Které parfémy stojí tuto zimu za vyzkoušení?

Které parfémy stojí tuto zimu za vyzkoušení?

Test zimních parfémů: Které vůně vám připomenou cukroví a divokou přírodu?

Máte v plánu vybrat blízké osobě netradiční parfém jako vánoční dárek? Anebo prostě jen chcete udělat radost sami sobě? V redakci jsme podrobili důkladnému testu osm zimních parfémů, které letos stojí za pozornost. Na své si přijdou milovníci sladkých vůní evokujících právě upečené vanilkové rohlíčky, fanoušci slavného parfému Baccarat Rouge i ti, kteří o víkendu rádi utíkají do zamlžené přírody a tajemných lesů.

Maison Margiela REPLICA: Autumn Vibes

Testovala Týna D. M., redaktorka Ženy.cz

Procházka v přírodě, spadané listí, vůně dohořívajícího táboráku, horké kakao a štiplavý vzduch, který se prostorem rozprostře poté, co podzimní slunce roztaví ranní mrazíky. To všechno je skryto v Autumn Vibes.

Značku Maison Margiela REPLICA miluji už mnoho let. Zejména zbožňuji jejich řadu dřevitých a kořeněných vůní, kde jsou i dvě mé stálice – Jazz Club a By The Fireplace. Autumn Vibes byla loňskou novinkou v této kategorii a přiznám se, že jsem po ní už delší dobu pokukovala. V parfumérii mi vždy voněla ze všech nejvíc a pravidelně jsem se vracela pro další dávku na vonném papírku.

Překvapilo mne, že parfém se mi na kůži rozložil úplně jinak, než jak jsem ho znala z pár střiků v obchodě. Je příjemně kořeněně štiplavý a podstatně těžší. Velmi mne baví kombinace kardamomu, koriandru a růžového pepře, která se objeví ihned po aplikaci. Tyto ingredience pro mne v parfémech patří mezi vůbec nejoblíbenější. Čím déle pak vůně na kůži zůstává, tím víc je z ní cítit hřejivý muškátový oříšek a dřevitá dvojice cedru a javoru.

Výdrž parfému je přesně taková, jakou jsem od REPLICA očekávala. Po celém dni po ní sice nezbude ani památka, ale takové tři hodiny intenzivní vůně si s ní rozhodně užijete. Oblečení vám nicméně provoní klidně i na několik dní.

Maison Margiela REPLICA: Autumn Vibes, EdT 100 ml, 2823 Kč, notino.cz
Maison Margiela REPLICA: Autumn Vibes, EdT 100 ml, 2823 Kč, notino.cz | Zdroj: Zdroj: Kristýna Dobeš Moučková

Článek pokračuje v následujících kapitolách. >>>

Pokračování 2 / 8

N. C. P. Olfactives: 706 Saffron & Oud + 701 Leather & Vetiver

Testovala Dominika K., redaktorka Ženy.cz

Když kolegyně Kristýna v redakci poprvé stříkla vůni 706 Saffron & Oud, byla opojná. Je totiž těžká, hutná, velmi osobitá a má perfektní předpoklady pro to, aby měla i extrémní výdrž. Mimo už v názvu uvedeného šafránu a oudu obsahuje esence cedru, pačuli, santalového dřeva, pižma a vanilky. Já osobně v něm nejvíc cítím právě ono santalové dřevo a vanilku, díky které jde vůně po rozležení do silně sladkých tónů.

Co se výdrže týče, parfém nezklamal. Opravdu jej na sobě ucítíte několik hodin, a tak jej nemusíte nosit neustále při sobě – stačí ho nanést ráno před odchodem z domu. To ocení hlavně má nomádská kabelka, která už tak praská ve švech.

N. C. P. je koncept navržený tak, abyste si mohli každou vůni personalizovat skrze kombinaci různých produktů. Ty jsou uzpůsobeny tak, abyste je mohli vrstvit a dolaďovat podle toho, co se vám líbí nebo jakou máte náladu. Můžete si tak vytvořit velice osobní pižmo, které bude vyjadřovat, kým jste v daném momentě.

