Jak se zbavit opuchlých očí a druhé brady? Vsaďte na zázrak jménem gua sha
O masáži gua sha a speciálních kamenných destičkách, které se při ní používají, jste už určitě slyšeli. Víte ale, jak ji správně provádět? Pojďme se na tento beauty fenomén s historickým přesahem a nespočtem blahodárných účinků důkladně podívat.
Gua sha nejsou jen roztomilé barevné destičky, které stojí za to si fotit na Instagram jako estetický doplněk kosmetické taštičky. Technika masáže gua sha se řadí mezi postupy tradiční čínské medicíny, jejíž blahodárné účinky znali lidé už ve starověku. V čem její kouzlo spočívá? V celém těle dokáže okamžitě rozproudit energii i lymfu a podpořit krevní oběh. Ale u toho rozhodně nekončíme.
TIP NA VIDEO: Máme pro vás jednoduché cviky pro omlazení pleti
Starověcí Číňané používali tuto masáž, když se chtěli zbavit jakékoli nemoci či zánětu v těle. Kamennou či kostěnou destičkou nešvary z těla doslova seškrabávali a zároveň tím v postižených místech obnovovali zaseknutou energii. Gua sha se tak stala pomocníkem v boji proti nachlazení, chřipce, ale také bolesti jakéhokoli rázu.
V posledních letech masáž získala na popularitě zejména v oblasti péče o pleť. Oproti tradiční technice, kterou mnohdy doprovázejí i modřiny a opravdu výrazné stopy po destičce, je současná obličejová gua sha jemnější a má primárně za úkol rozproudit v pokožce krev a lymfu. Výsledkem je vyrýsovanější tvář bez otoků a pleť, která je už na první pohled šťavnatější. S pravidelným používáním se navíc začne pročišťovat, je vypnutější a zářivější. Masáž zároveň odvádí z těla toxiny, což přispívá k celkovému zlepšení imunity.
Tipy, jak masáž provádět, najdete v následujících kapitolách. >>>
Pokračování 2 / 4
Masáž gua sha krok za krokem
Nejprve je potřeba pleť důkladně vyčistit a umýt, aby se bakterie a další nečistoty při masáži nedostaly hluboko do pokožky. Techniku gua sha nikdy neprovádějte na suchém obličeji. Vždy jako základ, díky kterému bude masáž snazší a pokožka se zbytečně nepodráždí, naneste pleťový olej nebo hutnější hydratační krém. Tipy na ty nejlepší najdete v naší galerii.
Gua sha destičku při masáži vždy držte v úhlu 45 stupňů proti tváři a tahy provádějte v jednom směru, nikoli sem a tam. Na každém místě opakujte pohyb od středu ven ideálně pětkrát až desetkrát. Zároveň se nelekejte, když se vám během masáže na obličeji objeví zarudlé cestičky – je to signál, že techniku provádíte správně a pokožka se začíná prokrvovat.
S masáží začněte na krku. Pohybem od ucha směrem ke klíční kosti postupně uvolníte lymfatické uzliny a zároveň se tím můžete zbavit zatuhnutí v oblasti krku. Nebojte se tedy promasírovat i zadní část s úpony.
Pokračujte na bradě. Zvlněnou částí destičky promasírujte čelist a tahy směrem k uchu ji řádně vytvarujte, tím lépe vydefinujete své kontury. Z dlouhodobého hlediska pak pravidelná masáž může výrazně pomoci i s odbouráním druhé brady.
Dále se zaměřte na tváře a lícní kosti. V tomto případě využijte nejrovnější části destičky. Tahy opět provádějte od nosu směrem k uším.
V oblasti obočí využijte pro skutečný liftingový efekt zvlněnou část destičky. Oproti tvářím tady ale dělejte hlavně kratší tlakové pohyby.
Pro masáž čela použijte naopak delších tahů pomocí delší zaoblené části destičky. Celý rituál poté zakončete ještě několika tahy na krku směrem dolů. Tím odvedete z obličeje všechnu nahromaděnou tekutinu a uvolníte lymfatické cesty.
Pokračování 3 / 4
Jak často a kde všude masáž provádět?
Výhodou gua sha jsou hlavně její okamžité účinky, které v zrcadle opravdu uvidíte už po prvním použití. Celý princip masáže pak ale spočívá v její pravidelnosti, která v pleti kromě již zmíněných účinků podpoří také tvorbu kolagenu. Ideálně byste tedy masáž měli opakovat každý den, případně alespoň ob den.
Zároveň se nemusíte omezovat jen na obličej. Masáž destičkou má totiž blahodárné účinky na celé tělo. Dokáže rozproudit lymfu ve vašich pažích či nohách a skvěle se hodí také při zatuhnutí svalů či pro rozmasírování bolavého krku a zad. I zde ale platí, že se masáž nesmí provádět bez krémového či olejového podkladu. Podrobný návod jak tělovou gua sha masáž provádět, najdete v našem článku zde.
Pokračování 4 / 4
Jakou destičku zvolit?
V nabídce obchodů naleznete hned několik tvarů gua sha destiček. Kromě klasického zaobleného tvaru s jednou rovnou stranou a dvěma výstupky na druhé se setkáte také s obdélníkovou verzí či motýlkovým tvarem. Žádná z nich není lepší, nebo horší. Záleží tedy primárně na vás, který tvar vám bude vyhovovat nejvíc.
Destičky se vyrábějí z různých druhů minerálů. Mezi nejčastěji používané patří zelený jadeit, který je známý pro svou schopnost absorbovat toxiny, a lehčí růženín, ten má zase anti-agingové účinky. Stejně tak ale narazíte i na destičky z ametystu, křišťálu, obsidiánu nebo tygřího oka. Záleží tedy opět hlavně na vašich preferencích, k jakému z kamenů tíhnete nejvíce.
Při výběru si ovšem dejte záležet – levnější verze destiček jsou většinou jen zákaznické pasti, které nemají s pravým minerálem nic společného a naopak obsahují spoustu chemických látek z umělého barvení. V případě gua sha tedy platí, že dražší produkt skutečně zaručuje kvalitu.