Křivák, věci ze sekáče i kostým seriálové diktátorky: Módní rebelky mezi političkami

6 min čtení

6 min čtení

Když byla expremiérka Liz Truss na podzim jmenována do úřadu, okamžitě se vynořily články o jejím stylu. Vloni v létě zase finská předsedkyně vlády Sanna Marin okouzlila uživatele sociálních sítí outfitem, který zvolila na hudební festival. Proč je důležité sledovat, co nosí vrcholné političky, a co nám svým výběrem oblečení sdělují? A jaký přístup zastává kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová?

„Zapomeňte na perly, jděte do kruhových náušnic. Zahoďte dvouřadové sako a vezměte si koženou bundu. Za rozumnou obuv lze považovat jehly i tenisky. A nikdy neuděláte chybu s výraznou rtěnkou.“ Těmito slovy uvádí Jennifer Medine, autorka New York Times, článek o tom, jak se v posledních letech posunulo odívání vrcholných političek. Konkrétně v USA to souvisí nejen s přirozenou generační obměnou, ale i s nástupem třetí a čtvrté vlny feminismu, které ženám různé barvy pleti vydobyly větší veřejné zastoupení. Příznačné je v tomto ohledu jmenování Kamaly Harris, dcery indické matky a jamajského otce, do úřadu viceprezidentky.

TIP NA VIDEO: Největší ikony feminismu

Hodnotit političky skrze jejich módní volby může být dvojsečné. Dá se namítnout, že na muže takto nepohlížíme, ale není to tak docela pravda. Přinejmenším ponožky Justina Trudeaua dokážou vzbudit pozornost. Problém s odíváním političek vysvětluje pro NY Times módní historička Rhonda Garelick: „Po celá desetiletí být okouzlující pro ženy znamenalo, že nebudou brány vážně. Ale nyní zcela jasně vidíme ženy, které se nebojí rozvinout celé spektrum půvabu, vyjadřují svůj styl a používají jej jako politicky mocný nástroj, kterým vždy byl.“

Na téma politika a odívání žen se vyjádřila i kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová. „Bohužel i ve 21. století často platí, že se u žen řeší nejprve, jak vypadají, a až poté, co říkají. Podcenit to však nelze,“ napsala na Instagram a svěřila se, že na rady, aby rozšířila svůj šatník, protože se často objevuje ve stejných šatech, nedá. „Myslím, že je správné věci opravdu vynosit a ideálně při nákupu podpořit i lokální tvůrce. Většinu mého šatníku proto tvoří oblečení z dílen českých značek a několik kousků mám i z druhé ruky. Doba bezmyšlenkovitého nakupování nadbytečného množství oblečení zkrátka podle mě patří minulosti.“

Loading

Nosit lokální oblečení a opakovaně patří k oceňované strategii nejen u nás, ale i ve světě a řídí se jí řada vrcholných političek. Současně však některé z nich posouvají hranice běžných parlamentních uniforem směrem k větší uvolněnosti a osobitosti, popřípadě k aktivismu.

Článek pokračuje v následujících kapitolách. >>>