I malá svatba může být kouzelná: Praktický manuál pro těhotné nevěsty
V osobním životě vás potkala dvojitá radost: čekáte dítě a zároveň se budete vdávat. Zorganizovat svatbu je i pro běžnou nevěstu poměrně náročné – a pro tu, která musí během zařizování bojovat s nečekanými nevolnostmi, bolestmi zad a změnami nálad a chutí, se to může zdát skoro nemožné. Dá se to ale zvládnout: tady je několik rad a tipů, které jsem vytěžila z plánování vlastní svatby, na které před oddávajícím nebudeme stát dva, ale tři.
Základní otázka: Proč se vdávat těhotná?
Když jsme s mým budoucím manželem zjistili, že čekáme dítě, jedna z prvních otázek posléze zněla: „A jak se svatbou?“ Mluvili jsme o ní dlouho a s příchodem potomka se nabízelo na toto téma otevřít konkrétnější diskuzi. Nejprve jsme se dohodli, že bude dost radosti a zařizování, takže to zatím odložíme. Jak ale těhotenství postupovalo, začal náš postoj kolísat. Mně leželo v hlavě papírování, které budu muset před porodem zařídit kvůli příjmení dítěte a uznání otcovství, partner zase říkal, že si vždy představoval spíše malou svatbu bez stresu. Zároveň nad námi visel dojem, že čekat je vlastně zbytečné. A tak jsme se nakonec rozhodli, žemalý obřad na úřadě s rodinným obědem v oblíbené restauraci ještě stihneme. Přesto určitou svátečnost toho dne chceme zachovat, což jisté zařizování přece jen vyžaduje. Jste na tom podobně jako my? Tady je několik tipů, na které jsem během organizování svého velkého dne přišla.
TIP NA VIDEO: Nechte se inspirovat svatebním účesem a líčením ze salonu OliOla
Pokud se dohodnete, že svatbu stihnete do porodu, máte omezený čas, kdy ji můžete uspořádat. Jako první věc tedy obepište, obvolejte nebo obejděte úřady (kvůli poplatkům a pohodlí ideálně ve městě, kde má jeden z vás trvalé bydliště) a zjistěte, zda mají volný vhodný termín. Zejména ve velkých městech bývají termíny svateb často zabookované i na rok dopředu, proto buďte trpěliví. Pokud se vám podaří objevit místo, kde mají více volných termínů, vybírejte pak podle toho, v jakém stupni těhotenství v daném datu budete. Během prvního trimestru vás může z provozu vyřadit nevolnost, ve třetím zase už možná budete jen odevzdaně čekat na porod a to poslední, na co budete mít náladu, bude ustrojit se do svátečního a plahočit se na svatbu.
Nejdřív svatba, potom večírek
Pokud jste vždy snila o velké svatbě, samozřejmě se jí nemusíte vzdávat ani jako těhotná. Dobře si ale rozvažte několik věcí: Opravdu si takovou akci užijete v požehnaném stavu? Nevyčerpá a nepodráždí vás zbytečně veselka pro několik desítek lidí? V jakém měsíci těhotenství budete – a budete v něm mít chuť, náladu a energii absolvovat několikahodinovou svatební oslavu včetně zástupů gratulantů, tradičních her a s vědomím, že z večerního večírku se pravděpodobně stejně brzy omluvíte kvůli únavě? A pokud ne: stojí za to vynaložit peníze, za které byste měla kompletní výbavičku pro tři až čtyři děti, na událost, která vás akorát zprudí?
