Bez otravných her, tomboly i šatů: Jak uspořádat netradiční svatbu?

5 min čtení

5 min čtení

Říká se, že láska má mnoho podob, při plánování velkého dne ale máme často tendence sklouzávat k jedné a té samé podobě svatby. Bílé šaty a oblek, společné krájení dortu, rozbíjení talířů, romantický první tanec a na závěr několik svatebních her. Den D se pak často stává jen další kopií veselky, kterou jsme už mnohokrát viděli na Instagramu nebo Pinterestu. Proč neudělat pár věcí jinak, po svém?

Proti osobním svatebním preferencím samozřejmě nelze nic namítat. Kdo si touží zatančit první tanec na Perfect od Eda Sheerana za svitu prskavek, ať tak rozhodně učiní. U spousty svateb se ale podobné, několikrát ohrané tradice zdají být trochu zbytečné. Pravda je, že v médiích i na sociálních sítích většinou vídáme jednu uniformní podobu veselky, a tak automaticky počítáme s tím, že stejné zvyky musíme mít i na té své. Mnohdy to navíc očekává i naše okolí, zejména příbuzenstvo. Nemít na svatbě dort? To by se babičce a dědovi nelíbilo! Nemít společné focení? To by přece svatebčané neměli žádnou památku!

TIP NA VIDEO: Podívejte se, jak se vyvíjela podoba svatebních dortů

Jenže udělat si svatbu po svém bez ohledu na to, co si myslí okolí, dokáže být dost osvobozující. Vím, o čem mluvím, neboť já si stejným procesem prošla před dvěma lety. S manželem jsme například jasně věděli, že nechceme hrát žádné hry, v nichž se mnohdy skvěle promítají různé mužské a ženské stereotypy (Ať zvedne botu ten, kdo tráví v koupelně více času! Haha, to nás vůbec nepřekvapuje, že je to nevěsta!) Několikrát nám ale bylo připomenuto, že pokud nebudou hry, hosté se budou nudit. Opak byl nakonec pravdou. Svatebčané byli nadšeni, že se nesnažíme přirozeně rozjetý program nabourat hrami ani tombolou a že je tak svatba mnohem přirozenější a v konečném důsledku i zábavnější.

A tak by šlo pokračovat donekonečna. Na naší svatbě se hosté nedočkali dortu: místo toho jsme jim přímo my dva servírovali domácí vanilkovou zmrzlinu s jahodami. A místo Eda Sheerana jsme si na „první tanec“ zatrsali na rock'n'rollovou Are You Gonna Be My Girl od Jet. A jestli se to nakonec povedlo? Ještě teď, po více než dvou letech nám hosté říkají, že naše veselka byla nejlepší, neboť byla zcela jiná, a tudíž nezapomenutelná. Lepšího pocitu nelze docílit.

A způsobů, jak se odlišit, je mnohem více. Často stačí vykašlat se na obrázky z Instagramu, na nichž po stopadesáté uvidíte ten jeden stejný střih šatů, stejně vyzdobenou geometrickou slavobránu a hostinu ve stodole. Pokud nicméně tuto estetiku milujete, rozhodně není potřeba debatovat nad tím, zda byste měli něco udělat jinak – neměli. Jestli ovšem cítíte, že byste se formou i vzhledem svého dne D měli někomu zavděčit, ale přitom byste si tak rádi udělali věci po svém, nebojte se jít proti proudu. Ačkoliv to pro někoho může znít radikálně, svatební den je jen o vás dvou a měl by být přesně takový, jaký si ho přejete vy, nikoliv hosté.

A pokud si zatím nejste jistí, čím by šlo svatbu do budoucna ozvláštnit, tady je několik nápadů a také důležitých připomínek, které není od věci mít v souvislosti s plánováním na paměti.

Článek pokračuje v následujících kapitolách. >>>

Plánujete svatbu? V našem speciálu najdete praktické rady a přehledný harmonogram příprav pro svatbu v ČR i v zahraničí, v kostele i v lese. Prozradíme, co při obřadu musí zaznít, pomůžeme vybrat nejkrásnější šaty, nejlepší dort a tradiční koláčky. Přidáme tipy pro výběr svatebních oznámení, dekorací, které zajistí atmosféru nebo poradíme, jak zabavit hosty. Nechybí trendy a inspirace ze světových přehlídek a veletrhů. Chcete dokonalou svatbu? S námi to zvládnete!