Od One Direction po ikonu gender fluid módy: Stylový vývoj Harryho Stylese

4 min čtení

4 min čtení

Na počátku rozděloval společnost na dva póly: jedni jej bezmezně milovali, druzí se nad ním pohoršovali. Harry Styles od boybandové éry ušel značný kus cesty. Z nedosažitelné teenage hvězdičky se stal osobností, která má svým způsobem blízko ke každému z nás. Otevřeně mluví o terapii, nejen na koncertech vystupuje jako ally LGBTQ+ komunity a poslední dobou značně přispívá k bourání genderových stereotypů. Vliv Harryho Stylese překračuje hudební i módní hranice. Přesvědčit se o tom můžete jak v pátek 15. července při jeho vystoupení v pražské O2 areně, tak v následujícím článku.

Víš, že to není stejné jako dříve,“ zpívá Harry Styles v hitu, který v aplikaci Spotify právě atakuje hranici miliardové poslechovosti. Přestože se skladba As It Was věnuje úzkostným pocitům, které během pandemie prožíval snad každý z nás, tato část textu by se přeneseně dala vztáhnout i na zpěvákovu minulost. Mnozí mají osmadvacetiletého Brita pořád zafixovaného jako frontmana uměle vytvořené kapely One Direction. A jak už to s podobnými popovými boy bandy bývá, zatímco na jedné straně měli chlapci početnou skupinu mnohdy až posedlých fanoušků, na druhé se jim zformoval neméně hojný zástup odpůrců. U Stylese se ale v posledních letech změnilo mnohé. Ani on už není tím, kým býval dřív.

TIP NA VIDEO: Kapela One Direction byla pro mnohé terčem vtípků. Tady je jeden z nich

One Direction v roce 2016 oznámili rozchod na dobu neurčitou. Mnozí konec oplakali, pro Harryho Stylese se ale tato chvíle stala zlomovým bodem. Bodem, kdy mohl ukázat, že jeho vliv, talent i schopnost rozvířit diskuzi o mnoha společenských tématech na celosvětové úrovni mnohonásobně překračuje chvilkovou slávu jedné klučicí kapely.

Když se hudba spojí s módou

Stylesovi na jeho cestě za proměnou ve světovou ikonu pomohly tři věci: první sólová deska, na níž zpěvák dokázal, že umí bez problémů opustit škatulku popového mainstreamu, přijmutí prvků ve vystupování, odkazujících k velikánům jako Rolling Stones nebo David Bowie, a móda.

Již během působení ve One Direction Styles pochopil úlohu oblékání ve vlastní prezentaci. Nikoho asi nepřekvapí, že na začátku (tedy v roce 2010) stál teenager ovlivněný tehdejší britskou hudební scénou. Cool rozcuch, sako, skinny džíny, chelsea boots. S tímto základem nebylo divu, že si Stylese po chvíli vzal pod módní ochranná křídla Christopher Bailey, tehdejší kreativní ředitel Burberry. Ten Stylesovu vizáž typického indie boye z kapely dotvořil téměř k dokonalosti. Ostatně Bailey byl právě v době okolo roku 2010 na propojování hudební a módní scény absolutním odborníkem. Netrvalo dlouho, a co návrhář v mladém zpěvákovi zasel, Styles sám začal rozvíjet.

Harry Styles na přehlídce Burberry v roce 2014.

Od roku 2014 si nechal narůst delší vlasy. Jeho cesta za imagí bohémského rockera započala.

Ještě než se One Direction v roce 2016 rozpadli, dokázal si mladý hudebník vytvořit image bohémského rockera, který stále častěji sahal po outfitech odkazujících k psychedelickým 60. létům i k pro rockovou hudbu klíčovým sedmdesátkám. S érou jeho sólové tvorby pak rázem přišla i spolupráce s italským domem Gucci, z něhož kreativní ředitel Alessandro Michele v posledních pěti letech vytvořil Mekku všech milovníků 70s estetiky.

