.

. Zdroj: Profimedia.cz

Takhle Harryho Stylese, coby soutěžícího britského X Factoru, poprvé v roce 2010 poznala široká veřejnost.
Na počátku do svého šatníku postupně přidával prvky typické pro tehdejší hudebně-módní indie vlnu.
Na počátku do svého šatníku postupně přidával prvky typické pro tehdejší hudebně-módní indie vlnu.
Harry Styles na přehlídce Burberry v roce 2012.
Harry Styles na přehlídce Burberry v roce 2014.
30
Fotogalerie

Od One Direction po ikonu gender fluid módy: Stylový vývoj Harryho Stylese

Na počátku rozděloval společnost na dva póly: jedni jej bezmezně milovali, druzí se nad ním pohoršovali. Harry Styles od boybandové éry ušel značný kus cesty. Z nedosažitelné teenage hvězdičky se stal osobností, která má svým způsobem blízko ke každému z nás. Otevřeně mluví o terapii, nejen na koncertech vystupuje jako ally LGBTQ+ komunity a poslední dobou značně přispívá k bourání genderových stereotypů. Vliv Harryho Stylese překračuje hudební i módní hranice. Přesvědčit se o tom můžete jak v pátek 15. července při jeho vystoupení v pražské O2 areně, tak v následujícím článku.

„Víš, že to není stejné jako dříve,“ zpívá Harry Styles v hitu, který v aplikaci Spotify právě atakuje hranici miliardové poslechovosti. Přestože se skladba As It Was věnuje úzkostným pocitům, které během pandemie prožíval snad každý z nás, tato část textu by se přeneseně dala vztáhnout i na zpěvákovu minulost. Mnozí mají osmadvacetiletého Brita pořád zafixovaného jako frontmana uměle vytvořené kapely One Direction. A jak už to s podobnými popovými boy bandy bývá, zatímco na jedné straně měli chlapci početnou skupinu mnohdy až posedlých fanoušků, na druhé se jim zformoval neméně hojný zástup odpůrců. U Stylese se ale v posledních letech změnilo mnohé. Ani on už není tím, kým býval dřív.

TIP NA VIDEO: Kapela One Direction byla pro mnohé terčem vtípků. Tady je jeden z nich

Video placeholde

One Direction v roce 2016 oznámili rozchod na dobu neurčitou. Mnozí konec oplakali, pro Harryho Stylese se ale tato chvíle stala zlomovým bodem. Bodem, kdy mohl ukázat, že jeho vliv, talent i schopnost rozvířit diskuzi o mnoha společenských tématech na celosvětové úrovni mnohonásobně překračuje chvilkovou slávu jedné klučicí kapely.

Když se hudba spojí s módou

Stylesovi na jeho cestě za proměnou ve světovou ikonu pomohly tři věci: první sólová deska, na níž zpěvák dokázal, že umí bez problémů opustit škatulku popového mainstreamu, přijmutí prvků ve vystupování, odkazujících k velikánům jako Rolling Stones nebo David Bowie, a móda.

Již během působení ve One Direction Styles pochopil úlohu oblékání ve vlastní prezentaci. Nikoho asi nepřekvapí, že na začátku (tedy v roce 2010) stál teenager ovlivněný tehdejší britskou hudební scénou. Cool rozcuch, sako, skinny džíny, chelsea boots. S tímto základem nebylo divu, že si Stylese po chvíli vzal pod módní ochranná křídla Christopher Bailey, tehdejší kreativní ředitel Burberry. Ten Stylesovu vizáž typického indie boye z kapely dotvořil téměř k dokonalosti. Ostatně Bailey byl právě v době okolo roku 2010 na propojování hudební a módní scény absolutním odborníkem. Netrvalo dlouho, a co návrhář v mladém zpěvákovi zasel, Styles sám začal rozvíjet.

Harry Styles na přehlídce Burberry v roce 2014.
Harry Styles na přehlídce Burberry v roce 2014. | Zdroj: Profimedia.cz

Od roku 2014 si nechal narůst delší vlasy.Jeho cesta za imagí bohémského rockera započala.
Od roku 2014 si nechal narůst delší vlasy.Jeho cesta za imagí bohémského rockera započala. | Zdroj: Profimedia.cz

Ještě než se One Direction v roce 2016 rozpadli, dokázal si mladý hudebník vytvořit image bohémského rockera, který stále častěji sahal po outfitech odkazujících k psychedelickým 60. létům i k pro rockovou hudbu klíčovým sedmdesátkám. S érou jeho sólové tvorby pak rázem přišla i spolupráce s italským domem Gucci, z něhož kreativní ředitel Alessandro Michele v posledních pěti letech vytvořil Mekku všech milovníků 70s estetiky.

Pro Stylese se od té chvíle postupně staly typickými vzorované retro obleky a kousky, které zcela opouštěly tradiční rozdělení na dámské a pánské oblečení. Vrcholem jeho gender bender přístupu se poté stalo nafocení titulky pro časopis Vogue, na níž se zpěvák objevil v dlouhých šatech s kanýry. A po několika letech tímto krokem opět začal rozdělovat společnost – zatímco jedni jeho přeměně v novodobou glamrockovou ikonu s vizáží založené na fluidní sexualitě tleskali, druzí jej po vzoru konzervativních hodnot opět odsuzovali.