Já měla možnost vyzkoušet 706 Saffron & Oud v kombinaci s kouskem 701 Leather & Vetiver. Kdo mě zná, ví, že jsem velká fanynka kožených tónů, a tak jsem se na toto spojení velmi těšila. Bohužel to na mě byla už velmi těžká sestava a po pár minutách mě z ní rozbolela hlava. Zůstanu tak u používání těchto vůní jednotlivě. Líbí se mi ale nápad pořídit si jeden velký flakon „základové“ vůně a k tomu menší cestovní balení, kterým můžete původní produkt během dne občerstvovat.

Mimochodem, značka se také pyšní veganským složením a obaly bez využití ochranného celofánu, čímž se řadí mezi výrobce zamýšlející se nad nadužíváním plastů. A za to jí patří palec nahoru.

N. C. P. Olfactives: 706 Saffron & Oud + 701 Leather & Vetiver, EdP 50 ml + 10 ml, 3121 Kč a 581 Kč, vivantis.cz
N. C. P. Olfactives: 706 Saffron & Oud + 701 Leather & Vetiver, EdP 50 ml + 10 ml, 3121 Kč a 581 Kč, vivantis.cz | Zdroj: Zdroj: Dominika Kučinská

Pokračování 3 / 8

Prada: Paradoxe

Testovala Ivona H. S., redaktorka Ženy.cz

Parfém Paradoxe známého módního domu Prada je na trhu teprve měsíc, takže jsem na něj byla upřímně zvědavá. Asi vám neuniklo, že jeho tváří je herečka Emma Watson, která v kampani pózuje v malých černých šatech a pixie účesu. Člověk tedy očekává elegantní, nadčasovou, spíše ženskou, ale také trochu avantgardní vůni. Paradoxe tato očekávání naplňuje jen částečně. 

Při prvním kontaktu s kůží mě vůně přenesla do devadesátých let a období mainstreamových designérských parfémů. To nemusí znamenat nic špatného, pro ženy uvyklé na niche parfémy ale může být Paradoxe na první dojem zklamáním. Na druhou stranu, nekomplikované květinové vůně bývají příjemným společníkem na každodenní nošení.

Primárně květinový Paradoxe mixuje sladké, svěží a hořké ingredience. Na počátku ucítíte ovocné tóny hrušky, mandarinky a kalábrijského bergamotu. Následuje neroli, pomerančový květ a jasmín. V základu poté vůně přechází do sladce zemitých tónů ambry, benzoinu, vanilky; příjemný pudrový nádech dodává pižmo. 

Na kůži jsem při dlouhodobém nošení vnímala zejména hřejivé a něžné květinové tóny. Co se týče výdrže, zařadila bych Paradoxe do střední kategorie, cítila jsem ji asi půl dne. Přiznám se, že mě hodně bavil trojúhelníkový flakon (je mimochodem možné jej doplňovat).

Prada: Paradoxe, EdP 50 ml, 2673 Kč, notino.cz
Prada: Paradoxe, EdP 50 ml, 2673 Kč, notino.cz

Pokračování 4 / 8

Chapel Factory: L'Eau d'Épine

Testovala Kateřina H., editorka Ženy.cz

Parfém L’Eau d’Épine zcela naplňuje definici označení niche. Už na první pohled působí luxusně (flakon místo papírové krabičky halí černý látkový pytlík) a i jeho složení vzbuzuje zvědavost. Nejprve ucítíte růžový keř, hinoki a galbanum, v srdci parfému se skrývá labdanum, kadidlo a růže a základ tvoří silné trio kůže, vetiver a ambra. L’Eau d’Épine v překladu znamená Trnová voda: vzdává hold syrovosti růžových trnů a celkově přírodě v její původní divokosti a nezkrotnosti. Vůně překvapí hned na první přičichnutí – a pak překvapuje znovu a znovu, jak se s každým dalším proměňuje.

L’Eau d’Épine zprvu působí jako parfém vhodný pro elegantní a uhlazenou ženu spíše zralého věku, po chvíli ale v nositelce začne probouzet vnitřní divoženku. Evokuje podzimní krajinu, na obzoru lemovanou temným lesem a porostlou dlouhými stébly uschlé trávy, z nichž trčí pichlavé šípkové keře. Intenzivní živočišnost ženy bosorky, která by se dala očekávat od silných základních složek parfému, ale nepřichází. Místo zemitosti vetiveru a orientálnosti ambry na mé kůži z vůně poměrně rychle zůstal jen těžko rozpoznatelný závan původně osobitého parfému. Je ale potřeba upozornit, že jsem L’Eau d’Épine testovala v průběhu těhotenství – a právě hormony, stejně jako třeba okolní teplota, ovlivňují celkové vyznění parfému na pokožce.

