Video placeholde

Žena má být inspirací, ne včelí královnou. Kvóty její práci shodí, říká Nerudová

V dětství toužila být kosmonautkou, teď kandiduje na prezidentku České republiky. Danuše Nerudová, bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně, v rozhovoru pro Ženy.cz promluvila o tom, jakým způsobem by jako případná budoucí hlava státu přispěla k narovnání příležitostí žen a mužů, proč se vyhýbá nálepce feministky i v čem vidí problém zavedení povinných ženských kvót.

„Prostředí, ve kterém žijeme, není pro ženy přívětivé. Pořád nemáme rovné příležitosti, systémy, které má stát pro podporu rodičovství, nejsou dokonalé. Ženy, které se chtějí po mateřské vracet do práce, mají problém nalézt místa ve školkách. Celá řada zaměstnavatelů stále nenabízí částečné úvazky. To všechno je velký komplex důvodů, který vede k tomu, že se jen málo žen vypracuje na nejvyšší pozice,“ vypočítává Danuše Nerudová, kandidátka na prezidentku České republiky. Zároveň dodává, že v České republice činí platové rozdíly mezi muži a ženami v některých sektorech až 40 procent.

V rozhovoru pro Ženy.cz zdůraznila, že coby hlava státu by se ráda zasadila o rovnější příležitosti žen a mužů. „Zásadní esencí změny je komunikace, otevírání problému a diskuze s kolegy,“ říká s tím, že stejné principy úspěšně uplatňovala i na pozici rektorky Mendelovy univerzity. „Každý kolektiv, který je smíšený, produkuje daleko kreativnější věci. Je často inovativnější a empatičtější, protože ženy empatii jednoduše mají. Muži nevidí mnoho problémů, které vidí ženy, neboť žijí v jiné socio-ekonomické situaci,“ dodává. Pro změnu systému by chtěla z pozice prezidentky nadchnout samotné muže, neboť je považuje za nezbytnou součást celé problematiky.

Přestože se Nerudová dlouhodobě zasazuje o rovné příležitosti obou pohlaví, nedávno čelila kritice za výrok, že se nepovažuje za feministku. Dle vyjádření pro Ženy.cz šlo ovšem o větu vytrženou z kontextu. „Neuznávám nálepkování. Naše společnost je rozdělená právě kvůli tomu, jak se neustále nálepkujeme. Jsem pro rovné příležitosti, v rámci feminismu ale nesouhlasím s kvótami. Když systém nastaví rovné příležitosti a bude-li v naší společnosti dost silných inspirativních žen, tak je nepotřebujeme,“ vysvětluje s tím, že se obává, že by v případě zavedení byly výkony žen kvůli kvótám snižovány. „Ženy se nesmí nikdy vzdát, musí věřit, že věci, které dělají, dělají dobře, a musí být inspirací pro ostatní.“

Danuše Nerudová je česká ekonomka, mezi lety 2018 a 2022 působila jako rektorka Mendelovy univerzity. Ve svém oboru platí za specialistku na problematiku daní a jejich harmonizaci s Evropskou unií. Je též předsedkyní Komise pro spravedlivé důchody a patronkou občanské iniciativy Pomoc dětem na útěku.

Danuše Nerudová

Podle Nerudové v tuto chvíli nezáleží tolik na tom, zda bude příští prezident muž, nebo žena. Stát dle jejích slov potřebuje hlavně lídra, který nehledí do minulosti, ale do budoucnosti a zajímá se o všechny občany bez rozdílu. Myšlenka, že by sama kandidovala na prezidentku, prý přišla již během covidové pandemie, kdy společně s dalšími ekonomy založila občanského sdružení KoroNERV-20. „Poměrně silným hlasem jsme promlouvali ve veřejném prostoru a zjistili jsme, že člověk má možnost věci výrazně ovlivnit. Nemusí jen sedět v koutě a kritizovat. Může být iniciátorem změny.“

Celý rozhovor s Danuší Nerudovou si můžete pustit ve videu v úvodu článku.