V těhotenství určitě více oceníte pohodlí a jednoduchou organizaci, proto se malé svatby vůbec nebojte. Její výhodu osobně vidím i v tom, že člověku připomene základní věc, na kterou se často zapomíná – svatba je především o vás a vašem partnerovi. Je to oslava vaší lásky, vy dva ten společný krok děláte. Nemusíte zvát ani Jarču od sousedů jen proto, že jste s ní kdysi seděla v lavici, ani kolegyně z práce, se kterými se sotva zdravíte, jen proto, že se to tak sluší, ba dokonce ani strýčka Pepíka, který po dvou pivech začne trousit rasistické poznámky a chce se prát s každým, kdo s ním nesouhlasí. My na obřad a následný oběd zveme pouze svědky a nejbližší rodinu. Že se mnozí nepozvaní mohou urazit? Někteří asi ano, ale opravdu je to váš problém? Jste těhotná a chcete se vdát. Tečka.
Zároveň je dobré připomenout, že oddací síně na úřadech ve velkých městech mají často kapacitu 20 až 50 osob a není problém zamluvit stejně velký salonek v restauraci, takže nemusíte jít tou nejminimalističtější cestou. Záleží to také na vašich finančních možnostech. A pokud přesto víte, že by vám velkolepá svatba s širokým okruhem známých jednou chyběla, elegantním řešením je oddělení úředního obřadu od svatební oslavy: tu můžete uspořádat až po porodu, například na první výročí svatby, nebo ji spojit s prvními narozeninami potomka. Rodičovské povinnosti a omezený budget navíc takovému večírku zajistí uvolněnou atmosféru, nesvázanou pevně daným harmonogramem. A to je vždy zábavnější.
Kde sehnat těhotenské svatební šaty?
Termín máte (nezapomeňte na daný úřad včas dodat potřebné doklady a materiály – zpravidla je potřeba donést občanské průkazy, rodné listy snoubenců a vyplněný dotazník k uzavření manželství, a to nejpozději 28 dní před svatbou), víte, koho pozvete, v restauraci, kam po obřadu půjdete na slavnostní oběd nebo večeři, už jste si dostatek míst také zamluvili. Teď přichází ta nejzásadnější otázka pro většinu nevěst – šaty.
I když se možnosti neustále rozšiřují, sehnat stylové a dobře padnoucí svatební šaty může být oříšek i v případě, že nemáte trojnásobně velká prsa oproti normálu a že se vám velikost břicha nemění ze dne na den. I když nerada podporuji fast fashion, univerzální odpovědí na to, kde sehnat hezké těhotenské svatební šaty (obzvlášť, pokud svatbu potřebujete udržet relativně low cost), je Asos. Během svatební sezóny nabízejí velké množství šatů pro nevěsty různých tělesných proporcí a pro těhotné mají speciální kolekci.
Druhou variantou jsou samozřejmě svatební salony. Existují takové, které se na těhotenské svatební (a družičkovské) šaty přímo specializují, jejich nabídka ale není zrovna široká. Je to pochopitelné: na neustále se měnící těhotné tělo se nedá šít zrovna univerzálně. Šanci můžete dát také bazarům typu Vinted, který je sotva nošeným těhotenským oblečením obecně přímo natřískaný. Konkrétně svatebky nicméně přesto vyžadují trochu hledání.
Nákladnější, ale nejspolehlivější cestou, kterou jsem se nakonec rozhodla jít i já, je nechat si šaty ušít na míru. Pokud vás rozpočet netrápí, zkuste oslovit nějakého českého designéra: například Martina Kohouta, jehož snové oversize střihy z vás i v těhotenství udělají vílu, nebo třeba Ivu Burkertovou, která kromě ODIVI stojí také za značkou svatebních šatů SOBJE.
I šikovná švadlena ze staré školy vám ale dobře poslouží. Měla by vám poradit jak se střihem nejvhodnějším pro fázi těhotenství, v níž se budete vdávat, tak s výběrem látky. Ta by neměla být příliš těžká a ideálně by měla trochu pružit, abyste se cítila dobře. Během první návštěvy vás švadlena změří a vypočítá, kolik materiálu bude potřeba i jaká zhruba bude celková cena šatů (tj. včetně materiálu a práce). U šatů na míru je největší výhodou samozřejmě to, že jsou dělané přímo pro vaše tělo. Zároveň určitě nebude problém domluvit se na došití šatů až těsně před svatbou, abyste měla jistotu, že vám nakonec opravdu sednou.