I přes malou výdrž bych proto L’Eau d’Épine doporučila, pokud vás baví vůně, se kterými je potřeba trochu pracovat, aby byl celek dokonalý. Je to rafinovaný parfém, který nositelce nic nedá zadarmo a určitě nesedne každému, ale šanci si určitě zaslouží.

Chapel Factory: L'Eau d'Épine, EdP 100 ml, 2370 Kč, myskino.cz
Chapel Factory: L'Eau d'Épine, EdP 100 ml, 2370 Kč, myskino.cz | Zdroj: Zdroj: Kateřina Horáková

Pokračování 5 / 8

Kintsugi: Hanzo

Testovala Dominika K., redaktorka Ženy.cz

Když se mi dostala do rukou novinka od parfémové značky Kintsugi, srdce mi zaplesalo. Jejich vůně jsem vedla v patrnosti už delší dobu, ale stále jsem neměla čas se jim více věnovat. Na Kintsugi mě baví nejen fakt, že se jedná o české niche parfémy, ale také to, že jsou vyráběny ručně z přírodních esenciálních olejů a navíc jsou výhradně vegan-friendly. 

První, co mě zaujalo, byl bílý minimalistický obal a flakon s jemnou etiketou a efektem praskliny, která odkazuje na prastarou japonskou techniku opravy rozbitých keramických předmětů zvanou kincugi. Krabičku s parfémem jsem proto vystavila mezi své ostatní poklady, a na polici tak plní i okrasnou funkci. 

Hanzo by měla být odpovědí na uspěchaný život, ve kterém apelujeme na návrat k sobě a uklidňujícím aspektům přírody. Vůně by měla ztělesňovat pocit „koupání v lese“, který se v japonštině nazývá shinrin-yoku. Já měla na první přivonění spíš pocit, jako když vejdete do květinářství, kam právě přivezli čerstvé květiny. Na počátku cítíte hořkost, která se následně rozvine do sladkého květinového oparu. Překvapivá je v parfému hlavně esence borovice, s níž se setkávám vůbec poprvé a kterou tam popravdě cítím velmi silně. V základu je pak použito cedrové dřevo a vetiver, což vůni dodává nasládlou dřevitost a mystičnost. 

Popravdě jsem čekala trochu delší výdrž. Jiná vůně od Kintsugi – Santal – mi na zápěstí vydržela celý den, oproti tomu Hanzo přestávám cítit po hodině. Tato novinka tedy bude skvělou volbou hlavně pro milovnice lehkých květinových vůní, které ale hledají onu jiskru, jakou běžné komerční vůně postrádají.

Kintsugi: Hanzo, EdP 50 ml, 2890 Kč, kintsugi.cz
Kintsugi: Hanzo, EdP 50 ml, 2890 Kč, kintsugi.cz | Zdroj: Zdroj: Dominika Kučinská

Pokračování 6 / 8

Versace: Dylan Purple

Testovala Kateřina H., editorka Ženy.cz

Dylan Purple od Versace se na trhu objevila letos v září, přesto je na hony vzdálená tradičním podzimním vůním. Sladké aroma se záblesky citrusové svěžesti se hodí spíše na jaro, případně k nošení během horkého července. Možná je to ale tím, že spíše než ročním obdobím je tato silně květinová vůně inspirována hřejivou Itálií. Hlava obsahuje hořký pomeranč, bergamot a hrušku, v srdci se ukrývá frézie, mahónie a pomarose a základ stojí na cedru, pižmu a belambře.

Nejsem fanoušek sladkých vůní, Dylan Purple mě ale k vlastnímu překvapení zaujala okamžitě. Po aplikaci na kůži se totiž zprvu intenzivní sladkost parfémové vody rychle rozprostře. Díky tomu nikdy nepřesáhne únosnou mez, která by spíš než italské léto připomínala šatník Dolores Umbridge. Osvěžující voňavka tak navzdory prvnímu dojmu není vtíravá, a je proto perfektní na denní nošení.

Její úskalí je ale ve výdrži – během testování jsem ji nanesla před obchodem do práce, abych z ní po příchodu do redakce (tedy zhruba po 40 minutách) necítila vůbec nic. Zároveň mám ale chuť nechat si flakonek na stole a v průběhu dne se klidně několikrát znovu přestříkat. Natolik je mi vůně Dylan Purple sympatická.

