Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Instagram @pernilleteisbaek @tinvcb

Emily Ratajkowski
Sienna Miller
Irina Shayk
Kaia Gerber
Kaia Gerber
12
Fotogalerie

Nejošklivější boty se vrací: Válenky a zateplené pantofle jsou odpověď na krizi

„Pro krásu se musí trpět,“ říkávaly maminky v různých situacích – ta moje třeba když mě česala. Platí to však i v případě, kdy vyrazíte v kozačkách na vysokém podpatku, tvrdých mokasínách nebo lodičkách, které ignorují, že máte palce a malíčky. Jako dokonalá protiváha se jeví obuv, která vás naopak zahrne pohodlím, měkkostí a úlevou. Co na tom, že svým designem připomíná dva bochníky chleba a ještě nedávno jsme se jí posmívali? Móda miluje ironii, a tak jsou tady zas: válenky Ugg a pantofle Birkenstock Boston, ideálně v provedení s kožíškem. Doba si je žádá.

Líbivá elegance versus ironie ošklivosti, okázalost versus praktičnost, luxus versus dostupnost – móda se neustále pohybuje na houpačce mezi protiklady. Jednotlivé významy se navíc stále mísí, a tak zatímco před dvaceti lety se válenky Ugg staly módním mainstreamem a obecně přijímanou uniformou (zejména ve spojení se skinny džínami), nyní je vnímáme spíš jako niche trend pro odvážné– pro ty, kdo se nebojí svůj vytříbený outfit trochu shodit, protože vědí, že jen tak dokážou vzbudit emoce.

TIP NA VIDEO: Jaké boty by vám neměly chybět v podzimní a zimní výbavě?

Video placeholde

Válenky Ugg jsou zkrátka #mood. Spíše než módní status představují rozpoložení, malé zastavení uprostřed hektického týdne, ale i zřetelnou demonstraci ve stylu self-care. Jako názorný příklad posloužila Bella Hadid, která si ve válenkách a v dlouhých bílých ponožkách dopřávala pizzu během zářijového fashion weeku. Podobně modelka Elsa Hosk, která by ve svém kašmírovém outfitu mohla klidně přecházet i z obýváku do ložnice.

Válenky Ugg bývají častým doplňkem přehlídkami zchvácených modelek. I tak by ale bylo naivní domnívat se, že v těchto konkrétních případech jde o osobní módní volbu Belly nebo Elsy. Není náhodou, že obě (a spolu s nimi i řada influencerek) mají na sobě zbrusu nový model Ugg Ultra Mini na platformě, který měl premiéru v září. A netřeba dodávat, že je od té doby takřka permanentně vyprodaný.

Podobně jsou na tom pantofle Boston od německé značky Birkenstock, které se stylově podobají – mají plnou špičku, která svou šíří, tvarem a barvou připomíná bochník chleba. I ony se vyhouply do popředí už v období pandemie. Na rozdíl od válenek Ugg, kde sehrála roli i nostalgie po módě přelomu milénia, ale oslovily především funkčností: nač si složitě zavazovat tenisky, když jdete jen vyzvednout jídlo před dům?

Mimochodem, první model Boston vznikl už v roce 1979 a v osmdesátých letech se stal nezbytnou výbavou na univerzitních kolejích. Poté upadl v zapomnění až do nedávné doby, kdy ho začaly nosit modelky a herečky v čele s Kaiou Gerber, KristenStewart nebo Siennou Miller. Je příznačné, že ani po pandemii pantofle Boston nebo válenky Ugg nikam nemizí (a tak se nyní potkávají s trendem širokých baggy nohavic). Jsou společenským indikátorem doby, kdy se střetává několik krizí najednou a kdy je zkrátka dobré držet se hesla Hlavně klid a nohy v teple.