Na celý rok i život: Nadčasové pruhované vzory, které chcete mít v šatníku

2 min čtení

2 min čtení

Proužky jsou věčné, pro dva konkrétní styly to ale platí obzvlášť – pin-stripe a breton stripe. Historie obou sahá až do 19. století a oba také původně spadaly do pánského odívání. To je dávno minulostí. Dnes se naopak s trochou nadsázky dá říct, že elegantní tenké proužky položily základ klasického dámského šatníku. A velmi jim fandí i aktuální podzimní kolekce, ze kterých jsme pro vás vybraly ty nejzajímavější kousky. Jejich koupě litovat nebudete.

Jakkoli se bretaňský proužek nebo pin-stripe mohou z dnešního pohledu zdát jako bezpříznakový základ šatníku, z hlediska historie módy byly vždycky tak trochu symbolem radikálního postoje, bohémství a emancipace. Na samém počátku však sloužily čistě praktickým účelům. Zatímco výrazný námořnický proužek původně sloužil k tomu, aby bylo snadnější identifikovat muže přes palubu, střídmější pin-stripe se zase pojil s londýnskou bankovní kulturou viktoriánské éry, kdy se podle stylu proužků rozlišovaly zaměstnanci odlišných bankovních domů.

TIP NA VIDEO: Jaké základní kousky by vám neměly chybět v šatníku?

Oba typy proužků se posléze staly vysoce módní záležitostí zejména ve 30. letech 20. století – Coco Chanel uvedla bretaňský styl do dámské módy, zatímco pro muže se stali módními idoly Clark Gable a Cary Grant v tmavém pruhovaném obleku.

Clark Gable

Seznam slavných uměleckých osobností, které se posléze postaraly o nesmrtelnost obou vzorů, by byl stejně nekonečný jako jejich módní potenciál. Jeden tvůrce se však zamiloval do obou, jež se dodnes pojí s jeho typickým módním rukopisem – byl jím návrhář Jean-Paul Gaultier. Enfant terrible francouzské módy během své téměř čtyřicetileté kariéry představil nepřeberné množství střihových variací a v podstatě nevytvořil módní kolekci, kde by se buď bretaňský proužek, nebo pin-stripe neobjevily.

Jean-Paul Gaultier

Své oblíbené proužky zasazoval Gaultier i do kolekcí haute couture (90. léta).

Své oblíbené proužky zasazoval Gaultier i do kolekcí haute couture (90. léta).

I díky němu a jeho neměnné image dnes vnímáme oba vzory jako esenci francouzského stylu, který poskytuje jeden z návodů, jak si sestavit minimalistický a funkční šatník. Více než námořnická trička se ale v poslední době ujímají vlády obdobně pruhované svetry pánského střihu – a jejich sláva nekončí ani letos. Pin-stripe se pro změnu vrací na vlně obecnějšího trendu oblekové módy. Znovu tak objevujeme kouzlo tence pruhovaných oversize sak, elegantních nabíraných kalhot, ale i dlouhých kabátů a vestiček.

Inspirace z Instagramu: Breton stripe vs. pin-stripe

Loading
Loading
Loading
Loading
Loading
Loading
Loading
Loading