Jedna vrstva, která vás perfektně zahřeje. Kde koupíte nejlepší kašmírový svetr?
Kašmírový svetr v módě evokuje nejvyšší pohodlí a luxus. Současně ho chápeme jako jeden ze základních stavebních kamenů šatníku, do kterého se vyplatí investovat. Peněz však nebudete litovat ani z dalšího prostého důvodu – kašmírový svetr velmi dobře hřeje. Jak poznáte opravdu kvalitní kus a jak o něj posléze pečovat?
Kašmírové svetry jsou od nepaměti brány jako pevný bod zimního šatníku. Tyhle jemňoučké pulovry totiž mají jednu obrovskou výhodu: na to, že jsou poměrně tenké, neuvěřitelně dobře hřejí. Nemusíte pod ně nic vrstvit, zato se v nich parádně vejdete i do koženého saka nebo bundy s úzkými rukávy. V módním diskurzu navíc představují luxusní zboží a například Claudia Schiffer už v 90. letech tvrdila, že bez kašmírových svetrů se v podstatě neobejde.
TIP NA VIDEO: Které základní kousky by neměly chybět ve vašem šatníku?
Co byste měla vědět, než si koupíte kašmírový svetr?
Není kašmír jako kašmír. Tento delikátní materiál se získává z chlupů kašmírových koz, které se chovají v Indii, Nepálu, Pákistánu, Mongolsku, ale třeba i v Číně, která je v současnosti jejich největším producentem. Správně by se tyto chlupy měly vyčesávat, ne stříhat, popřípadě se sbírají chomáče zimní srsti, kterou kozy na jaře shazují.
Kašmírová vlna přitom zpravidla obsahuje dva druhy chlupů: dlouhé a hrubší a krátkou jemnou podsadu. „Podsada, která kozu zahřívá v tuhých horských zimách, je kvalitnější a správně by kašmír neměl obsahovat příměsi dlouhých chlupů – nebo jen několik málo procent,“ vysvětluje Ada Bartlová ve své knize Vše, co jste chtěli vědět o módě. Pravý kašmírový svetr také nesmí obsahovat materiál z jiných zvířat, pokud jde o směs (například s vlnou), mělo by to být jasně uvedeno na etiketě (nebo v popisu produktu, pokud nakupujete on-line).
Kašmírové svetry seženete i v konfekčních řetězcích, pokud ale toužíte po kvalitnějším kousku, najdete ho u značek, které se na kašmír specializují – tou je například francouzská From Future, která používá mongolský kašmír, nebo slovenská rodinná firma Felipe, jež dováží materiál z nepálského Káthmándú. Čím dál častěji se tak můžete setkat se svetry, které jsou částečně či zcela vyrobeny z recyklovaného kašmíru (takové nabízejí třeba značky Everlane, Reformation, ale už i některé řetězce). Další možností je pořídit kašmírový svetr z druhé ruky – na tento segment se specializuje Kašmírový svět.
Kde koupíte kvalitní kašmírový svetr?
V poslední době se s kašmírovými svetry můžete setkat také v nabídce řetězců. Cena je příznivější, to se však může odrazit na materiálu. „Dobrý kašmírový svetr stojí nejméně 3000 korun; abyste ho mohli prodávat za méně, musíte ho udělat méně kvalitně,“ míní Bartlová. Toho se podle ní dociluje řadou způsobů – třeba tím, že se vyrábí tenčí příze a řidší pletenina, kozy se stříhají, čímž se do směsi přimíchají i nekvalitní chlupy, popřípadě chovají v mírnějším klimatu, takže nemají tak silnou podsadu (to se děje především v Číně).
Opravdu kvalitní svetr by podle módní expertky neměl kousat a na povrchu chlupatět, ale ani příliš žmolkovat. Když za něj trochu zataháte, měl by držet tvar. Co se týče péče o kašmírový svetr, stačí ho prát opravdu jednou za dlouhý čas (zvolte program ručního praní, perte nastudeno a sušte naležato). Místo praní ho můžete jednoduše vyvětrat. Odvděčí se vám pak dlouhou životností.