...

... Zdroj: Profimedia.cz

Chci se vdávat v zahraničí. Jde to? Jistě, ale je potřeba zajistit pár věcí a něco to stojí

Chtěla byste zažít uvolněnou svatbu na pláži bez desítek hostů, ale zato v dokonalém soukromí? Svatby v zahraničí dnes nejsou problém, počítejte ale s tím, že jakkoli zní nápad vdát se u moře spontánně, ve skutečnosti nejde o žádnou last minute akci. 

Svatba v zahraničí se hodí pro páry, které dávají přednost jedinečnému místu před desítkami hostů a které chtějí zažít netradiční romantiku, a přitom se příliš nestarat o náročnou organizaci. Tu můžete naštěstí svěřit svatebním agenturám, které se na sňatky v zahraničí specializují a které vám pomohou nejen s výběrem místa, ale i s vyřizováním potřebných dokumentů, pohlídají, aby nenastal problém s legalizací sňatku a v případě potřeby vyšlou na místo česky mluvícího koordinátora.

Mezi svatební agentury, které se specializují výhradně na svatby v zahraničí, patří například Svatba-v-zahranici.eu nebo Deluxea.cz.

Oblíbené destinace

...
... | Zdroj: iStock.com

Potřebné dokumenty

Ačkoli zní svatba v zahraničí jako spontánní nápad ve stylu last minute dovolené, počítejte s tím, že na zorganizování potřebujete minimálně tři měsíce. Je to důležité hlavně kvůli veškěré administrativě, která se musí na místo konání svatby posílat i s dvouměsíčním předstihem, dále je třeba k tomu přičíst čas na vydání duplikátu rodného listu, překlad všech potřebných dokumentů či jejich ověření apostilou na Ministerstvu zahraničních věcí. Připravte se také na to, že je třeba dorazit na místo dva až tři dny před termínem obřadu.

Po obřadu obdržíte oddací llist (nebo alternativní dokument podle místního práva), který vám místní úřady opět budou muset opatřit apostilou. Pokud odjíždíte krátce po obřadu, může vám být oddací list zaslán poštou.

Pokud vám svědčil někdo z místních, nezapomeňte si udělat kopii jeho pasu nebo průkazu totožnosti. Může ho po vás chtít později česká matrika. Po příjezdu domů je třeba nechat přeložit oddací list do češtiny. Oddací list, jeho překlad, rodné listy a občanky poté vezměte na matriku, která tyto dokumenty odešle do Brna, kde sídlí jediná matrika oprávněná ke stvrzování zahraničních sňatků. Ta vám následně vystaví také český oddací list.

Kolik to stojí?

Co se týče rozpočtu, ceny jsou individuální a jejich výši ovlivňuje jednak exkluzivita vybrané destinace, ale i obřadního místa. U svatebních agentur se ceny liší i podle toho, jestli platíte jen organizaci svatby v zahraničí, anebo celý zájezd s cestou a ubytováním. Do celkové ceny pak samozřejmě musíte přičíst náklady na svatební šaty, oblek pro ženicha, prstýnky... Podtrženo, sečteno, svatba v zahraničí vyjde podobně, jako svatba u nás s desítkami hostů.