Svatební koordinátorka Věra Exnerová: Letos jsou v kurzu kruhy z květin a makramé

Když se zeptáte budoucích manželů, co je na svatbě nejvíce stresuje, řeknou vám zpravidla všichni to samé: „Přípravy a aby to všechno klaplo.“ A tak není divu, že čím dál tím více budoucích nevěst a ženichů využívá služeb takzvaného svatebního koordinátora. Člověka, který vám pomůže zrealizovat vaši svatbu snů a zajistí, že v daný den bude všechno šlapat jako švýcarské hodinky. „Se správně zvolenou koordinátorkou si přípravy i celý svatební den užijete bez stresu,“ říká Věra Exnerová, která se touto činností zabývá.

„Není to moje hlavní zaměstnání, dělám jen pár svateb a oslav do roka,“ vysvětluje. O to více si to ale ve své firmě Svatby od Věry užívá.

Jaké jsou nejnovější trendy, co se týče svateb?

Jeden z těch hlavních je ten, že dříve byly svatby laděné hodně do jednoho barevného tónu. V současné době dominuje spíše styl, téma nebo jednotící prvek. Může to být třeba drahý kámen, který se opakuje jako motiv – na stole mohou být na plátcích kamene napsány jmenovky a svatebčané si ho odnesou jako talisman, svatební dort vypadá jako drahokam a podobně.

Řada párů se také bere na místě, které je jim nějak blízké. Populární jsou louky, lesy, teď v poslední době i lomy. Obecně se také ustupuje od přezdobenosti směrem k takovému přírodnímu boho stylu.

Takže věnečky ve vlasech...

Ano, věnečky nebo květiny. Závoje už mnoho nevěst nechce. Jednoduché, splývavé šaty, případně oblíbená holá záda, dlouhé rukávy a krajky. Obecně jsou svatby takové více uvolněné a ne tolik svázané konvencemi. Ženich už nemusí mít oblek, může mít kšandy, vyhrnuté rukávy. A to platí i pro svatební hosty, kteří toto odlehčení vítají.

To se určitě projeví i na podobě svatební kytice.

Už se nevážou přísně symetrické kytice, které vypadají jako koule. Naopak, jsou hodně pestré, vypadají „rozcuchaně“, často se v nich uplatní i jehličnany nebo březové větvičky. V poslední době je hodně módní speciální druh jiřiny, má takový výrazný květ.

Už dlouho vévodí svatbám kaligrafie, takže oznámení i jmenovky bývají ručně psané ozdobným písmem. A co se týče trendů pro letošní rok, místo slavobrán budou hitem závěsná květinová kola. A také ručně vyráběné dekorace technikou makramé, u nás známou jako drhání. Tyto ozdoby se používají na židle, jmenovky i na svatební kytice.

Mění se také nějak zvyky a tradice, které novomanželé dodržují?

Určitě. Mizí hostina se svíčkovou i společné jedení polévky. Většina párů dává přednost rautu. Dříve také ženich jezdil nevěstu vyzvedávat domů, teď ji čím dál tím častěji spatří až u oltáře, což je mimochodem velmi hezký a emotivní okamžik. Mnohdy jim i slza ukápne. Ze zvyků zůstává házení kytice a také rozbíjení talíře.

Kdy jste se během příprav svatby nebo svatebního dne nejvíce zapotila?

Loni jedna nevěsta měla lehce nedůvěřivého tatínka, který měl pocit, že koncept svatby, jak jsme ho vymyslely, prostě nemůže klapnout. Nakonec ale uznal, že se to povedlo a dokonce mě pochválil, jak se mu to jako celek líbí. To pro mě byla opravdu velmi cenná zpětná vazba. Mimochodem, na té svatbě byl přítomen jako svatebčan i pan Ladislav Špaček, což pro mne znamenalo oprášení pravidel etikety a setkání s ním považuji za splnění mého snu.

