Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: iStock.com

Hitparáda neužitečných rad: Tyto poučky je lepší si nechat pro sebe

Barbora Šťastná

Každý den jsme vystaveni smršti různých, často protichůdných rad od samozvaných odborníků na duši. Věty jako „Mysli pozitivně!“ nebo „Měj se ráda!“ jsou sice většinou míněny dobře, nejsou ale samospásné. Na která moudra narážíme nejčastěji?

Myslete pozitivně

Tohle klišé je tak otřepané, až si vysloužilo výsměch, mimo jiné ve výborném norském filmu Kurz negativního myšlení (2006). Samozřejmě není nic špatného na tom, když jsme schopni vnímat život z té lepší stránky, faktem ale je, že vynucované pozitivní myšlení napáchá víc škody než užitku. Negativní emoce nelze jednoduše popřít. Pokud dlouhodobě předstíráme, že neexistují, vyberou si svou daň. Lepší je s nimi pracovat, a pokud je způsobují vnější okolnosti, snažit se je změnit.

TIP NA VIDEO: Jak si ve vztazích nastavit hranice? Radí Honza Vojtko

Mějte se ráda

Myšlenka přijetí sebe samé se všemi svými nedostatky je samozřejmě skvělá. Ale k tomu, že budu mít ráda samu sebe, se nelze jen tak rozhodnout, nařídit si: „Odteď se budu mít radši!“ Lepší je dělat něco pro sebe i pro své okolí, věci, které způsobí, že ze sebe budeme mít radost. Přistupovat k sobě laskavě v konkrétních každodenních situacích. Potom sebeláska přestane být jen prázdnou floskulí a stane se běžně prožívaným stavem.

Žijte přítomností

Prožívání přítomného okamžiku bez ulpívání na minulosti a strachu z budoucnosti je buddhistickým ideálem, který se ovšem v reálném životě těžko naplňuje. Naše každodennost se z velké části skládá z plánování do budoucna, jinak bychom ve společnosti nemohli fungovat. Můžeme ovšem pracovat na své schopnosti soustředění tak, aby nás úzkost z nadcházejících událostí nerozptylovala neustále, v každém okamžiku.

Buďte sama sebou

Fráze, která ve skutečnosti nic neznamená. Máme snad v hmotném světě jinou možnost než být tím, kým jsme? Za nicneříkajícím požadavkem buďte sama sebou se skrývá volání po autenticitě, pravdivém životě, který se nepřizpůsobuje společenským konvencím. Nakolik mu vyjdete vstříc, je na vás. Nikde není psáno, že každý musí být excentrikem vyčnívajícím z davu. 

Dělejte jen to, co vás dělá šťastnými

Život není jen procházka růžovým sadem a tahle fráze proto zní spíš utopicky. K životu totiž patří také situace, které nás šťastnými nedělají, ale my jimi stejně musíme projít. Může to být preventivní prohlídka u stomatologa, návštěva tchyně, pohled na účet v internetovém bankovnictví týden před výplatou nebo třeba ranní vstávání. Určitým nepříjemnostem se zkrátka nevyhneme, co ale změnit můžeme, je to, jak na tyto činnosti nahlížíme. A můžeme vymyslet, jak si je co nejvíc zpříjemnit. 

Vymažte ze života toxické lidi

Lidé se všeobecně snaží obklopovat těmi, se kterými je jim příjemně a se kterými najdou nějakou formu souznění. Na světě jsou však i jedinci, se kterými společnou řeč nenajdeme nikdy, a dokonce pro nás mohou být tzv. toxičtí. Pokud jste někdy toxického člověka v životě měla, možná už víte, že ne vždy se mu lze vyhnout. Pokud se navíc jedná o někoho z rodiny, úplně vymazat ze života ho nemůžeme a ani nechceme. Od toxických lidí se můžete zkusit distancovat hlavně emocionálně: pokuste se nebrat si jejich výroky a chování osobně a soustřeďte se pouze na fakta, která vám sdělují.

Článek vyšel v časopisu Moje psychologie. Aktuální číslo si můžete koupit v on-line trafice iKiosek.cz. Doprava je zdarma!

Moje psychologie 10/22.
Moje psychologie 10/22. | Zdroj: Anna Kovačič

Doporučujeme

Načíst další články