Bílý hetero muž v šatech

Není pochyb o tom, že Styles dnes vzbuzuje široké spektrum emocí na módním, hudebním i společenském poli. Zejména pro pozdní mileniály a značnou část generace Z se stal styčným bodem, který do světa hlásá vše, co trápí mnohé z nás. Ať už to jsou psychické problémy, odhodlávání se k veřejnému coming outu nebo ztracenost ve vlastní identitě. Na koncertech se nebojí zastavit show jen proto, aby se slečna v davu, kterou razantnější fanoušci právě málem ušlapali, mohla znovu nadechnout, a mezi skladbami otevírá témata, jako je feminismus nebo konsent během sexu.

Je ale skutečně zpěvákův přístup tak jedinečný? Ano i ne. V první řadě je nutné připomenout, že za celou módní transformací nestojí jen samotný Harry Styles, ale především jeho dvorní stylista Harry Lambert. To on ze Stylese vytvořil genderově nezařaditelnou personu libující si v boa, mašlích i pohádkových kostýmech (v šatech Dorotky z Čaroděje ze země Oz se Styles objevil na koncertě v Madison Square Garden, shodou okolností se ten den slavil též Halloween). Bez Lamberta by tak dost možná zpěvák stále poletoval kdesi mezi britským hochem nakupujícím v Topmenovi a All Saints a odchovancem Chrise Baileyho v Burberry, případně Hediho Slimana v Saint Laurent.

Během halloweenského koncertu v Madison Square Garden se Harry Styles na pódiu objevil v kostýmu Dorotky z Čaroděje ze země Oz.
Během halloweenského koncertu v Madison Square Garden se Harry Styles na pódiu objevil v kostýmu Dorotky z Čaroděje ze země Oz. | Zdroj: Profimedia.cz

Stejně tak není možné opomenout, že přestože se Stylesova obliba dámského oblečení může jevit jako přelomová, o žádnou velkou novinku nejde. Stačí si vzpomenout na módní kreace Davida Bowieho v 70. letech, na Prince nebo v současnosti na herce a zpěváka Billyho Portera. Právě poslední zmiňovaný navíc stejně jako někteří módní, historičtí i genderoví odborníci Stylese kritizují za to, že pouze těží z pozice bílého heterosexuálního muže, který na rozdíl od rasových či sexuálních menšin může se svým vzhledem svobodně experimentovat dle libosti a nikdy za to nebude společností jakkoliv odsuzován.

„Máme zde bílé cisgender muže, kteří jsou oslavováni za to, co queer lidé dělají na každodenní bázi,“ vyjádřila se pro magazín Dazed ke zpěvákově společenské i sexuální výhodě Fenella Hitchcock, kulturní historička z London College of Fashion. „Muž v šatech – někteří lidé si mohou myslet, že o tomhle celé queerness je, přitom jde o mnohem komplexnější záležitost,“ dodal její univerzitní kolega Jay McCauley Bowstead.

Navzdory této kritice mnozí Stylese považují za právoplatného průkopníka dnešní doby. Je fakt, že právě díky svému přístupu dokáže široké veřejnosti otevírat dílčí témata týkající se genderu a jeho úlohy v oblékání. A takových osobností v současném mainstreamu zase tolik není. A přestože zpěvákovo počínání asi nikdy nebude pro všechny zcela korektní, mnohým mladým fanouškům svou nenásilností, pozitivním přístupem, jemností a schopností vytvářet na vystoupeních safe space bezesporu může pomoci. A to se přece vždy počítá.

Na módní evoluci Harryho Stylese od roku 2010 do současnosti se podívejte do fotogalerie.