Pro Stylese se od té chvíle postupně staly typickými vzorované retro obleky a kousky, které zcela opouštěly tradiční rozdělení na dámské a pánské oblečení. Vrcholem jeho gender bender přístupu se poté stalo nafocení titulky pro časopis Vogue, na níž se zpěvák objevil v dlouhých šatech s kanýry. A po několika letech tímto krokem opět začal rozdělovat společnost – zatímco jedni jeho přeměně v novodobou glamrockovou ikonu s vizáží založené na fluidní sexualitě tleskali, druzí jej po vzoru konzervativních hodnot opět odsuzovali.

Loading

Bílý hetero muž v šatech

Není pochyb o tom, že Styles dnes vzbuzuje široké spektrum emocí na módním, hudebním i společenském poli. Zejména pro pozdní mileniály a značnou část generace Z se stal styčným bodem, který do světa hlásá vše, co trápí mnohé z nás. Ať už to jsou psychické problémy, odhodlávání se k veřejnému coming outu nebo ztracenost ve vlastní identitě. Na koncertech se nebojí zastavit show jen proto, aby se slečna v davu, kterou razantnější fanoušci právě málem ušlapali, mohla znovu nadechnout, a mezi skladbami otevírá témata, jako je feminismus nebo konsent během sexu.

Je ale skutečně zpěvákův přístup tak jedinečný? Ano i ne. V první řadě je nutné připomenout, že za celou módní transformací nestojí jen samotný Harry Styles, ale především jeho dvorní stylista Harry Lambert. To on ze Stylese vytvořil genderově nezařaditelnou personu libující si v boa, mašlích i pohádkových kostýmech (v šatech Dorotky z Čaroděje ze země Oz se Styles objevil na koncertě v Madison Square Garden, shodou okolností se ten den slavil též Halloween). Bez Lamberta by tak dost možná zpěvák stále poletoval kdesi mezi britským hochem nakupujícím v Topmenovi a All Saints a odchovancem Chrise Baileyho v Burberry, případně Hediho Slimana v Saint Laurent.

Během halloweenského koncertu v Madison Square Garden se Harry Styles na pódiu objevil v kostýmu Dorotky z Čaroděje ze země Oz.

Stejně tak není možné opomenout, že přestože se Stylesova obliba dámského oblečení může jevit jako přelomová, o žádnou velkou novinku nejde. Stačí si vzpomenout na módní kreace Davida Bowieho v 70. letech, na Prince nebo v současnosti na herce a zpěváka Billyho Portera. Právě poslední zmiňovaný navíc stejně jako někteří módní, historičtí i genderoví odborníci Stylese kritizují za to, že pouze těží z pozice bílého heterosexuálního muže, který na rozdíl od rasových či sexuálních menšin může se svým vzhledem svobodně experimentovat dle libosti a nikdy za to nebude společností jakkoliv odsuzován.

Loading

„Máme zde bílé cisgender muže, kteří jsou oslavováni za to, co queer lidé dělají na každodenní bázi,“ vyjádřila se pro magazín Dazed ke zpěvákově společenské i sexuální výhodě Fenella Hitchcock, kulturní historička z London College of Fashion. „Muž v šatech – někteří lidé si mohou myslet, že o tomhle celé queerness je, přitom jde o mnohem komplexnější záležitost,“ dodal její univerzitní kolega Jay McCauley Bowstead.

Navzdory této kritice mnozí Stylese považují za právoplatného průkopníka dnešní doby. Je fakt, že právě díky svému přístupu dokáže široké veřejnosti otevírat dílčí témata týkající se genderu a jeho úlohy v oblékání. A takových osobností v současném mainstreamu zase tolik není. A přestože zpěvákovo počínání asi nikdy nebude pro všechny zcela korektní, mnohým mladým fanouškům svou nenásilností, pozitivním přístupem, jemností a schopností vytvářet na vystoupeních safe space bezesporu může pomoci. A to se přece vždy počítá.