Video placeholde

Anketa: Co si myslíte o manželství pro všechny či zrušení práva na potrat v USA?

Filmový festival v Karlových Varech je přehlídkou party lesku, módy, filmů a jejich tvůrců. Ani taková událost by ale neměla zastínit zásadní témata, která ve společnosti aktuálně rezonují. Zeptali jsme se několika hvězd, co si myslí o zrušení ústavního práva na interrupci v USA, české debatě o manželství pro všechny nebo třeba o tom, že by Česko mohlo mít svou první prezidentku.

Na mediálně exponovaných akcích typu karlovarského festivalu bývá zvykem ptát se známých tváří na to, jak si užívají atmosféru či kdo navrhoval skvostnou róbu, již mají na sobě. Ani festivalové veselí by ale nemělo zastínit důležitá společenská témata, právě naopak. Zeptali jsme se proto několika slavných účastníků 56. ročníku KVIFF, co si myslí o událostech, které v posledních týdnech a měsících silně rezonují – například o zrušení ústavního práva na interrupci v USA, k němuž došlo poté, co Nejvyšší soud zneplatnil precedent Roe vs. Wade z roku 1973.

TIP NA VIDEO: Pokud vás přece jen zajímá spíš ta móda, podívejte se, jak letos ve Varech vypadal zahajovací červený koberec

Video placeholde

„Je to sáhnutí na práva lidí a to není správné. Spojené státy byly po dekády vnímány jako země založená na právu, a teď se ukazuje, že to tak není. Proto je důležité brát to vážně a uvědomit si, že se jistoty, u kterých by nás to ani nenapadlo, můžou změnit ze dne na den. A zajímat se o to, i když máme pocit, že se nás to přímo netýká – tím narážím především na muže. Myslím, že i oni by se k tomu měli vyjadřovat a ozvat se, protože to není ,ženské‘ téma, je to celospolečenské téma,“ řekla k věci herečka Tereza Hofová (Domestik, Vražedné stíny).

Přímo v českém kontextu se dlouhodobě hovoří o manželství pro všechny, je to aktuální téma i pro poslance. „Je strašně smutné, že se pohybujeme ve světě, kde se názory na tuto problematiku mohou jakkoliv lišit. A je extrémní ostuda, že v roce 2022 ve středu Evropy není možné vstoupit do manželství bez ohledu na pohlaví,“ vyjádřila se zpěvačka a moderátorka Emma Smetana. „Máme-li mít manželství pro všechny, mějme i registrované partnerství pro hetero páry – ať je obojí, když mají někteří takový problém s termínem manželství," dodal k tomu Šimon Holý, režisér filmu A pak přišla láska…, který na letošním karlovarském festivalu zahájil novou soutěžní sekci Proxima.

Hvězd jsme se ptali třeba i na to, zda jsou pro adopce dětí stejnopohlavními páry. „Určitě ano. Čím víc lásky a míň ústavní péče, tím lépe pro dítě,“ odpověděla například herečka Alena Doláková (Betlémské světlo, Zrcadla ve tmě, seriál Vodník).

Líbila by se hvězdám žena v čele České republiky? A co si myslí o právní redefinici znásilnění, o niž dlouhodobě usiluje organizace Konsent spolu s Amnesty International? Na celou anketu se můžete podívat ve videu v úvodu článku.

Doporučujeme

Načíst další články