Muži, kteří přepisují pravidla odívání na červený koberec1

Muži, kteří přepisují pravidla odívání na červený koberec1

Timothée Chalamet v modelu od Haidera Ackermanna v Benátkách (2022)
Timothée Chalamet na Oscarech (2022)
Lenny Kravitz na MTV VMA (2019)
Skupina Måneskin naVMA MTV (2022)
Harry Styles na Met Gala (2019)
15
Fotogalerie

Konec toxické maskulinity: Slavní muži mění pravidla společenského dress codu

Jestli v nějaké oblasti poslední dobou móda viditelně boří hranice, pak je to pánský red carpet. Herci, hudebníci a jiní umělci objevují krásy sukní, dochází ale i na transformaci tradičního black tie – namísto formálního smokingu nastupují kalhotové variace, které pracují s průsvitnými materiály a zdobnými prvky, ale i s úplnou absencí košil nebo sak. Jedním z průkopníků nového směru je herec Timothée Chalamet, jehož vliv na pánskou módu se odráží i v tuzemsku.

Filmový festival v Benátkách překročil další pomyslnou hranici mezi pánskou a dámskou módou (alespoň pro ty, kteří ještě nějakou vnímali). Timothée Chalamet, hvězda snímků Dej mi své jméno a Duna, vyrazil na premiéru svého nového filmu Bones and All v modelu pařížského návrháře Haidera Ackermanna – overalu z lesklé karmínové látky, přičemž pozornost si žádal zejména halter top odhalující nejen hercova ramena, ale i záda.

TIP NA VIDEO: Co je hoodie? Mikina, kterou proslavil Sylvester Stallone.

Timothée Chalamet v modelu od Haidera Ackermanna v Benátkách (2022)
Timothée Chalamet v modelu od Haidera Ackermanna v Benátkách (2022)

Chalamet přitom touto extravagantní volbou přirozeně navázal na své předchozí modely. Před třemi lety v Benátkách zaujal střihově netradičním šedým oblekem, pod nímž vykukoval saténový top – rovněž od Haidera Ackermanna, s nímž šestadvacetiletý herec vytrvale spolupracuje. Na letošních Oscarech pro změnu zbořil dosavadní konvence, když třpytivé cropped sako YSL předvedl na holém těle.

Timothée Chalamet na Oscarech (2022)
Timothée Chalamet na Oscarech (2022)

Nutno říct, že je třeba vnímat Chalametův styl v kontextu filmových červených koberců, které bývají konzervativnější. V rámci například hudebních cen MTV bývá zvykem, že se hudebníci předhánějí v módní kreativitě – bez košile, jen v denimové vestě a s pavučinově transparentním topem vyrazil na Video Music Awards v roce 2019 třeba Lenny Kravitz.

Lenny Kravitz na MTV VMA (2019)
Lenny Kravitz na MTV VMA (2019)

O rok později na American Music Awards debutovali jako pár Megan Fox a Machine Gun Kelly – on v bílém saténovém obleku, zpod nějž vykukovalo jen jeho tetování. A letos na cenách MTV zahalil Damiano David z Måneskin svůj trup jen do černé třpytivé kápě (alespoň na chvíli), zatímco jeho kolega z kapely Ethan Torchio ladil v průsvitném korzetu. Pozornost však upoutal také rapper Lil Nas X, který předvedl spektakulární model britského návrháře Harrise Reeda.

Skupina Måneskin naVMA MTV (2022)
Skupina Måneskin naVMA MTV (2022) | Zdroj: Profimedia.cz

Samostatnou kapitolu současného fluidního odívání tvoří Harry Styles, kterému jsme se podrobně věnovali v článku u příležitosti jeho červencového koncertu v Praze. Bývalý člen kapely One Direction se po osamostatnění vydal nejen na sólovou dráhu, ale i na dobrodružnou módní cestu lemovanou modely Gucci ve stylu sedmdesátých let, chlupatými boa a korálky kolem krku.

„Pro Stylese se od té chvíle postupně staly typickými vzorované retro obleky a kousky, které zcela opouštěly tradiční rozdělení na dámské a pánské oblečení. Vrcholem jeho gender bender přístupu se poté stalo nafocení titulky pro časopis Vogue, na níž se zpěvák objevil v dlouhých šatech s kanýry,“ přibližuje redaktorka Ženy.cz Kristýna Dobeš Moučková. Památný je také Stylesův model z Met Gala v roce 2019 – zejména průsvitná halena s mašlí u krku a perlová náušnice v uchu.

Harry Styles na Met Gala (2019)
Harry Styles na Met Gala (2019) | Zdroj: Profimedia.cz

Harry Styles a vůbec celá hudebně-zakázková tvorba módního domu Gucci navazuje na módní éru glam rocku, která se v 70. letech pojila především s osobnostmi, jako byli David Bowie, Marc Bolan nebo Mick Jagger a později třeba Prince. Odhalená hruď, flitry, samet, úzké šátky plandající na prsou, zdůrazněný pas a cropped sáčka se i v současné popkultuře podílejí na tvorbě aktualizovaného obrazu heterosexuálního muže, jenž disponuje tím, co nejlépe vystihuje slangová zkratka BDE – big dick energy. Ve skutečnosti nejde o velký penis, ale o sebevědomí bez toxické maskulinity, která tak pomalu mizí alespoň z fashion scény.

Filmové červené koberce za prolomení pánské smokingové nudy samozřejmě nevděčí jen Chalametovi. Odvážným průkopníkem hybridních rób je herec a zpěvák Billy Porter, o kterém se asi nejvíc psalo před třemi lety v souvislosti s jeho sametově černým oscarovým modelem od Christiana Siriana. Od té doby však pravidelně posouvá laťku kreativního fluidního odívání až teatrálně vysoko, byť odhalování není jeho specialitou.

Billy Porter na Oscarech (2019)
Billy Porter na Oscarech (2019) | Zdroj: Profimedia.cz

O tom, že se v pánské společenské módě posouvají hranice toho, co je možné a mužné, svědčí i česká scéna, která nechce zůstat pozadu. Výrazný je v tomto ohledu zejména Adam Mišík, který na filmovém festivalu v Karlových Varech předvedl kreaci à la Chalamet – sametové zdobené sako na holou hruď. Jeho aktuální model na Mercedes-Benz Prague Fashion Week pro změnu připomněl stříbrem protkávanou košili, ve které na VMA vystupoval Shawn Mendes. Kdo ví, třeba se brzy dočkáme i tuzemské variace na benátská odhalená záda.

Adam Mišík s přítelkyní Natálií na festivalu v Karlových Varech (2022)
Adam Mišík s přítelkyní Natálií na festivalu v Karlových Varech (2022)