První lékařka i indiánská bojovnice: 10 velkých „čarodějnic“ historie

14 min čtení

14 min čtení

Čarodějnice dnes platí především za strašáky malých dětí, z historického hlediska je ale lidstvo bralo velmi vážně. Pravdou je, že tuto nálepku si často vysloužily ženy vymykající se své době a její společnosti. Následující výčet vám představí dámy, které se za takové čarodějnice označit určitě dají. Některým to přineslo slávu, jiné za to skončily na hranici.

Co, nebo spíš kdo se vám vybaví pod označením čarodějnice? Někomu patrně stará zákeřná babizna obsypaná bradavicemi, jinému naopak svůdná mladá žena, divoká a nespoutaná, možná obklopená plameny – právě na hranici totiž takové čarodějnice historicky často končily. Ostatně, i dnes provozujeme pálení čarodějnic, i když pouze symbolické, a to 30. dubna o filipojakubské (též Valpružině) noci.

TIP NA VIDEO: Znáte zvyky a tradice spojené s filipojakubskou nocí?

Ať už v magii věříte, nebo ne, faktem je, že lidské dějiny jsou plné těch, kterým druzí nemohli odpustit jejich výjimečnost. Ta mnohdy spočívala prostě v tom, že se daná žena odmítla podvolit morálním a společenským standardům své doby. I moderní historie zná ženy, které sice neskončily upálené, utopené či oběšené – dokonce se ve finále staly uznávanými průkopnicemi ve svých oborech a dnes jsou považovány za hrdinky – ovšem minimálně část svého života musely čelit stereotypním odsudkům okolí, případně se jim onoho uznání dostalo až po smrti. Pojďme si některé z nich představit.

Článek pokračuje v následujících kapitolách. >>>