů, které můžete okoukat z přehlídek

11. prosince 2021 • 06:00
 • Svatební šaty dávno nemusejí vypadat jako kombinace korzetového topu a bohaté sukně, popřípadě záplava krajek. I když se tradice stále nosí, do hry vstupují i nové styly a střihy. Často jsou inspirované módou starou padesát i více let, za vzor si ale berou i současné party trendy.

  Trendy ve svatebních šatech neudávají jen značky, které se na jejich šití specializují a prezentují se v rámci specializovaných bridal fashion weeků. Směle je mohou diktovat i přehlídky ready-to-wear, kde není o bílé slavnostní róby nouze. Módní domy navíc spolupracují s celebritami, pro které šijí šaty nejen na červený koberec, ale mnohdy také jejich vysněné svatebky. A to je další zdroj inspirace.

  TIP NA VIDEO: Co obnáší nechat si ušít svatební šaty od návrhářky?
  Příběh svatebních šatů aneb od nákresu po oltář VIDEO Adam Balažovič/bpž

  K tomu se přidává tábor nevěst, které si sice mohou dovolit princeznovskou róbu, ale z různých důvodů sahají po jednodušších svatebních šatech – jako například zpěvačka Ariana Grande, která se vdávala v pouzdrovkách Vera Wang, nebo prominentka Ivy Getty, jež oslnila ve zcela netradičních „zrcadlových“ šatech od Johna Galliana, toho času u módního domu Maison Margiela.

  Pokud svůj vysněný bílý šat teprve promýšlíte a hledáte, co byste si připnula na svoji Pinterest nástěnku, pak jste na správném místě. Vybrali jsme pro vás pět svatebních trendů, které vykrystalizovaly z letošních RTW přehlídek pro jaro a léto 2022 – nechybí trendy prostřihy, krajková romantika ani minimalismus. Ještě více inspirace pak najdete ve fotogalerii pod úvodní fotografií. 

  5 svatebních trendů z přehlídek najdete v následujících kapitolách. >>>

 • Černé akcenty

  Pro někoho mohou být černé prvky na svatebních šatech poněkud kontroverzní, nelze jim ale upřít, že disponují elegancí ve stylu módního domu Chanel. Na přehlídkách byly k vidění jak tradiční černé mašličky, tak překvapivě i puntíky anebo živůtky. Alternativou mohou být černé doplňky, avšak zde doporučujeme sáhnout po luxusnějších kouscích – třeba po miniaturní kabelce Chanel nebo Dior do pasu (něco půjčeného od kamarádky?).

  Carolina Herrera Carolina Herrera Autor: Profimedia.cz
  Giambattista Valli Giambattista Valli Autor: Profimedia.cz
  Christian Cowan Christian Cowan Autor: Profimedia.cz
 • Prostřihy v bocích

  A zase ty prostřihy… Nejoblíbenější trend letošního a patrně i příštího roku se směle propisuje také do svatební módy, která díky němu dostává cool současný šmrnc. Jelikož samy o sobě prostřihy zdůrazňují siluetu pasu, není už třeba bohatá sukně a střih může zůstat decentní. Pozor, neplést s minimalistický, jak napovídají modely Giambattista Valli a Staud. I volánky, řasení nebo balonové rukávy se s prostřihy dobře snášejí.

  Alberta Ferreti Alberta Ferreti Autor: Profimedia.cz
  Carolina Herrera Carolina Herrera Autor: Profimedia.cz
  Staud Staud Autor: Profimedia.cz
 • Netradiční kostýmky

  Od dob Biancy Jagger svět ví, že nic není víc cool než vdávat se v bílém kostýmku. Ona ho ozvláštnila kloboukem s širokou krempou, módní domy pro změnu (zase) prostřihy, peříčky, krajkou nebo třeba vestou namísto saka. Je to jasné sdělení, že bílý kostýmek má v současné svatební módě své pevné místo a jeho koncept lze zajímavě rozvíjet. Jestli si netroufáte jít přímo do kostýmku, můžete zvážit třeba kombinaci jednoduchých šatů na ramínka a bílého saka.

  PatBO PatBO Autor: Profimedia.cz
  Erdem Erdem Autor: Profimedia.cz
  Fendi Fendi Autor: Profimedia.cz
 • Zvonové volány

  Milovnice vintage, zbystřete! I na vás pamatovaly přehlídky pro jaro a léto, kde se objevovaly šaty z výrazné krajky a s dlouhými rukávy zakončenými zvonovým volánem. Tento styl evokuje nevěsty ze 70. let, kdy návrat na výsluní zažívala nejen bílá krajka, ale také empírové a secesní střihy. Tehdy nebylo výjimkou, že se takové šaty přešívaly třeba ze spodního prádla, dnes pro změnu můžete sáhnout do archivů svých maminek, hledat v second handech anebo se zkrátka jen inspirovat. 

  Markarian Markarian Autor: Profimedia.cz
  Erdem Erdem Autor: Profimedia.cz
  Andrew GN Andrew GN Autor: Profimedia.cz
 • Šaty na ramínka

  Zatímco ještě před deseti lety vládly svatebním šatům takřka výhradně korzetové nebo tube vršky a bohaté sukně (vzpomeňme třeba na ikonickou svatební róbu od Very Wang, kterou ve filmu Válka nevěst oblékla Kate Hudson), v poslední době mají propustku zpět na výsluní nejrůznější typy rukávů. A spolu s nimi i klasická ramínka. Šaty s nimi působí civilněji a střih si opět žádá spíše střídmou sukni. Třeba usoudíte, že si takto představujete spíš svoje popůlnočky, ale svoje kouzlo rozhodně mají. A nezapomeňte si přes ně přehodit to bílé sako!

  Bibhu Mohapatra Bibhu Mohapatra Autor: Profimedia.cz
  Elie Saab Elie Saab Autor: Profimedia.cz
  Michael Kors Michael Kors Autor: Profimedia.cz

  Více svatební inspirace z přehlídek najdete ve fotogalerii:

  Fotogalerie

  41 fotografií

Jdi na homepage Zpět na začátek

Dokonalá svatba

Plánování a harmonogram Svatební inspirace Cena svatby Místo svatby Svatební tradice Svatební šaty Svatební účesy Snubní prstýnky Svatební kytice

Plánujete svatbu? V našem speciálu najdete praktické rady a přehledný harmonogram příprav pro svatbu v ČR i v zahraničí, v kostele i v lese. Prozradíme, co při obřadu musí zaznít, pomůžeme vybrat nejkrásnější šaty, nejlepší dort a tradiční koláčky. Přidáme tipy pro výběr svatebních oznámenídekorací, které zajistí atmosféru nebo poradíme, jak zabavit hosty. Nechybí trendy a inspirace ze světových přehlídek a veletrhů. Chcete dokonalou svatbu? S námi to zvládnete!

 

Horoskopy