Svatební koordinátor není jen člověk, který dohlédne na to, aby byl na svatbě včas dort. V čem spočívá jeho činnost?

Koordinátor je člověk, který by měl vymyslet koncept svatby. Jak bude vypadat výsledek. Ušít ho přímo na míru snoubencům. Dát té svatbě takovou podobu, jakou si přejí budoucí novomanželé. Prakticky to znamená, že se s párem sejdu a zjistím, jaké mají představy. O stylu svatby, o oblečení, o celém pojetí.

A pak jim pomáhám se vším praktickým – s květinovou výzdobou, s výběrem jídla, dortu, svatebních šatů pro nevěstu i ženicha, všechno na místo dopravím, nachystám a na všechno dohlédnu. Na svatbě pak působím jako takový nárazník, odpovídám na všechny dotazy příbuzných typu: kdy už se bude krájet dort, jestli by to nemělo být nějak jinak a podobně. Nevěsta a ženich si mohou svůj den v klidu užívat.

Co děláte ve chvíli, kdy se třeba esteticky s představami budoucích novomanželů rozcházíte?

Pak jim poděkuji za důvěru, ale doporučím jim někoho jiného, kdo má svatby v jejich stylu ve svém portfoliu. Bude mít na to i ověřené dodavatele, což bych já neměla a velmi nerada bych je zklamala. Myslím, že mezi koordinátorem a ženichem s nevěstou musí fungovat taková základní chemie. To všechno by se mělo zjistit na první, nezávazné schůzce. Pokud zjistíme, že náš vkus a představy se absolutně míjí, tak spolupráce nemá cenu.

Na kolik takové služby koordinátora přijdou?

Pokud máte svatbu přibližně o 30 hostech a chcete balíček od A do Z, počítejte s cenou od 15 tisíc výše. Troufám si ale říct, že část peněz za koordinátora dostanou ženich a nevěsta zpět, protože koordinátoři mají lepší ceny od dodavatelů květin, sladkostí a podobně. Navíc jde o ověřené dodavatele, za které koordinátor ručí "vlastním tělem". Nestane se tedy, že dorazí jiná květina nebo dort.

Už vás někdo dal jako svatební dar?

Ano! Byla to dcera, která organizovala svatbu pro svou maminku. S budoucí nevěstou jsme se sešly jen jednou, sdělila mi základní představy. Zbytek už byl v režii mé a dcery. Byla jsem strašně napjatá, když nevěsta vcházela do místa, kde se vše odehrávalo. Co bude říkat na výzdobu, barvy… Když se otevřely dveře a vešla do sálu, rozplakala se dojetím, objala mě a děkovala, že by jí ve snu nenapadlo to takhle krásně vymyslet. Nebyla jsem schopná jí přes svoje dojetí a slzy ani nic říct. Já totiž pláču na všech svatbách, jsem taková vrchní plačka… Vždy mě dojme ta láska, radost a štěstí a to je přesně ten důvod, proč tomu věnuji skoro všechen svůj volný čas.

Plánujete svatbu? Zajímají vás nejnovější svatební trendy z přehlídek, tipy na nejkrásnější šaty, účesy, kytice, chcete inspiraci na nejromantičtější místa, kde se vdávat a kdy a co je potřeba zařídit? To vše a mnohem více inspirace a užitečných informací najdete v našem speciálu Dokonalá svatba. Naplánujte si s námi vaši svatbu snů!

Plánujete svatbu? V našem speciálu najdete praktické rady a přehledný harmonogram příprav pro svatbu v ČR i v zahraničí, v kostele i v lese. Prozradíme, co při obřadu musí zaznít, pomůžeme vybrat nejkrásnější šaty, nejlepší dort a tradiční koláčky. Přidáme tipy pro výběr svatebních oznámení, dekorací, které zajistí atmosféru nebo poradíme, jak zabavit hosty. Nechybí trendy a inspirace ze světových přehlídek a veletrhů. Chcete dokonalou svatbu? S námi to zvládnete!