Jak se pustit do obličejové jógy?

Jak se pustit do obličejové jógy? Zdroj: iStock.com / Grafika: Kristýna Dobeš Moučková

Zapomeňte na botox a plastiku! S čím a jak vám pomůže obličejová jóga?

Své tělo rádi protahujeme a ohýbáme do nespočtu asán. Věděli jste ale, že stejný workout můžete dopřát také obličeji, respektive obličejovým svalům? Stačí pár minut „posilování“ denně a vaše pleť bude vypnutější, druhá brada menší a kontury vyrýsovanější. Jak na to?

Nedávno jsem vyrazila na kosmetické ošetření. Celá procedura se chýlila ke konci, když se mě kosmetička zeptala, zda mi může položit velmi osobní otázku. Vy jste byla na botoxu? Navzdory právě aplikované masce jsem se musela nahlas zasmát. Po negativní odpovědi mi žena sdělila, že mám neskutečně pevnou pleť, která prý už ani v mých necelých třiceti letech nebývá zvykem. Ujistila jsem ji, že jsem skutečně na žádném podpůrném ani vylepšovacím zákroku nebyla. Ale je pravda, že denně si dělám gua sha masáž a cvičím obličejovou jógu, dodala jsem. No a to je přesně ono, zahlásila v odpovědi kosmetička.

TIP NA VIDEO: Vyzkoušejte 11 omlazovacích cvičení na obličej

Video placeholde

K obličejové józe jsem se dostala před dvěma lety, kdy jsem ji v úplných základech vyzkoušela během líčícího kurzu s make-up artistkou Vilmou Baum. Vilma mne tehdy učila takzvaného čmeláka, tedy cvičení, kdy pomocí dlouhého brr rozvibrujete rty natolik, že se vám už po pár sekundách pěkně vyplní. Už při tomto cviku jsem pochopila, že face yoga rozhodně není něco, u čeho byste vypadali jakkoliv ladně. Naopak. Cvičení vás nutí dělat všelijaké absurdní grimasy. Díky nim ale procvičíte obličejové svaly a zlepšíte cirkulaci krve, což nakonec vede k vypnutější, šťavnatější pleti, která skutečně může vypadat jako po botoxu.

Proč se do obličejové jógy pustit?

Mnohé benefity jsem již zmínila, pojďme si je ale teď přehledně shrnout. Cvičení se primárně zaměřují na zpevnění pleti. Zlepšení cirkulace krve nakopne tvorbu kolagenu, a pomůže tak zjemnit drobné vrásky. Jednotlivé cviky zároveň pomáhají se zlepšením symetrie různých částí obličeje a zároveň se postarají o výraznější vyrýsování lícních kostí a třeba i brady.

Co je dobré vědět, než se do cvičení pustíte?

Cvičte ideálně dvakrát denně. Ráno pro správné probuzení svalů a večer pro uvolnění tenze po celém dni. Józe věnujte zhruba pět minut a vystřídejte pět cviků na jednotlivé oblasti. Zároveň mějte na paměti, že začátek nebude tak snadný, jak se může zdát. Obličejové svaly máme mnohem méně pod kontrolou než ve zbytku těla. Pro začátek proto trénujte hlavně větší svaly (například tváře a čelo) a teprve po nějakém čase přejděte na menší sekce – zejména v oblasti očí.

5 cviků pro workout celého obličeje

Způsobů, jak začít s face yogou, je nespočet. Na YouTube nebo třeba na instagramovém účtu jógové guru Simony Rydlové najdete velké množství kvalitních cviků. Já vybrala mou oblíbenou pětici, kterou dlouhodobě praktikuji a která mne hlavně baví.

Zahřátí a zlepšení cirkulace krve

 1. Povolte bradu směrem dolů tak, jako byste se zrovna chystali zívat.

 2. Aniž jakkoliv pohnete čelem, směřujte svůj pohled směrem nahoru až ke stropu. Vydržte v této pozici 10 sekund a vše řádně prodýchejte.

 3. Opakujte dvakrát.

Cvik pro celkový facelift

 1. Rty dejte do tvaru dlouhého úzkého písmene O a vydržte pár sekund.

 2. Rty vtáhněte směrem do pusy tak, aby překryly přední zuby.

 3. Tváře postupně zvedejte směrem nahoru, jako kdybyste se chtěli usmát.

 4. Dávejte si pozor, abyste si při cviku nekrčili oči. Oblast okolo nich by měla zůstat zcela nehybná a uvolněná. Pokud by vám to nešlo, položte prsty na spánky a jemně táhněte kůži směrem nahoru.

 5. Vydržte 10 sekund a opakujte.

Cvik pro vyrýsování lícních kostí a brady

 1. Rovně si stoupněte a ujistěte se, že jsou všechny svaly v obličeji uvolněné.

 2. Bradu zvedněte lehce nahoru a směrem ke stropu pošlete celkem 100 vzdušných polibků.

 3. Cvik provádíte správně ve chvíli, kdy cítíte lehkou tenzi jak ve tvářích, tak v postranních svalech na krku.

Relaxační cvik na pozvednutí čela

 1. Prsty dejte do tvaru obráceného písmene V a umístěte je nad oči na čelo. Lehce zatáhněte směrem nahoru a vydržte v této pozici 10 sekund.

 2. Ruce spusťte dolů, zavřete oči a dlaněmi jemně přejeďte po stranách obličeje.

 3. Opakujte dvakrát.

Cvik pro plnější rty

 1. Ukazováčky přiložte do oblasti koutků úst.

 2. Usmějte se doširoka a ukažte zuby. Zároveň si hlídejte, aby oba koutky byly stejně vysoko.

 3. Vystrčte jazyk a špičku mírně zvedněte nahoru. Vydržte 5 sekund.

 4. Jazyk posouvejte doleva, vydržte 5 sekund, pak se pomalu přesouvejte doprava a též vydržte 5 sekund.

 5. Opakujte dvakrát.