.
. | Zdroj: Profimedia.cz
Takhle Harryho Stylese, coby soutěžícího britského X Factoru, poprvé v roce 2010 poznala široká veřejnost.
Takhle Harryho Stylese, coby soutěžícího britského X Factoru, poprvé v roce 2010 poznala široká veřejnost. | Zdroj: Profimedia.cz
Na počátku do svého šatníku postupně přidával prvky typické pro tehdejší hudebně-módní indie vlnu.
Na počátku do svého šatníku postupně přidával prvky typické pro tehdejší hudebně-módní indie vlnu. | Zdroj: Profimedia.cz
Na počátku do svého šatníku postupně přidával prvky typické pro tehdejší hudebně-módní indie vlnu.
Na počátku do svého šatníku postupně přidával prvky typické pro tehdejší hudebně-módní indie vlnu. | Zdroj: Profimedia.cz
Harry Styles na přehlídce Burberry v roce 2012.
Harry Styles na přehlídce Burberry v roce 2012. | Zdroj: Profimedia.cz
Harry Styles na přehlídce Burberry v roce 2014.
Harry Styles na přehlídce Burberry v roce 2014. | Zdroj: Profimedia.cz
Od roku 2014 si nechal narůst delší vlasy.Jeho cesta za imagí bohémského rockera započala.
Od roku 2014 si nechal narůst delší vlasy.Jeho cesta za imagí bohémského rockera započala. | Zdroj: Profimedia.cz
Zamiloval si rockovou módu vycházející ze 60. a 70. let.
Zamiloval si rockovou módu vycházející ze 60. a 70. let. | Zdroj: Profimedia.cz
A též objevil svou lásku k retro oblekům, která trvá doteď.
A též objevil svou lásku k retro oblekům, která trvá doteď. | Zdroj: Profimedia.cz
Harry v roce 2015.
Harry v roce 2015. | Zdroj: Profimedia.cz
Po rozpadu One Direction v roce 2016 se postupně začala formovat jeho image genderově neutrální glam rockové hvězdy. Za touto přeměnou stojí především Harryho dvorní stylista Harry Lambert.
Po rozpadu One Direction v roce 2016 se postupně začala formovat jeho image genderově neutrální glam rockové hvězdy. Za touto přeměnou stojí především Harryho dvorní stylista Harry Lambert. | Zdroj: Profimedia.cz
V roce 2017 navázal úzkou spolupráci s Gucci, módním domem, kterýz 70s módy udělal v posledních letech obří trend.
V roce 2017 navázal úzkou spolupráci s Gucci, módním domem, kterýz 70s módy udělal v posledních letech obří trend. | Zdroj: Profimedia.cz
I mimo koncertní haly se Harryho styl podstatně změnil. A hlavně zjemnil. Zde fotka z roku 2018.
I mimo koncertní haly se Harryho styl podstatně změnil. A hlavně zjemnil. Zde fotka z roku 2018. | Zdroj: Profimedia.cz
Novoromantický outfit z Met Gala 2019 se stal láskou na první pohled pro mnohé fanoušky a fanynky.
Novoromantický outfit z Met Gala 2019 se stal láskou na první pohled pro mnohé fanoušky a fanynky. | Zdroj: Profimedia.cz
Harry Styles a zpevačka Stevie Nicks v roce 2019.
Harry Styles a zpevačka Stevie Nicks v roce 2019. | Zdroj: Profimedia.cz
Harry v roce 2019.
Harry v roce 2019. | Zdroj: Profimedia.cz
Žlutý oblek od Marca Jacobse v kombinaci s fialovou halenkou, jež Styles vynesl na předávání cen Brit Awards v roce 2020, patří mezi jeho nejikoničtější outfity.
Žlutý oblek od Marca Jacobse v kombinaci s fialovou halenkou, jež Styles vynesl na předávání cen Brit Awards v roce 2020, patří mezi jeho nejikoničtější outfity. | Zdroj: Profimedia.cz
Předávání cen Brit Awards 2020, outfit číslo dva.
Předávání cen Brit Awards 2020, outfit číslo dva. | Zdroj: Profimedia.cz
Modrá, zelená a hlavně perly kolem krku. I tak se Harry oblékal v prvním pandemickém roce, tedy 2020.
Modrá, zelená a hlavně perly kolem krku. I tak se Harry oblékal v prvním pandemickém roce, tedy 2020. | Zdroj: Profimedia.cz
Harry v jednom ze svých koncertních kompletů v roce 2020.
Harry v jednom ze svých koncertních kompletů v roce 2020. | Zdroj: Profimedia.cz
Harry při vystoupení v roce 2020.
Harry při vystoupení v roce 2020. | Zdroj: Profimedia.cz
Harry v roce 2020.
Harry v roce 2020. | Zdroj: Profimedia.cz
Módní éra s boa kolem krku započala na předávání Grammy v roce 2021. Dodnes tento doplněk nosí mnozí fanoušci na Stylesovy koncerty.
Módní éra s boa kolem krku započala na předávání Grammy v roce 2021. Dodnes tento doplněk nosí mnozí fanoušci na Stylesovy koncerty. | Zdroj: Profimedia.cz
Předávání cen Grammy 2021, outfit číslo dva.
Předávání cen Grammy 2021, outfit číslo dva. | Zdroj: Profimedia.cz
Předávání cen Grammy 2021, outfit číslo tři.
Předávání cen Grammy 2021, outfit číslo tři. | Zdroj: Profimedia.cz
Předávání cen Brit Awards 2021.
Předávání cen Brit Awards 2021. | Zdroj: Profimedia.cz
Během halloweenského koncertu v Madison Square Garden se Harry Styles na pódiu objevil v kostýmu Dorotky z Čaroděje ze země Oz.
Během halloweenského koncertu v Madison Square Garden se Harry Styles na pódiu objevil v kostýmu Dorotky z Čaroděje ze země Oz. | Zdroj: Profimedia.cz
Harry Styles během vystoupení na slavném festivalu Coachella v roce 2022.
Harry Styles během vystoupení na slavném festivalu Coachella v roce 2022. | Zdroj: Profimedia.cz
Harry v roce 2022.
Harry v roce 2022. | Zdroj: Profimedia.cz
Harry v roce 2022.
Harry v roce 2022. | Zdroj: Profimedia.cz