Je lepší si organizovat svatbu sama, nebo si najmout svatební agenturu? Přehledné pro a proti

Snad všichni snoubenci stojí při plánování svatby před otázkou, jestli zvládnou zorganizovat svatbu sami, s pomocí přátel, anebo bude lepší svěřit svůj velký den do zkušených rukou svatební agentury. Obě varianty mají svá pro a proti, ale dobrou zprávou je, že je můžete i zkombinovat. 

Pokud už vysněnou svatbu dávno nenosíte v hlavě a nemáte na Pinterestu dvacet galerií s inspirací, možná vás teprve čeká prvotní šok – šok nejen z toho, kolik věcí je třeba na svatbu zařídit, ale také z kolika různých věcí či dodavatelů je potřeba si vybrat. Klid, zvládnete to. Otázkou je, jestli sama, anebo si na pomoc přizvete svatební koordinátorku, či přímo svatební agenturu. Je ale třeba vyznat se v tom, co můžete čekat, když zvolíte první, druhou nebo třetí variantu.

Svatba svépomocí

Pokud si chcete organizovat svatbu sama, máte pro to nejspíš pádné důvody jako omezený rozpočet nebo pocit, že si sama lépe vyberete ty správné dodavatele. Možná jste také organizačně schopná nebo šikovná a dokážete si navrhnout svatební oznámení, uvázat svatební kytici nebo vyrobit kompletní výzdobu. Variantou samozřejmě je, že máte i zručné a spolehlivé kamarádky a kamarády, kteří vám se vším pomohou.

Organizovat si svatbu sama vyjde samozřejmě levněji, protože nemusíte platit za služby svatební agentuře, čímž ušetříte klidně i patnáct až pětadvacet tisíc. Teď jen pohlídat, abyste ušetřila i svoje nervy. K tomu vám pomohou svatební plánovače nebo harmonogramy, kde najdete orientační termíny, kdy a co je třeba zařídit. Současně doporučujeme sbírat svatební inspiraci na Pinterestu, kde si ji můžete tematicky roztřídit do jednotlivých nástěnek (šaty, výzdoba, kytice, dort...).

Do diáře nebo elektronického kalendáře si pro změnu zapisujte všechna data smluvených schůzek, kontakty na dodavatele a deadliny, kdy je potřeba něco zařídit či rozhodnout. Založte si svatební webovky nebo událost na Facebooku, kde budete svým hostům předávat potřebné informace.

A hlavně! Mějte při sobě někoho, s kým můžete kdykoli sdílet informace – kamarádky, svědkyni, nevěsty v diskusích na internetu. Hodně cenných rad najdete i v e-booku Kristýny Pekárkové Jak uspořádat svatbu svépomocí (koupíte ho za 490,- na www.svatbasvepomoci.cz).

Svatební agentura

Druhou cestou, kterou se můžete vydat, je svatba v režii svatební agentury. Má to nesporné výhody. Svatební agentura vám nabídne spolehlivé dodavatele (popřípadě pohlídá ty vaše), dá pozor na všechny deadliny a díky zpravidla letitým zkušenostem dokáže předvídat problémy a předcházet jim.

Svatební agenturu určitě zvažte, pokud plánujete početnou svatbu, jste hodně zaneprázdněná, máte sklony k odsouvání termínů anebo jen chcete mít klid a jistotu, že vše klapne. Svatební agenturu vybírejte nejen podle financí a referencí, ale i podle toho, jak vám koordinátorky lidsky sednou – přece jen se s nimi budete muset shodnout na řadě věcí a také do nich vložit svou důvěru, že udělají maximum, aby naplnily všechny vaše představy, jakkoli mohou být nestandardní.

Jsou svatební agentury, které vám za paušální poplatek zorganizují svatbu na klíč. Pokud ale víte, že si některé dodavatele zajistíte sama, pak vám bude spíše vyhovovat agentura, které platíte za předem dohodnutý objem práce. Některé svatební agentury rovněž nabízejí nejen organizaci celé svatby, ale i pouze koordinaci svatebního dne.

Koordinace svatby

Možná se ptáte, k čemu je dobré využít služby koordinátorky, když ve svatební den už stejně příliš nezmůže – vše je nachystané. Jenže i tento den skýtá spoustu nástrah a nedorozumění a určitě je dobré, když hosté nechodí s každou otázkou za nevěstou nebo ženichem. Koordinátorka rovněž hlídá scénář svatby, ví, kdy je nejlepší čas na proslovy, kdy se má krájet dort nebo kdy je čas na novomanželský tanec (a nenápadně vrací vaše rozptýlené hosty zpátky ke společným stolům).

Nemějte strach, že by přítomnost koordinátorky na svatbě rušila neformálního ducha svatby. Pokud svou práci umí dělat s citem a taktem, ve skutečnosti o ní nebudete ani příliš vědět. Kromě toho, že vaše svatba poběží jako na drátkách.

Plánujete svatbu? V našem speciálu najdete praktické rady a přehledný harmonogram příprav pro svatbu v ČR i v zahraničí, v kostele i v lese. Prozradíme, co při obřadu musí zaznít, pomůžeme vybrat nejkrásnější šaty, nejlepší dort a tradiční koláčky. Přidáme tipy pro výběr svatebních oznámení, dekorací, které zajistí atmosféru nebo poradíme, jak zabavit hosty. Nechybí trendy a inspirace ze světových přehlídek a veletrhů. Chcete dokonalou svatbu? S námi to zvládnete!