Versace: Dylan Purple, EdP 50 ml, 2560 Kč, fann.cz
Versace: Dylan Purple, EdP 50 ml, 2560 Kč, fann.cz | Zdroj: Zdroj: Kateřina Horáková

Pokračování 7 / 8

Novellista: Vanilla Club

Testovala Ivona H. S., redaktorka Ženy.cz

Minimalisticky čistý a hranatý flakon s dřevěným uzávěrem napovídá, že půjde o unisexovou vůni. Název Vanilla Club pro změnu implikuje, že rozhodně nepůjde o vůni pro každého. A načasování našeho redakčního testování parfémů jí přidalo body. 

Osobně si potrpím na komplikovanější vůně, nevadí mi ani sladší a gurmánské, obzvlášť v zimním období. Poslední rok mám crush na vůni Rolling Love od značky Kilian, která obsahuje mandlové mléko, květinové tóny, fazoli tonka a vanilku. Vanilla Club, který vytvořila parfémářka Leslie Girard, je na vanilce postavený – je tedy primárně sladký, ale oplývá i zemitou dřevitostí. Nejvíc mi připomněl vanilkové rohlíčky; ty obalené v cukru s pravou vanilkou. 

Když vůni poprvé aplikujete na kůži, ucítíte nejprve tabák, sušené ovoce a hřebíček, posléze nastupuje vanilka, kakao a fazole tonka, v základu je použitý med, benzoin a labdanum (pryskyřice, které vůní připomínají vanilku, respektive ambru). I když je vůně inspirovaná knihou Miguela de Carrióna Las Impuras, která čtenáře zavádí do barvitých ulic Havany, mně především souzněla s obdobím, které nás čeká – s adventem a Vánocemi, kdy chceme popíjet kakao nebo svařák a cítit vůni cukroví nejlépe na každém rohu. 

Pokud to máte podobně, pak se vám tato vůně trefí do nálady. Je výrazná a má velmi dlouhou výdrž, ale nepůsobí těžce a na těle i na oblečení se rozkládá do hřejivých gurmánských tónů. Nejde o banální vůni, člověk jí musí přijít na chuť. A přijde. Otázkou je, jestli bude mít na Vanilla Club náladu i po Novém roce, kdy už nemůže vanilkové rohlíčky ani vidět.

Novellista: Vanilla Club, EdP 75 ml, 1620 Kč, notino.cz
Novellista: Vanilla Club, EdP 75 ml, 1620 Kč, notino.cz

Pokračování 8 / 8

Likvid: Hug

Testovala Týna D. M., redaktorka Ženy.cz

Značka Likvid vzešla ze spolupráce webu Ema má táty a pražského nezávislého parfémového labelu VONIAK. Jejich vůni Hug jste si mohli už před nějakou dobou pořídit v podobě interiérového parfému i jako vonný difuzér. A nedávno sbírku obohatil také stejnojmenný parfém.

Stačí jedno stříknutí a v hlavě vám naskočí jediná věc – tato vůně je českou obdobou slavného Maison Francis Kurkdjian Baccarat Rouge 540. Možná byste si řekli, že jde o čistou napodobeninu, ale není tomu tak. Oceňuji fakt, že přímo výrobce tento parfém pokládá za poctu jeho slavnějšímu sourozenci. Navíc stačí jediná aplikace a rozdílů se objeví víc.

Hug se skládá z tónů šedé ambry, hořké mandle, šafránu, jasmínu a cedru, což je prakticky stejné složení jako Baccarat. Na kůži je ovšem mnohem hořčejší a říznější. Zhruba po pěti minutách jsem přestala cítit jakoukoliv podobnost. Mnohem více vynikla cedrová dřevitost a místo mýdlového pižma jsem chvílemi cítila lehkou kouřovost. Pro fanoušky Baccaratu, pro něž je ovšem tato parfémová ikona nedostupným luxusem, je Hug příjemnou (a navíc ryze českou) alternativou.

Likvid: Hug, EdP 50 ml, 3100 Kč, emamataty.cz
Likvid: Hug, EdP 50 ml, 3100 Kč, emamataty.cz | Zdroj: Zdroj: Kristýna Dobeš Moučková