Jak vybrat svatební oznámení: Navrhnout vlastní, nebo ho nechat vyrobit profesionálně?

12. ledna 2018
... • Foto: istock.com

Svatební oznámení je v dnešní době především pěkná tradice, kterou chce většina budoucích manželských párů dodržet. Předpokládá se tedy, že všichni hosté už dávno vědí, že se budete brát, dokonce znají místo i čas. Přesto všem udělá oznámení velkou radost a schovají si ho na památku. 

Jak bude vypadat

Než se pustíte do výběru svatebního oznámení, ujasněte si, jak by mělo vypadat. Většinou se oznámení nese ve stejném nebo alespoň podobném stylu jako celá svatba. Pokud tedy plánujete formální svatbu třeba v kostele, hodí se více elegantní svatební oznámení. Páry, které si řeknou své "ano" třeba na louce nebo v lese, klidně můžou při tvorbě oznámení popustit uzdu fantazii. 

Co by na oznámení nemělo chybět

Ať už je oznámení v jakémkoliv stylu, nesmí v něm chybět informace o datu svatby (měsíc se píše slovy, ne číslicí), místě a hodině konání obřadu. Samozřejmostí jsou i jména snoubenců (bez titulů). Nevěstino jméno se píše vlevo, ženichovo vpravo. Další text, popis cesty, harmonogram, informace o dress code, citát nebo obrázky jsou už jen na vás.

Svatební oznámení se vkládá do obálek, kde je většinou i "pozvánka ke stolu" pro hosty, které zvete ke svatební tabuli. Se stejným motivem nebo ve stejném stylu jako oznámení můžete nechat vytisknout i svatební menu nebo jmenovky ke stolu. 

Výroba oznámení

Pokud jste zdatní v grafických programech, můžete si vysněné oznámení navrhnout sami. V opačném případě vám asi nezbyde nic jiného, než si nechat oznámení vyrobit. Firmy vyrábějící oznámení fungují většinou tak, že vám nabídnou vzorníky. Když si nevyberete, existuje i možnost, že vám podle vašich představ udělají oznámení na míru. Počítejte však s tím, že je o něco dražší. 

V poslední době si snoubenci oblíbili také elektronické rozesílání oznámení. To znamená, že si ho necháte vyrobit jen graficky a svatebčanům ho rozešlete v příloze emailem. Ušetříte tak za papír, obálky i tisk. 

Oznámení podle trendů

Obliba přírodních svateb se samozřejmě odráží i na oznámení. Čím dál více jsou populární přírodní materiály, jako je třeba strukturovaný papír, který se podobá ručně dělanému, nebo mašličky z lýka nebo juty. Příznivci rustikálního stylu si mohou vybrat oznámení s květinovými motivy, kreslenými postavičkami či zvířátky. 

V kurzu jsou také různé fonty moderního kaligrafického písma. Na oznámení můžete mít hned několik druhů. Co se týče formátů, můžete si vybrat prakticky jakýkoliv. Oznámení může být jednostránkové, otevírací nebo v podobě leporela. Nezapomeňte však na to, že velikost oznámení musí být stejná jako velikosti obálky. Pokud i tu chcete sladit s posledními trendy, rozhodně vsaďte na přírodní béžovou barvu. Vnitřek obálky může být ještě potisklý květinami, třeba stejnými, jaké figurují na vašem oznámení. 

Kolik stojí oznámení

Ceny se samozřejmě odvíjí od toho, jestli si necháváte návrh vyrobit, děláte si ho sama, nebo si vyberete ze vzorníku. Záleží také na kvalitě papíru, ale i barvách. Například metalické barvy písma jsou vždy o něco málo dražší. Cena za jedno oznámení se pohybuje zhruba od 15 do 55 korun. 

Svatební razítka

Oblíbená jsou také svatební razítka vyrobená přesně na míru svatebčanům. Jsou na nich většinou křestní jména nebo budoucí společné příjmení a také datum svatby. Razítkem pak snoubenci ozdobí obálku, samotné oznámení nebo jmenovky. Výroba razítka stojí zhruba 400 korun a trvá většinou týden.

Inspiraci najdete v galerii:

Fotogalerie

21 fotografií

Jdi na homepageZpět na začátek

Dokonalá svatba

Plánování a harmonogram Svatební inspirace Cena svatby Místo svatby Svatební tradice Svatební šaty Svatební účesy Snubní prstýnky Svatební kytice

Plánujete svatbu? V našem speciálu najdete praktické rady a přehledný harmonogram příprav pro svatbu v ČR i v zahraničí, v kostele i v lese. Prozradíme, co při obřadu musí zaznít, pomůžeme vybrat nejkrásnější šaty, nejlepší dort a tradiční koláčky. Přidáme tipy pro výběr svatebních oznámenídekorací, které zajistí atmosféru nebo poradíme, jak zabavit hosty. Nechybí trendy a inspirace ze světových přehlídek a veletrhů. Chcete dokonalou svatbu? S námi to zvládnete!

 

1080p 720p 360p

Horoskopy