.

. Zdroj: Instagram @bara_z_nikolajky

.
.
.
.
.
43
Fotogalerie

Vybíráme svatební oznámení: Jak ho ozdobit a co na něj napsat?

Svatební oznámení je pěkná tradice, kterou chce většina budoucích manželských párů dodržet. Předpokládá se tedy, že všichni hosté už dávno vědí, že se budete brát, dokonce znají místo i čas. Přesto všem udělá oznámení velkou radost a schovají si ho na památku.

Jak bude vypadat

Než se pustíte do výběru svatebního oznámení, ujasněte si, jak by mělo vypadat. Většinou se oznámení nese ve stejném nebo alespoň v podobném stylu jako celá svatba. Pokud tedy plánujete formální svatbu v kostele, hodí se více elegantní svatební oznámení. Páry, které si řeknou své „ano“ třeba na louce nebo v lese, klidně můžou při tvorbě oznámení popustit uzdu fantazii.

TIP NA VIDEO: Jak si naše redaktorka nechala vyrobit svatební knihu?

Video placeholde

Co by na oznámení nemělo chybět

Ať už je oznámení v jakémkoliv stylu, nesmí v něm chybět informace o datu svatby (měsíc se píše slovy, ne číslicí), místě a hodině konání obřadu. Samozřejmostí jsou i jména snoubenců (bez titulů). Nevěstino jméno se píše vlevo, ženichovo vpravo. Další text, popis cesty, harmonogram, informace o dress code, citát nebo obrázky jsou už jen na vás.

Svatební oznámení se vkládá do obálek, kde je většinou i pozvánka ke stolu pro hosty, které zvete ke svatební tabuli. Se stejným motivem nebo ve stejném stylu jako oznámení můžete nechat vytisknout i svatební menu nebo jmenovky ke stolu, aby vše krásně ladilo.

Výroba oznámení

Pokud jste zdatní v grafických programech nebo umíte krásně malovat a psát, můžete si vysněné oznámení navrhnout či realizovat sami – například díky online programům Canva či Crello, svatební šablony ale najdete také například na stránkách Vepisto. Vytiskne vám ho pak třeba tiskárna Printia, která se na svatební oznámení zaměřuje.

Firmy vyrábějící oznámení fungují většinou tak, že vám nabídnou vzorníky. Když si nevyberete, existuje i možnost, že vám podle vašich představ udělají oznámení na míru. Počítejte však s tím, že je o něco dražší. Další možností je oslovit nějakého šikovného ilustrátora či ilustrátorku, kteří se těmto zakázkám nevyhýbají (tipy najdete ve fotogalerii).

V poslední době si snoubenci oblíbili také elektronické rozesílání oznámení. To znamená, že si ho necháte vyrobit jen graficky a svatebčanům ho rozešlete v příloze e-mailem. Ušetříte tak za papír, obálky i tisk.

Oznámení podle trendů

Obliba přírodních svateb se samozřejmě odráží i na oznámení. Čím dál více jsou populární přírodní materiály, jako třeba strukturovaný papír, který se podobá ručně dělanému, nebo mašličky z lýka či juty.

Aktuálně nejoblíbenějším vzorem jsou květinové či jiné přírodní motivy, které jsou pro odlehčenost vymalovány akvarelem. Někdy je mohou doprovázet také geometrické motivy. V kurzu jsou i různé fonty moderního kaligrafického písma. Pokud máte rádi zdobnost, určitě si zamilujete metalické barvy písma. Zlatá mohou být třeba jen jména snoubenců a zbytek textu v klasické barvě. Co se týče formátů, můžete si vybrat prakticky jakýkoliv. Oznámení může být jednostránkové, otevírací nebo v podobě leporela.

Obálky laďte do stejného stylu jako oznámení. Pokud máte elegantní oznámení třeba s metalickým akcentem, můžete vsadit na obálku v nějakém sytém elegantním odstínu. V případě „přírodního“ oznámení volte hnědou nebo strukturovanou obálku. Krásně vypadají i obálky, které jsou zevnitř potištěné stejným vzorem, který se objevuje na oznámení. Takto ozdobit můžete i sama doma obyčejnou (a levnější) obálku, do které dovnitř vlepíte vámi zvolený a vytištěný motiv na papíře. Současní výrobci často přidávají pečeť třeba s vyraženým srdíčkem jako třešinku na dortu.

Kolik stojí oznámení

Ceny se samozřejmě odvíjí od toho, jestli si necháváte návrh vyrobit, děláte si ho sama, nebo si vyberete ze vzorníku. Záleží také na kvalitě papíru, ale i barvách. Například metalické barvy písma jsou vždy o něco málo dražší. Cena za jedno oznámení se pohybuje zhruba od 15 do 55 korun.

Svatební razítka

Oblíbená jsou také svatební razítka vyrobená přesně na míru svatebčanům. Jsou na nich většinou křestní jména nebo iniciály novomanželů, svatební logo nebo datum svatby. Razítkem pak snoubenci ozdobí obálku, samotné oznámení a klidně i jmenovky na svatební tabuli.Výroba razítka stojí zhruba 400 korun a trvá většinou týden.

Fotogalerie: Svatební oznámení od českých výrobců a ilustrátorek