Video placeholde

Když nové neznamená lepší: 8 kousků, které se vyplatí koupit v second handu

Jedete na vlně udržitelného šatníku, případně se vám nechce investovat do nových kousků? Už dávno není pravda, že by nabídka second handů a vintage shopů byla nedostatečná a zastaralá. Dnes je to právě naopak. Počet cool obchodů stále stoupá a jejich zásoba kvalitních kabátů, svetrů a sak je nekonečná. Proto platí, že některé (hlavně zimní) kousky stojí za to pořídit právě z druhé ruky. O kterých je řeč?

Zimní kabát

Pořídit si nový zimní kabát je poměrně nákladná záležitost. Za kousek z polyesteru sice nezaplatíte půlku výplaty, ale umělá vlákna vás v mrazu nezahřejí. Kabát se navíc může už po jedné sezóně začít rozpadat a materiál bude rychle žmolkovatět. Kvalitu je proto potřeba hledat hlavně v sekci vlněných a kašmírových svrchníků, jejichž cena v obchodech ale stále častěji atakuje pěticifernou částku. Nejlépe proto uděláte, když se po kvalitním, ovšem cenově dostupném kabátu poohlédnete v second handu nebo vintage shopu. Když budete mít štěstí, kašmírové a vlněné kousky zde pořídíte klidně už za pár set korun. A navíc budete mít jistotu, že stejný model nikdo jiný mít nebude.

Článek pokračuje v následujících kapitolách. >>>

Pokračování 2 / 8

Oversize sako

Oversize pánská saka se dostala do módy už před pár lety. V zimě jsou skvělým kouskem pro vrstvení, v jiných sezónách vám poslouží jako cool doplněk, který přehodíte přes slavnostní šaty na svatbě či party či jako stálice pracovního šatníku. Second handy o tomto trendu moc dobře vědí, a tak v mnoha z nich objevíte rovnou celé tematické dropy plné unikátních kousků, zpravidla ušitých z vlny. Je libo barevnější tartanové sako, nebo zůstanete u jednobarevné klasiky, kterou unosíte na sto způsobů?

Pokračování 3 / 8

Hedvábný šátek

Chcete si udělat radost luxusnějším kouskem, který klidně zdědí i vaši potomci? Kupovat si nový hedvábný šátek od Hermès vyžaduje už skutečně speciální příležitost. Například ve vintage butiku Lula Vintage Prague ale tyto ikonické doplňky seženete za poloviční cenu. Sledujte pravidelně jejich Instagram a e-shop, ať vám další dostupný kousek nikdo nevyfoukne.

Pokračování 4 / 8

Teplý svetr

Podobně jako u kabátů i v případě svetrů platí, že se v zimě vyplatí klást důraz na materiál. Polyester a akryl nechte na ramínku v obchodě a raději vyrazte třeba do redakcí prověřeného second handu 1981, kde vlněný svetr či rolák pořídíte do 500 korun. Pro nejlepší kašmírové modely se zase zastavte v letenském obchodě Malé černé, případně se podívejte na jejich e-shop, kde v posledních týdnech přibývají nové kousky téměř každý den.

Pokračování 5 / 8

Kožená bunda a sako

Jaké kožené kousky vypadají nejlépe? No přece ty, které už v průběhu let získaly jedinečnou patinu! Až tedy příště budete shánět kožený křivák, nadčasové sako pro přechodné období nebo třeba zimní trenčkot, dejte přednost vintage obchodům. Náš tajný redakční tip je malý krámek Trash, kde právě teď mají asi nejzábavnější výběr kožených kabátů, který jsme kdy viděli.

Pokračování 6 / 8

Luxusní kabelka

Designové kabelky patří mezi nejlepší módní investice vůbec, neboť jejich cena neustále stoupá. Než se ale vydáte prozkoumat nabídku na osvědčený web Vestiaire Collective, prodávající pre-owned luxusní zboží, případně si zapnete upozornění na instagramovém účtu Archive Store Prague, přečtete si náš článek o tom, jak a do jakých kabelek se skutečně vyplatí vložit úspory.

Pokračování 7 / 8

Klasický trenčkot

Snad žádný kousek neunosíte během jara a podzimu více. Trenčkoty se už dávno zařadily mezi stálice našich šatníků. Stejně jako u sak i v případě těchto kousků platí, že nejžádanější jsou oversize modely s retro nádechem. Seženete je už snad v každém second handu a vyjdou vás doslova na pár korun.

Pokračování 8 / 8

Obleková vesta

Vesty se již několikátou sezónu drží mezi nejoblíbenějšími módními kousky. Kromě těch pletených se v poslední době prosadily také oblekové modely, které se nosí jak v tradičním barevném spektru byznysové módy, tak s retro vzory, případně ušité z černé kůže nebo sametu. Perfektně vypadají spárované s košilí, tenkým rolákem nebo obyčejným bílým tričkem. Největší výběr seženete bezesporu v second handu 1981.