Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Modré světlo jako nový nepřítel: Kdy nám pomáhá a kdy je lepší se mít na pozoru?

Marie Makovská

Víte, kolik hodin strávíte koukáním do počítače nebo mobilu? Podle studií je to v dnešní době až osm hodin denně. Když běžíme několik kilometrů, potřebujeme mít kvalitní boty, aby nás nebolely nohy. A velmi podobně bychom měli ulevovat i svým očím. Protože sedm až osm hodin u obrazovek, to už je pěkný maraton. 

Modré světlo samozřejmě není jediné, se kterým se v životě běžně setkáváme, proč je tedy tolik diskutované? Nesvítí na nás jen z elektronických obrazovek, ale je také přirozenou součástí světla generovaného sluncem. A to nejdůležitější – je hlavním informačním signálem pro naše tělo, že je den. Problém proto nastal ve chvíli, kdy jsme přestali být vystaveni modrému světlu jen přirozeně od úsvitu do soumraku, ale naopak jsme s ním v kontaktu v podstatě neustále.

TIP NA VIDEO: Jak dobře a dostatečně spát?

Modré světlo je specifické tím, že se sítnice oka aktivuje téměř 100x více než u jiného světla, a tak silně působí na náš organismus. Jakmile surfujete na mobilu nebo se díváte na film, tak modré světlo dává tělu signál, že je den, i když to tak nemusí být. Mozek je pak zmatený a může to rozhodit přirozený biorytmus těla, a proto můžete mít problémy s nespavostí,“ vysvětluje optometristka Kristýna Štěbetáková.

Spím, nebo bdím?

Falešný signál vyslaný tělu pak dokáže napáchat pořádnou paseku. Úzce například souvisí s narušováním spánku a nedostatkem energie po ránu, ale to není všechno. Ovlivňujeme tak i správné načasování trávení, funkci metabolismu, vylučování hormonů a imunitu. Například melatonin, který pomáhá synchronizovat náš 24hodinový biorytmus a mimo jiné také slouží jako ochrana před rakovinou, se může v našem těle začít vyplavovat, jen pokud v noci spíme v tmavé místnosti, bez vystavení světelným zdrojům.

Modré světlo ovlivňuje také náš večerní apetit. Pokud tělo nedostává signál, že je čas spát a „vypnout“, říká si o další přísun potravy. Jestliže se vám tedy špatně usíná a trpíte nespavostí, nadměrnou únavou, častými bolestmi hlavy nebo problémy s viděním, popřemýšlejte nad tím, jak dlouho a kdy jste během dne/noci vystaveni modrému světlu a jak se mu můžete vyhnout.

Dobrý sluha, zlý pán

Zatímco před spaním a v noci modré světlo nechceme, během dne je naopak důležité a podporuje množství naší energie. Především když obsahuje primárně tzv. azurovou složku, kterou má slunce nebo některé speciální prokognitivní lampy a světla. Práce na počítači a mobilu obsahuje velké množství modrého světla o vysoké intenzitě, přestože nás tedy během dne stimuluje, současně oči vyčerpává. Nejpřirozenější možností, jak takové světlo během dne čerpat, je pobyt venku. Protože jsme ale přece jen odkázáni i na pobyt uvnitř, v kancelářích či školách, odborníci řeší, že by se do těchto prostor měla instalovat prokognitivní svítidla.

7 tipů, jak bojovat s únavou zraku

  1. Pořiďte si brýle nebo čočky s tzv. blue blockerem. Můžete si pořídit také brýle s nulovými dioptriemi, které budete nosit právě při práci na počítači. 

  2. Pravidlo 20–20–20, tedy každých 20 minut odvraťte zrak od obrazovek a zaměřte jej na jiný objekt vzdálený 5 až 20 metrů na dobu 20 vteřin. 

  3. Jestliže pracujete často u počítače nebo na bázi home office, dopřávejte si pravidelné pauzy. 

  4. Neseďte příliš dlouho a blízko u obrazovek. 

  5. Stáhněte si jas obrazovek na minimum, pokud jste u počítače nebo mobilu moc dlouho. Můžete využít i různé aplikace, které upravují intenzitu. 

  6. Používejte kvalitní oční kapky, které vám uleví od nepříjemných pocitů. 

  7. Před spánkem odložte mobil nebo jiné přístroje, ať nemáte problémy s usínáním. V ideálním případě odložte telefon nebo počítač a vypněte televizi dvě až tři hodiny před spánkem a raději si čtěte nebo si povídejte. 

Více rad a tipů ohledně krásy a zdravého životního stylu najdete v časopisu Dieta. Aktuální číslo si můžete koupit v on-line trafice iKiosek.cz.

Dieta 11/22.
Dieta 11/22. | Zdroj: Anna Kovačič

Doporučujeme

Načíst další články