Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Stresují vás rána? Tady jsou tipy, jak z nich udělat nejefektivnější část dne

Špatně spíte, budíte se unavení, jakákoliv ranní aktivita ve vás vyvolává úzkost a chtěli byste to změnit? Pak je tento článek přesně pro vás! Přinášíme 9 tipů, jak z nenáviděného jitra udělat plnohodnotnou část dne a ještě si to užít. Budete potřebovat silnou vůli a odhodlání, tahle proměna režimu ale rozhodně bude stát za to.

Vstaňte dřív, než jste zvyklí

Klíč k lepšímu ránu je prostě v tom, že zařídíte, aby bylo delší. Na začátku se to může zdát jako nejtěžší úkol pod sluncem, ale nakonec je to výrazně snazší než přemluvit celý svět, aby začal fungovat v jedenáct. Najednou budete mít na všechno hromadu času, a tak ráno stihnete i pár příjemných činností. Pokud si totiž chcete ranní vstávání oblíbit, mělo by být vaším cílem udělat z něj plnohodnotnou součást dne, která se neskládá jen ze samých povinností, které navíc musíte splnit v rekordním čase.

TIP NA VIDEO: Jak dobře a dostatečně spát?

Poslouchejte své tělo

Odborníci se domnívají, že problémy u lidí, kteří chodí pozdě spát, vznikají pod stresem z toho, že jejich organismus jde proti svému přirozenému cyklu. Lidské tělo je totiž od přírody nastavené tak, aby s ranním rozedněním začalo být aktivní, naopak se stmíváním se pomalu zklidňovalo a v noci mohlo dostatečně regenerovat. Skvělé je, že jakmile se na tento rytmus naladíte, možná už nebudete potřebovat ani budík. 

I světlo hraje důležitou roli

Večer nejezte těžká jídla, protože s plným žaludkem se vždycky usíná hůř. Pozor si dejte také na umělé osvětlení. Obvykle se varuje hlavně před modrým světlem displejů a obrazovek, kvůli nimž si tělo myslí, že je pořád den, a odmítá se přepnout do klidnějšího nočního režimu. Stejně ale fungují i LED žárovky a bílé světlo v chladném odstínu. Večer byste proto raději než zářivky měli zapnout tlumené lampy s příjemnějším teplým světlem dožluta.

Přehodnoťte čas tréninku

Cvičení a náročnější fyzický trénink se vyplatí plánovat spíš na ranní či odpolední hodiny, nikoliv těsně před spaním. Tyto aktivity vás totiž nabudí, a pokud byste je provozovali až večer po práci, udrží vás déle vzhůru a bude se vám hůř usínat (a pak také hůř vstávat). Naopak ranní cvičení pomůže v tom, že se rychleji proberete a získáte energii do celého dne, aniž se budete muset dopovat kávou. 

Odložte úkoly na ráno

Často jsme zbytečně vzhůru do noci jenom proto, že jsme zvyklí dívat se na seriály, dodělávat resty do práce nebo třeba uklízet. Jenže jak už víte z předchozích bodů, to všechno jsou důvody, proč pak hůř spíme a ráno nemůžeme vstát. Ne nadarmo se říká, že ráno je moudřejší večera, a proto úkoly, které nehoří a můžou počkat do druhého dne, klidně odložte. Budete odpočatější a díky tomu i produktivnější. Maily poslané v jednu hodinu ráno stejně nikdo moc neocení.

Užijte si čas pro sebe

Vaše motivace, proč si prodloužit ráno a udělat z něj plnohodnotnou denní dobu, by neměla vycházet jen z povinností. Naučte se proto ráno věnovat něčemu, co máte rádi. Pokud chodíte do práce na sedmou či na osmou, asi si stihnete maximálně přečíst ranní zprávy a zacvičit si, ale i to jsou velmi důležité kroky, které vám zajistí hezčí den, lepší náladu a v dlouhodobém měřítku spokojenější život. Našli jste totiž čas, kdy se věnujete jen sami sobě.

Ranní úklid buduje efektivitu

Bývalý velitel Navy SEALs Jocko Willink, který vstává každý den ve 4:30, říká, že ráno se máte probudit, vstát a ustlat si postel. I když se vám nechce, i když se cítíte unavení, i když to dneska chcete odložit. Tak vzniká disciplína i vaše vlastní efektivita. V ranním úklidu se dá jít i dál. Pokud chodíte do práce až na devátou, nebo dokonce na desátou, stihnete ráno třeba i vyluxovat byt nebo vynést koš na odpadky. Nebudete to muset dělat, až přijdete unavení z práce, a zajistíte si tak volný večer. Odpadnou vám tím povinnosti, které běžně necháváte na víkend a zbytečně si jimi tak blokujete volný čas.

Naplánujte si den

Vezměte si tužku a papír nebo diář a zapište si všechny úkoly, které v daný den musíte splnit. Potom je například pomocí čísel seřaďte tak, abyste na začátku měli ty s největší prioritou. Seřaďte úkoly podle časové náročnosti tak, aby dlouhý střídal krátký. Ten nejhorší úkol, do kterého se vám vůbec nechce, je dobré splnit hned zkraje dne. Pak budete mít klid, protože to nejtěžší budete mít za sebou.

Začněte s prací

Čas, který jste získali tím, že se naučíte vstávat brzy, můžete využít také k práci. U ranní kávy si místo sociálních sítí zkuste vytřídit maily anebo splnit některý z pracovních úkolů, abyste toho pak přes den měli méně. Plánujte si na ráno kreativní úkoly, ale také řešení obtížných problémů. Na začátku dne jste čerství, vaše mysl je svěží a jasná, a proto vás napadají ty nejlepší věci.

Více rad a tipů ohledně zdravého životního stylu najdete v časopisu Dieta. Aktuální číslo si můžete koupit v on-line trafice iKiosek.cz.

Dieta 11/22.
Dieta 11/22. | Zdroj: Anna Kovačič

Doporučujeme

Načíst další články