Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Rok 2001 a památný double denim v podání Britney Spears a Justina Timberlaka.
Fendi
David Beckham – módní ikona nultých let inspiruje i současné kolekce.
Baggy džíny v kolekci Cool TM pro jaro a léto 2022
Dolce & Gabbana
20
Fotogalerie

Muži roku 2000: Jak outfity z přelomu milénia ovlivňují současnou pánskou módu?

Módní trendy z období přelomu milénia jsou zpět v plné síle. Bokovky, kapsáče, cropped topy i korzety zcela ovládly dámskou módu, jak je na tom ale ta pánská? Připomeňte si, co před dvaceti lety nosili idolové jako David Beckham nebo Justin Timberlake a nyní se to znovu vrací.

Letošní rok se nepokrytě nese na vlně nostalgie po období nultých let. Byť se to mnohým, kdo tuto dobu zažili, zpočátku přijímalo těžce, postupně se do módy dostaly snad všechny tehdejší atributy z pomezí módy a popkultury – od bucket kloboučků přes topy ve tvaru motýlů a cropped tílka až po cargo sukně a džíny s proklatě nízkým pasem. A příští rok nebude jiný: návrháři pro nás připravili denimovou smršť, posílí také popularita minisukní… Otázkou tak bude i to, jak se všechny tyhle trendy obdivující absolutní štíhlost popasují s vlnou body positivity a celkovým vývojem, kterým za posledních dvacet let prošel náš přístup k tělu a kráse.

TIP NA VIDEO: Jak se za poslední století proměnily dámské šaty?

Video placeholde

Příznačné je, že vždy, když se mluví o Y2K módě, jde převážně o tu dámskou. Každý si hned vzpomene na legendární outfity Britney Spears, Paris Hilton nebo Avril Lavigne. Ale i pánové měli tehdy svůj styl. Připomeňme, že přelom tisíciletí se nesl ve znamení boy bandů v čele s 'N Sync, které v roce 2001 magazín Rolling Stone označil za nejúspěšnější kapelu na světě.

Rádia a MTV ale válcovaly i hitovky poprockových kapel – třeba nesmrtelná Teenage Dirtbag od Wheatus nebo All the Small Things z produkce Blink-182, která si ve videoklipu střílela právě z boy bandů. Mezi hitparádové megahvězdy se tehdy rovněž vyhoupl tvrďák Eminem, zatímco na zpackaném pokračování festivalu Woodstock v roce 1999 se lidé nejvíc tlačili na kapelách Korn a Limp Bizkit.

Justin Timberlake
Justin Timberlake | Zdroj: Profimedia.cz

Travis Barker z kapely Blink-182
Travis Barker z kapely Blink-182 | Zdroj: Profimedia.cz

Mark Hoppus z Blink-182
Mark Hoppus z Blink-182 | Zdroj: Profimedia.cz

„Byla to éra privilegovaných bílých kluků, kteří se oblékali jako jejich oblíbení rappeři, zvednutých límečků u polo triček, účesů à la ještěr, politováníhodných cargo šortek a značky Ed Hardy – čili ničeho, co by evokovalo módní sen,“ přibližuje s dávkou ironie Isiah Magsino v článku Is the Y2K Fashion Trend Finally Coming for Menswear?, který letos na jaře vyšel na on-line magazínu Spy.com.

Vedle zmíněných cargo šortek a kapsáčových kalhot byly pro tuto dobu typické i dlouhé baggy džíny se širokými nohavicemi, které můžeme vnímat jako dozvuky skejťácké módy devadesátých let. Návrhář Hedi Slimane sice v roce 2000 poprvé vyslal na molo módního domu Yves Saint Laurent pánské skinny džíny, na jejich všeobecnou oblibu si ale musel ještě nějaký ten rok počkat. Jak ve svém článku zmiňuje i Magsino, muži zaujímali na počátku nultých let ve vztahu k módě homofobní přístupa cokoli jen vzdáleně ženského či zženštilého je odpuzovalo.

David Beckham – módní ikona nultých let inspiruje i současné kolekce.
David Beckham – módní ikona nultých let inspiruje i současné kolekce. | Zdroj: Profimedia.cz

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz

A tak vyvstává otázka – mají trendy z roku 2000 u mladé a genderově fluidní generace Z šanci na úspěch? Bezesporu ano, i když v mnohem sofistikovanější a zředěnější verzi. Podle analytické platformy Tagwalk mají Y2K trendy v jarních kolekcích výrazné zastoupení. Nechybí zejména u značek, které staví na prvoplánové nostalgii – jako například Dolce & Gabbana, jež se v jarní kolekci nepokrytě inspiruje stylem Davida Beckhama (včetně jeho jména a fotbalového čísla 7). Také Givenchy a JW Anderson vracejí do hry kult mládí skrze odhalená chlapecká těla a boxerky lezoucí z na boky spadlých baggy džín. A módní dům Fendi pro změnu představil moderní variaci na all-denimJustina Timberlakea.

Dolce & Gabbana
Dolce & Gabbana | Zdroj: Profimedia.cz

Givenchy
Givenchy | Zdroj: Profimedia.cz

Rhude
Rhude | Zdroj: Profimedia.cz

Fendi
Fendi | Zdroj: Profimedia.cz

Rozdíl je v tom, že namísto zvednutého límečku, který se během let stal nejen symbolem pokleslého vkusu, ale i sebevědomí, se ve Y2K pánských kolekcích objevují i cropped topy, průsvitná přiléhavá trička nebo šortky nad kolena. „Androgynní styl, který ovládal přehlídková mola už od nultých let, se opět stává jednou z hybných sil pánské módy,“ shrnuje Magsino. V tomto kontextu si stačí představit, co s pánskou módou v posledních letech udělal návrhář Alessandro Michele a módní dům Gucci. Z druhé strany tuto tezi potvrzují fotografie z pánských přehlídek, kde jsou běžně zastoupené i modelky – a nosí úplně stejné baggy džíny, oversize mikiny a funkční vesty s kapsičkami jako jejich mužské protějšky.

Nelze tedy popřít, že se pánská móda vrací k oversize střihům a maskulinním siluetám z nultých let, tyto trendy ji však těžko mohou zcela ovládnout. Na to je současná móda příliš prchlivá, nevydrží se dlouho ohlížet za jedním stylem. Nadto je stále velmi zaujatá prozkoumáváním toho, co nabízí dámský šatník – včetně sukní, které letos rozproudily řadu diskuzí počínaje udržitelným modelem Brada Pitta a konče třeba tylovou sukní, ve které se nechal vyfotit Jakub Strach alias NobodyListen. Dá se předpokládat, že i následující módní sezóna se ponese v duchu stírání hranic – a to i tam, kde by to bylo před dvaceti lety nemyslitelné.

2002 versus 2022: Jak se styl Y2K vrací do pánské módy?

Brad Pitt versus street style v Kodani
Brad Pitt versus street style v Kodani | Zdroj: Profimedia.cz

David Beckham versus Harry Styles
David Beckham versus Harry Styles | Zdroj: Profimedia.cz

Jared Leto versus street style v Miláně
Jared Leto versus street style v Miláně | Zdroj: Profimedia.cz

Justin Timberlake versus Justin Bieber
Justin Timberlake versus Justin Bieber | Zdroj: Profimedia.cz

Doporučujeme

Načíst další články