Nebojte se netradičních barev
Jak budou vaše těhotenské svatební šaty vypadat, je zcela na vás. Pokud se budete vdávat v létě, vsaďte na něco vzdušného a rozevlátého. Zimní nevěsty zase mohou jít do elegantních dlouhých rukávů. Praktičtější bude určitě krátká sukně: v pokročilé fázi těhotenství miminko tlačí na močový měchýř a kasat si neustále objemnou sukni určitě nechcete.
Otázkou také je, jakou barvu šatů zvolit. Bílá nebo champagne je osvědčená klasika, tato tradice ale nemá tak hluboké kořeny, jak by se mohlo zdát, proto se jí nemusíte držet nijak striktně. Svatební šaty jako takové se u nás objevily až v 19. století. Do té doby platilo, že se žena vdávala prostě v tom nejlepším, co ve skříni nebo truhle měla (což často znamenalo kroj). Za sváteční barvu navíc byla dlouho považována černá – světlé oblečení se dříve nosilo pouze na pohřby.
Proto se ani vy nezdráhejte experimentovat. V mnoha zemích je nevěstám určena červená barva, skvěle může vypadat také světle šedá, mentolová nebo pudrově růžová. Vyvarovat byste se ovšem měla modré – ta totiž podle jednoho starého pořekadla věstí modřiny od manžela. Záleží ale samozřejmě na tom, jak moc na podobné průpovídky dáte. Ani černé svatební šaty už dnes nejsou výjimečné. Vybírejte hlavně tak, abyste se sama sobě líbila a aby svatebky odrážely vaši osobnost.
Pokud se rozhodnete pro jinou než bílou barvu, rázem se rozšiřuje i nabídka: můžete totiž vybírat i z „obyčejných“ společenských šatů pro těhotné, které se (na rozdíl od těhotenských svatebních) dají dobře sehnat i v běžných obchodech a e-shopech. Další výhodou je, že pokud pořídíte šaty v barvě, kterou běžně ráda nosíte, můžete si je posléze nechat upravit a nosit je opakovaně i bez těhotenského břicha.
Doplňky? Hlavně pohodlně!
Jaké doplňky zvolit coby těhotná nevěsta? Ze všeho nejdřív musíte vyřešit boty: potřebujete něco pohodlného, pravděpodobně bez podpatku. Myslete na to, že jako nastávající matce vám svatebčané ledacos odpustí a i samotná pravidla etikety jsou pro vás volnější. Boty vybírejte podle stylu šatů, ale myslete i na to, že to poslední, co chcete řešit, jsou odřené prsty a bolavé klouby. Mnoha ženám se během těhotenství zbortí klenba, což znamená, že se jim chodidla rozšíří, tudíž musí mnoho svých starých bot nahradit novými páry. Proto se i vy snažte vybrat obuv na svatbu z toho, co už máte doma v botníku a o čem víte, že vám stále sedí. Kupovat zcela nové botky, které už pak možná nikdy nevyužijete, je zbytečná investice navíc.
Netrapte se s dlouhým závojem a raději sáhněte po čelence, věnci z květin nebo třeba jen po výrazných ozdobných sponkách: ty jsou efektní a letos extrémně trendy. S make-upem to nepřehánějte, a to nejen kvůli komfortu, ale také proto, že se chemické složky z kosmetiky dostávají do těla až k miminku. Ideálně tedy sáhněte po přírodních líčících prostředcích. Na krátký obřad a oběd asi druhé šaty potřebovat nebudete, ale nikdo vám hlavu neutrhne, když budete mít po ruce něco pohodlnějšího na převlečení (obzvlášť, pokud se vdáváte těsně před porodem).