Módní influencerka Emili Sindlev během fashion weeku v Kodani.

Módní influencerka Emili Sindlev během fashion weeku v Kodani.

Kabát s kožíškem, Reserved, 6499 Kč, reserved.com
Kabát s kožíškem, Shrimps, 22 700 Kč, shrimps.com
Kabát s kožíškem, Mango, 6499 Kč, mango.com
Kabát s kožíškem, Blanca Miró x Reserved, 6599 Kč, reserved.com
Prošívaná vesta, & Other Stories, 129 eur, stories.com
21
Fotogalerie

Prošívané vesty i vlněné nadkolenky: 5 zimních trendů podle Skandinávek

Jakmile teploty klesnou pod pět stupňů, ukládá se móda k zimnímu spánku. Samozřejmě ne doslova, nicméně pro řadu lidí nastává dlouhé období péřových bund a oversize kabátů. Jak si i v takovém období udržet styl? Odpověď nabízejí módní ikony, které dokážou vyzrát i na lednový fashion week v Kodani. Podívejte se, jaké trendy aktuálně vládnou u populárních Skandinávek.

Kabáty s kožíškovými lemy

I když jsou na Instagramu momentálně velkým hitem kabáty s kožíškovými lemy od britské značky Charlotte Simone, před pár lety tento styl zpopularizovala kodaňská značka Saks Potts. Bohémská estetika a štíhlá silueta 70. let se v něm místí se skandinávsky odvážným přístupem k barvám. Kabát ale zůstává výrazným solitérem, i když vsadíte na základní odstíny – jeho výhodou je, že zbytek outfitu může být minimalistický, a to včetně doplňků. A v neposlední řadě krásně hřeje u krku.

TIP NA VIDEO: V čem tkví tajemství stylu Skandinávek?

Pokračování 2 / 5

Prošívané vesty

Prošívané péřové bundy jsou zimním must-have, nicméně Skandinávky aktuálně sázejí hlavně na prošívané vesty. Oblékají je přes svetry a kombinují s elegantními kabelkami. Ostatně, nesourodý mix outdooru a jisté okázalosti je pro ně typický. Jak vidno v následující inspiraci, zbytek outfitu se většinou nese spíše v praktičtější rovině – manšestráky, džíny, kapsáče, tenisky nebo nějaká bytelnější obuv. Co se týče stylu, vedou spíše jednoduché vesty v délce k bokům nebo cropped. Proto působí trochu jako úlovky ze sekáče.

Pokračování 3 / 5

Šály

Šály stály v posledních sezónách výrazně v pozadí. Stylové Francouzky je ignorovaly úplně, Skandinávky si místo nich vázaly kolem krku svetr. Nyní se tento zimní doplněk vrací a v podstatě platí opak – šály jsou všude a nosí je všichni, nejčastěji ležérně přehozené přes jedno rameno. I přes skandinávskou módní tradici, která je dlážděná výrazným kostkovaným nebo pruhovaným vzorem, si letošní šály zatím zachovávají jednoduchý design. O to víc je lákavé vsadit přinejmenším na výraznější barvu.

Pokračování 4 / 5

Beránkové bundy a kabáty

Beránkové bundy, inspirované módou prvních pilotů a později ideálem amerického dobrodruha na motorce, si nejprve proklestily cestu ke stylovým Pařížankám a odtud do celého světa. Kombinují tradici, minimalismus a lehce bohémský nádech, současně jsou ideální pro každodenní nošení. Ani Skandinávky pro ně nevymýšlejí žádné nečekané kombinace a ctí jednoduchý styling. Za zmínku tak stojí aspoň to, že řada z nich nosí beránkové kabáty od české designérky Ivany Mentlové (viz třetí foto).

Pokračování 5 / 5

Pletené nadkolenky a ponožky

Pravda je, že za tímto trendem stojí ryze francouzské značky jako Chanel nebo Miu Miu, které letos ve svých podzimních kolekcích vsadily na trendy ve stylu dívčí internátní školy. Tlusté ponožky ve spojení s mokasínami jsou loňským objevem, letos je budou následovat vlněné žebrované nadkolenky schované pod midi sukně. S klidným srdcem si ale můžete pořídit i vlněné punčocháče – jsou praktičtější a zahřejí ještě víc. Možností je také tyto vrstvy kombinovat: třeba obléct punčocháče a navrch ještě ponožky.

Kde koupíte zimní kousky ve stylu Skandinávek?