Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Jak ušetřit na kosmetice: Kde nepoznáte rozdíl a kde se investice naopak vyplatí?

Kvůli kráse nemusí vaše peněženka vykrvácet. Stačí vědět, do kterých produktů se vyplatí investovat a v jakých případech můžete sáhnout i po finančně méně náročných variantách.

Nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci, říká se. Na druhé straně se každá z nás čas od času ráda rozmazluje krásnými a často i nepotřebnými radostmi. Potěšení teď ale nechme chvíli stranou. Pokud jde o kosmetiku, důležité je hlavně to, aby dělala, co má. Pokud vás pohled na měsíční výdaje za kosmetické produkty vyloženě bolí, nezoufejte. Víme, na čem můžete ušetřit, a vaše beauty rutina to ani nepozná. 

TIP NA VIDEO: Jak si doma vyrobit balzám na rty?

Video placeholde

Odličovač X čisticí produkt

Co je základem pro zdravou a zářivou pleť? Pravidelná a důkladná očista! Double cleanse neboli dvojí čištění je základ pro večerní čištění. Spočívá v tom, že v prvním kroku pleť odlíčíte a teprve poté očistíte. Zjednodušeně řečeno, nejprve odstraníte veškeré líčení a SPF ochranu a potom umyjete pokožku od všeho, co mohlo zbýt po prvním kroku, a toho, co za den sama vyprodukovala. K prvnímu kroku můžete použít odličovací mléko, pěnu, olej, micelární vodu nebo tuhý odličovač. Na druhý večerní krok nebo ranní očistu (ano, pleť čistíme i ráno od zbytků produktů a kožního mazu) se hodí produkty, které mají trochu větší grády. Neznamená to, že by měly obsahovat silné ingredience (třeba alkohol), ale měly by mít schopnost dodat pleti to, co potřebuje, vyčistit ji do přiměřené hloubky a nenarušovat přirozený kožní film. Při výběru těchto dvou produktů tak můžete s čistým svědomím sáhnout po levnější variantě v případě odličovače. Rozdíl nepoznáte. 

Sérum X hydratační přípravek

Sérum obsahuje aktivní ingredience v koncentrované podobě. Je navržené tak, aby pronikalo do hlubších vrstev pokožky a tam jí dodalo to, co aktuálně potřebuje. Liší se jen ve svém zaměření, velikosti molekul nebo rychlosti, s jakou pracuje. Díky séru můžete bojovat s únavou, známkami stárnutí, nedostatkem vláhy, ztrátou pružnosti, pigmentovými skvrnami či úbytkem kolagenu. Naproti tomu úkolem hydratačního přípravku je pouze hydratace. Ve srovnání se sérem ovlivňuje obvykle jen vrchní vrstvu pokožky. Zásadní ale je, že naše pokožka potřebuje jak sérum, tak hydrataci: už jen proto, že od 20. roku ubývá v pleti vlastní kolagen a kyselina hyaluronová, což znamená, že první sérum, které si kdy pořídíte, by mělo být hlavně hydratační. A krémy nebo lehké gel-krémy jsou nutností pro všechny typy pleti. Vítězem tohoto pomyslného duelu je ale každopádně sérum; právě pro svou schopnost bojovat s hlubšími nedokonalostmi. 

Sprchový gel X tělové mléko

V tomhle případě vám možná přijde zbytečné utrácet za obojí, ale my přesto říkáme, že pokud můžete, volte spíš investici do tělového mléka. Proč? Od sprchového gelu nebo mýdla toho pravděpodobně nikdo z nás nečeká víc, než že bude hezky vonět, pěnit adekvátně našim preferencím a pokud možno nevysušovat kůži. Tělové mléko na druhé straně dodá pokožce hydrataci, obzvlášť teď v chladnější části roku, kůži mírně zpevní, a to zejména, když ho budete poctivě roztírat, a pokožku krásně provoní. TIP: Hodně nás baví rada britské skin care guru Caroline Hirons, která vždy používá dvě tělová mléka naráz. To „funkční“, které dodá pokožce hydrataci, od prsou dolů. Na dekolt, paže a prsa pak dražší mléko, jehož hlavním bonusem je její oblíbená vůně. Marnotratné? Ani náhodou! Zásoby vám vydrží déle. 

Řasenka X oční stíny

Většina žen ví, že najít tu správnou řasenku je běh na dlouhou trať. A i proto, když už se povede najít tu, která s vámi stoprocentně souzní, se jí odmítáte vzdát, ať to stojí, co to stojí. A je to tak správně. Řasenka bez debat spadá do produktů, na kterých se nevyplatí šetřit – obzvlášť, máte-li citlivé oči nebo nosíte-li kontaktní čočky. Oproti tomu oční stíny nepřicházejí s okem do tak bezprostředního kontaktu. Můžete tedy bez obav volit ty levnější. Navíc výdrž klasických očních stínů bývá napříč značkami velmi podobná. 

Make-up X pudr

Make-up by měl plnit funkci druhé kůže a zároveň poskytovat určitou míru ochrany. V dnešní době se již málokdo spokojí s hutnou nahnědlou pastou, která dělá na obličeji nevzhledné fleky. Od make-upu očekáváme příjemnou roztíratelnost, dobré krytí a dnes už také vysokou hodnotu faktoru SPF. V neposlední řadě nám záleží i na vůni, která by měla být příjemná a nevtíravá. Vyplatí se tedy zainvestovat do toho, který vám opravdu vyhovuje. U pudru vám naopak postačí i levnější varianta: využijete ho především, pokud se vám pleť v průběhu dne mastí nebo pokud osobně upřednostňujete pudrový finiš.

Více rad a tipů ohledně krásy a zdravého životního stylu najdete v časopisu Dieta. Aktuální číslo si můžete koupit v on-line trafice iKiosek.cz.

Dieta 10/22.
Dieta 10/22. | Zdroj: Ivy E. Morwen