Zdroj: Profimedia.cz

Zdroj: Profimedia.cz

Fenomén bumster pants: Jak nízké bokovky ovládly svět a podaří se jim to zas?

Éru bokových kalhot si na základě kolektivní paměti spojujeme s přelomem milénia a následnou nultou dekádou, kdy jiný střih v podstatě neexistoval. Pravda však je, že mají ještě staršího a mnohem kontroverznějšího předchůdce. Už jste někdy slyšeli o bumster pants?

Jsem si jistá, že každý, komu je přes třicet, má s bokovkami osobní zkušenost. Já si třeba vzpomínám na moment, kdy jsem si uvědomila, že už džíny s nízkým pasem nechci nosit. Kupodivu to nebylo na střední, kdy jsem si kvůli nim vypěstovala návyk neustále kontrolovat v zrcadle své břicho, ani když jsem si kvůli nim uhnala zánět ledvin. Přišlo to až o mnoho let později, kdy jsem byla na mateřské: hipsteři už začínali diktovat džíny ve stylu Brendy Walsh, ale já pořád lpěla na svém oblíbeném low-rise modelu jedné americké značky – zkrátka jsem chtěla nosit tytéž džíny jako před otěhotněním.

TIP NA VIDEO: Jaké boty ovládnou letošní podzim a zimu?

Video placeholde

Pak jsem ale přihlásila dvouletou dceru do pohybového kroužku, který vyžadoval, abych se k ní neustále skláněla nebo u ní dřepěla, a tehdy mi to konečně došlo: Sakra, já už si musím pořídit normální kalhoty, ze kterých mi nepoleze zadek! Naštěstí byly v té době bokovky téměř pasé, takže jsem plynule přešla na komfortnější mid-rise střih. Jenže – moje rozhodnutí přišlo teprve před osmi lety a ty proklaté kalhoty už znovu hlásí comeback. Máme se bát?

Skinny vs. muffiny

Podle platformy Tagwalk, která mapuje a analyzuje módní trendy, byly bokové kalhotyzastoupeny na přehlídkách pro jaro a léto 2023 v 53 % kolekcí. Nakolik je to špatná zpráva, ať každý posoudí sám. Dovolím si ale tvrdit, že kdo už je jednou okusil, do této řeky podruhé nevstoupí. Nejen vzhledem k pohodlnosti, kterou přináší střední věk, ale zejména proto, že bokovky v módě symbolizují jeden z nejhorších tlaků, jaký západní módní průmysl vyvinul na těla (především) žen.

Málokdo však ví, že se současně zrodily v hlavě jednoho z nejuctívanějších návrhářů posledních třiceti let – Alexandera McQueena. Ten ultra nízké bokovky, z nichž modelkám a modelům vylézala i linie pozadí, poprvé představil ještě během studií na Central Saint Martins, na přehlídce v roce 1993. Zdokumentovány byly až o rok později v rámci přehlídky Nihilism. McQueen své radikální pojetí kalhot vysvětlil pro The Guardian: „Chtěl jsem prodloužit tělo. Spodní část páteře – to je ta nejerotičtější část těla každého muže nebo ženy.“

Cesta do pekel bývá dlážděna dobrými úmysly, a tak to byl právě geniální mistr avantgardy McQueen, kdo svou invencí vyšlapal cestu pozdějšímu fenoménu bokových džín, z nichž nevkusně lezou tanga, zatímco ona „erotická partie“ si v roce 2005 vysloužila od deníku New York Daily News nelichotivé označení muffin top (u nás se o něco později vžil termín madla lásky). Móda tehdy byla neúprosná – buď na bokovky máte patřičně hubené tělo, anebo si zasloužíte posměch. Ostatně jedna z rad, kterou newyorský deník tehdy doporučoval, byla prostá: Zakryjte se.

Bumster pants na počátku svého tažení perfektně zapadly do heroin chic looku, který v polovině 90. let ovládl módní průmysl. Základem je bledá pleť, androgynní vzhled a hubená postava. Zdravá glamour krása reprezentovaná Cindy Crawford nebo Christy Turlington už netáhla; respektive nastupovala nová generace modelek, jejíž nekorunovanou královnou se stala Kate Moss. Ta mimo jiné nechvalně proslula výrokem „Nothing tastes as good as skinny feels.“ Nutno říct, že vyhublost ve spojení s bokovými kalhotami se v popkultuře objevila už mnohem dříve – stačí si připomenout styl mladého Jima Morrisona nebo Micka Jaggera.

Déjà-vu?

Po kritice z řad některých médií, ale například i z úst tehdejšího amerického prezidenta Billa Clintonaheroin chic look částečně z módy ustoupil. Psal se rok 2000 a ke kormidlu se začal dostávat oslnivý brazilský půvab, jejž ztělesňovaly modelky Gisele Bündchen nebo Adriana Lima. Bokovky však nikam nezmizely, naopak – staly se hlavním proudem.

Začaly je nosit popové hvězdy v čele s Madonnou, Jennifer Lopez nebo začínající Britney Spears, jejich limity testovaly Paris Hilton, Lindsay Lohan a jiné It girls, jejichž outfity nám pro inspiraci začaly předkládat módní a společenské magazíny. Herečky jako Keira Knightley nebo Kate Hudson je nosily dokonce i na červený koberec filmových premiér. Bokové džíny zaplavily obchody a staly se dostupným způsobem, jak se stylem přiblížit k populárním ikonám doby.

Paris Hilton
Paris Hilton | Zdroj: Profimedia.cz

Keira Knightley
Keira Knightley | Zdroj: Profimedia.cz

Jestli jsem si doposud libovala, že moje dcera nebude muset čelit stejnému tlaku jako já před dvaceti lety, teď už si tím nejsem tak jistá. Číselný údaj z Tagwalku hovoří jasně, ještě výmluvnější jsou ale fotografie z posledních přehlídek. Módní třináctou komnatu se během let snažili otevřít různí návrháři, virálně se to podařilo až loni módní značce Miu Miu, kterou má pod taktovkou Miuccia Prada, stvořitelka dvaceticentimetrové mikro sukně. Také módní dům Alexander McQueen zařazuje pravidelně svůj ikonický kousek, Versace nezůstává pozadu a další se přidávají.

Říká se, že ti, kdo se nepoučí z historie, jsou odsouzeni opakovat její chyby. Bude to platit i v případě bumster pants?

Alexandes McQueen (jaro/léto 2023)
Alexandes McQueen (jaro/léto 2023) | Zdroj: Profimedia.cz

Versace (jaro/léto 2023
Versace (jaro/léto 2023 | Zdroj: Profimedia.cz

Stella McCartney (jaro/léto 2023
Stella McCartney (jaro/léto 2023 | Zdroj: Profimedia.cz

Emily Ratajkowski nastupuje v Miláně do auta (2022).
Emily Ratajkowski nastupuje v Miláně do auta (2022). | Zdroj: Profimedia.cz