.

.

Víkend ve znamení restartu těla i mysli: Domácí spa ušetří čas i peníze

Využijte listopad k tomu, abyste nabrali sílu na předvánoční šílenství. Víkendy už jsou chladné, a tak to vyloženě svádí trávit je v pohodlí domova. Máme pro vás několik tipů, jak si vytvořit domácí spa, zefektivnit péči a krásně se zrelaxovat. Ztlumte světlo, zapalte si svíčku a věnujte se chvíli jen sami sobě.

Vsaďte na aromaterapii 

Tato holistická metoda využívá pozitivních účinků esenciálních olejů a dalších rostlinných sloučenin na náladu, naše rozpoložení, ale také na některé fyzické obtíže. V klasickém pojetí se aromaterapeutické přípravky inhalují z aromalampy, difuzéru nebo vodní lázně. Při jejich pořizování dbejte zejména na kvalitu a původ použitých olejů. Jednotlivé vůně vybírejte podle intuice nebo po konzultaci s odborníkem. Každá vůně má totiž své specifické účinky a školený aromaterapeut vám může poradit vhodné kombinace. Věděli jste například, že vůně citrusů je prokazatelně schopná navodit pocit štěstí? 

TIP NA VIDEO: Proč se vyplatí přejít na přírodní kosmetiku a kde ji pořídit?

Video placeholde

Nešiďte kvalitní spánek

Pokud ve vás blížící se konec roku probouzí stres z toho, co všechno musíte zvládnout, večer nemůžete usnout, protože se převalujete a přemýšlíte, co jste nestihli, a ráno se pak budíte ještě unavenější, než když jste si šli lehnout, pravděpodobně sami tušíte, že takhle to dál nejde. Na uklidnění a dobrý spánek se obvykle kromě meduňkového čaje doporučuje také levandulová vůně. Pokud vám levandule nevoní, máme dobrou zprávu, pomoct může i vůně borovicová. Olej z borovice švýcarské výrazně snižuje srdeční frekvenci během spánku, díky čemuž je spánek automaticky klidnější a doba usínání kratší. 

Zapalte si svíčku, napusťte si vanu a ponořte se do horké vody plné pečujícího oleje. Doporučujeme pořídit si praktický stoleček, který položíte přes okraj vany. Bude se vám hodit nejen na odložení telefonu nebo knihy, ale také horkého čaje či skleničky vína.

Tip redakce!

Dopřejte si masáž

Máte za sebou náročný pracovní den nebo vás zničil poslední trénink a jediné, o čem sníte, je ležet, nechat šikovné ruce uvolnit svalové napětí a zapomenout na celý svět. V tom vám ale dojde, že časově na tom nejste zrovna nejlépe nebo třeba řešíte otázku peněz. Masáž si ovšem můžete dopřát i v pohodlí domova. Přivolejte na pomoc partnera a masážní olej nebo vezměte věci do svých vlastních rukou. Doslova. Milujete-li navíc chytrá řešení, pak vás určitě bude bavit masážní svíčka. Zapálíte svíčku a provoníte místnost, ve které budete relaxovat. Po rozehřátí svíčky se bambucké máslo s voskem a mandlovým olejem navíc rozpustí v luxusní masážní olej.

Nezapomeňte hýčkat pokožku těla

Taky patříte k těm, kteří s příchodem chladnější části roku péči o tělo tak trochu opustí a tělové mléko nebo i depilační přípravky vytáhnou až s návratem jara? Pak děláte velkou chybu – a teď mluvíme o hydrataci, depilaci necháme na vašem vlastním uvážení. I když tělo ukrýváme pod vrstvami oblečení, přece jen na něj působí střídání teplot uvnitř a venku. Kůže se o oděv otírá a může být podrážděná a vysušená, obzvlášť pokud se rádi často prohříváte v teplé vaně. Dopřejte proto pokožce těla jednou týdně šetrný peeling a pravidelnou aplikaci tělového mléka, krému nebo másla. 

Naučte se vrstvit péči 

Stejně jako v případě oblečení i ve skin care se vyplatí vrstvit. Po vyčištění klidně přidejte hydratační mlhu ve spreji, poté sérum (ta můžete klidně vrstvit také) a hydratační přípravek. Pokud jde o množství, je možné, že vaše pokožka bude požadovat větší dávku než v létě, tak jí to klidně dopřejte. Vyhněte se ovšem vrstvení přípravků s obsahem silikonů, které se na pleti mohou začít drolit. Místo pěnivého cleanseru může vaší pokožce lépe sedět mléko, místo gelů a krémů zase oleje a balzámy. A nezapomínejte také na péči o rty, které chladem trpí nejvíc. 

Doplňujte, co chybí 

Nedostatek slunečního svitu na podzim a v zimě vede kromě horší nálady také k nedostatku vitaminu D. Proto je ideální doba začít ho suplementovat prostřednictvím potravinových doplňků (hledejte ty s označením D3). Pro zdraví nejen pokožky pak můžete přidat také omega-3 mastné kyseliny, selen, zinek, biotin nebo kolagen. Tato bílkovina se přirozeně vyskytuje v naší pleti, ale také ve svalech, kostech a šlachách. S přibývajícími léty jí ovšem ubývá, pokožka se stává méně pružnou a vznikají první vrásky.

Nasaďte si masku 

A teď máme na mysli úplně jakoukoliv masku, ale zkrátka cokoliv, co vás přiměje si na chvilku sednout či lehnout, hodit si nohy nahoru a relaxovat. Ne, rozhodně to není ztráta času a vaše psychika vám poděkuje. Takže hurá pro masku na obličej (ideálně hydratační či zklidňující)! Dopřát si ale můžete i teplý zábal rukou po aplikaci krému či oleje pomocí nahřátých ručníků, zvláčňující lázeň (stačit vám k tomu bude sůl do koupele) nebo péči o chodidla. Masku můžete aplikovat také na vlasy – anebo klidně i všechno naráz. Těchto několik minut je jenom vašich.  

Článek vyšel v časopisu Dieta. Starší i aktuální čísla Diety si můžete koupit v on-line trafice iKiosek.cz.

Dieta 11/22.
Dieta 11/22. | Zdroj: Anna Kovačič