Zdroj: Instagram @michellebentzn, @tinvcb a @sofiaboman

Zdroj: Instagram @michellebentzn, @tinvcb a @sofiaboman

& Other Stories, 69 eur, stories.com
Acne Studios, 170 eur, acnestudios.com
Acne Studios, 190 eur, acnestudios.com
Arket, 125 eur, arket.com
COS, 89 eur, cos.com
11
Fotogalerie

Změna kurzu: Proč se Francouzky i Skandinávky zase vracejí k šálám?

„Vem si šálu, nebo nastydneš.“ Rodičovská rada, která má konečně zase oporu i v módě. Donedávna byl totiž tento hřejivý doplněk odsunut na druhou kolej (s čestnou výjimkou kousků od Acne Studios) a módní influencerky dělaly cokoli, aby si jím outfit nekazily; třeba si kolem krku ležérně vázaly svetr. Teď je ale vše jinak.

Už v únoru magazín Vogue informoval, že newyorský street style zaplavily šály – vlněné, výrazné a hlavně velké. The bigger, the better, znělo tehdejší módní doporučení. S právě přicházející sezonou pletených doplňků se ale zdá, že se trendy nakonec stáčí trochu jiným směrem. Ano, šály se sice skutečně dostávají do popředí, jejich výraznost a velikost nicméně nebude klíčová. Naopak se o slovo přihlásí i zcela nenápadné kousky, jako je šedá nebo černá kašmírová šála. Proč se z nich najednou stal módní hit?

TIP NA VIDEO: Jaké basic kousky by vám neměly chybět v šatníku?

Video placeholde

Před čtyřmi lety napsala módní influencerka Sabina Socol pro web Who What Wear článek o tom, co stylové Francouzky rozhodně nenosí v zimě – mimo jiné zmínila velké beanie čepice, pletené rukavice a oversize šály. „Je to zkrátka příliš,“ konstatovala a jako alternativu ve stylu parisian chic nabídla nosit kožené rukavice a krk zahřát rolákem.

Šály do svých outfitů donedávna příliš nezařazovaly ani stylové Skandinávky – a to navzdory faktu, že zbytek světa má na módním wish listu alespoň jednu šálu od stockholmské značky Acne Studios. Namísto toho se do popředí dostal styling, ve kterém šálu střídal svetr. „Miluju uvázat si svetr kolem krku místo šály. Působí to méně nazdobeně a navíc je to originální způsob, jak ukázat své oblíbené kousky,“ popsala ještě letos v lednu stylistka Neelo Noory módnímu blogu The Zoe Report (v roce 2009 ho založila stylistka celebrit Rachel Zoe).

Její rada má v módě stále svou platnost, nicméně s aktuální sezonou můžeme pozorovat, že se vítr začíná obracet. Když švédská influencerka Sofia Boman, známá pro svůj laid-back styl, nedávno zveřejnila outfit ve stylu džíny-conversky-šedá kašmírová šála přehozená přes rameno (viz níže), šlo o její nejúspěšnější příspěvek za poslední měsíce. A na podobné kombinaci staví své outfity i nadále, přitom však nedělá nic výjimečného.

Šály si zkrátka znovu vydobývají své místo a začleňují se do každodenních šatníků. Ale aby to nebylo „příliš“ nebo aby outfit nepůsobil „nazdobeně“, vracejí se do hry především jednodušší kousky – užší, jednobarevné nebo střídmě pruhované. Ve hře může být také nostalgie po nultých letech, kdy šála prostě měla hřát a nesloužila jako výrazný doplněk, který má definovat celý outfit. Vedle Instagramu tak můžeme čerpat inspiraci třeba i v oblíbených Gilmorkách.

Záběr ze seriálu Gilmorova děvčata
Záběr ze seriálu Gilmorova děvčata | Zdroj: Profimedia.cz

Záběr ze seriálu Gilmorova děvčata
Záběr ze seriálu Gilmorova děvčata | Zdroj: Profimedia.cz

Inspirace z Instagramu: Jak nosit šálu?