Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

.
Sérum s retinolem, The Ordinary přes Sephora.cz, 195 Kč
.
.
.
24
Fotogalerie

Sbohem, zdlouhavá kosmetická péče! Naučte se pleti vrátit krásu pomocí skinimalismu

Náročná beauty rutina čítající deset až dvanáct kroků je dávno pasé. Nánosy krémů, sér a masek nahrazuje touha po přirozenosti, jednoduchosti, kvalitě a udržitelnosti. A nejde o žádný chvilkový trend, ale o současný přístup stále většího počtu lidí po celém světě. Co přesně kosmetický minimalismus znamená a proč byste mu měli také propadnout?

Průzkum sociální sítě Pinterest odhadl, že postcovidové roky budou patřit přirozenému vzhledu pleti, která je pevná, zářivá a krásná, aniž by musela pohltit nespočet zkrášlujících produktů. A zdá se, že se tato predikce skutečně naplnila. Dokládá to i fakt, že mezi nejčastější beauty hesla, která lidé v posledních dvou letech vyhledávali na internetu, se dostaly dotazy jako: jak přirozeně docílit zářivé pleti, cviky obličejové jógy, domácí skin care nebo přirozený make-up na každý den.

TIP NA VIDEO: 11 účinných omlazovacích cvičení pro obličej

A není se čemu divit, poslední roky výrazně proměnily náš přístup k péči o pleť. Zavřené salony během pandemie udělaly své, a naše pozornost se tak začala upírat hlavně k domácím procedurám. Uchýlili jsme se k jednoduchosti, rychlosti a minimalismu, který s pomocí malého počtu produktů naší pleti dá všechny potřebné živiny. A tak se zrodil pojem, který najdete zejména pod anglickým označením skinimalism, tedy pleťový minimalismus či skinimalismus.

Změnu v tendencích v péči o pleť ale můžeme pozorovat nejen u nadšenců do kosmetiky, ale také u samotných firem. Stále větší důraz se klade na jednoduché a zároveň velmi kvalitní složení pleťových produktů. Chemické složky nahrazují ty přírodní, a stejně tak se ve znamení udržitelnosti a ochrany přírody proměňují třeba i kosmetické obaly, které jsou stále častěji vyrobené z recyklovaných nebo recyklovatelných plastů, případně jsou kompletně bezobalové.

Pro koho je kosmetický minimalismus vhodný?

Úplně pro kohokoli! Zejména pak pro ty, kteří nemají čas na zdlouhavou péči o pleť, případně pro ty, kterým velké množství produktů vůbec nevyhovuje. Pokud cítíte, že poté, co jste svůj každodenní pleťový rituál obohatili o několik nových produktů, se vaše pleť začala zhoršovat, je začervenalá, podrážděná, případně se objevily pupínky, je ideální čas změnit přístup.

Za podrážděním pleti může být například i špatná kombinace produktů. Je dost možné, že používáte více než jeden přípravek mající exfoliační účinky (týká se to zejména nadužívání kyseliny salicylové), po nichž bude mít vaše pleť tendenci se rychle vysušit a rudnout. Stejně tak za problémy může stát alergie na určité složky. I v tomto případě se jednoduchost a minimalistické složení můžou stát skutečným kosmetickým vysvobozením.

Co by měla minimalistická péče obsahovat?

Absolutním základem je vždy čištění a hydratace pleti. Všehovšudy si tak při ranní i večerní péči v klidu vystačíte se dvěma až třemi produkty. Začněte proto vždy kvalitním čisticím gelem, mlékem či fluidem, které vás zbaví všech nečistot. Poté sáhněte po hydratačním krému, který ideálně obsahuje SPF. Ochranný faktor je důležitou složkou, na kterou byste nikdy ve své péči neměli zapomínat. Věřte, že s přibývajícími lety vám za tuto péči pokožka poděkuje.

Posledním krokem, který ovšem není povinný, je sérum s retinolem, který má až zázračné anti-agingové účinky. Jde o formu vitaminu A, která dokáže urychlit obnovu pleti, redukuje vrásky a zároveň pleť zpevňuje, vyhlazuje a sjednocuje její tón. Retinol je skvělou volbou i v boji s akné – předchází totiž ucpávání pórů.

Jaké produkty jsou pro minimalistickou péči vhodné?

Několikakroková péče pomáhá naší pleti získat vše, co potřebuje a co jí prospívá. V minimalistickém přístupu jde naopak o sloučení všech těchto účinků pouze do tří fází. Základem je tedy používání multifunkčních produktů, které udělají všechnu práci v jediné aplikaci. Můžete tak přeskočit tonery, oční krémy, exfolianty i séra, pokud jejich ingredience budou obsahovat základní produkty z minimalistické péče.

Uveďme si příklad: Tonikum, které obsahuje aktivní složku v podobě aloe vera nebo kyseliny salicylové, můžete klidně přeskočit v případě, kdy tyto složky už bude obsahovat váš čisticí gel. Stejně tak můžete najít hydratační krémy obsahující kofein a retinol, a již dále nemusíte používat samostatný oční krém. Postačí totiž, abyste si ten pleťový důkladně nanesli i v oblasti očních víček.

Co z toho ve své podstatě plyne? Pleťový minimalismus je zejména založen na vědomém používání produktů, u nichž velmi dobře znáte složení, víte, že vaší pleti prospějí, a zároveň vám jejich aplikace denně nezabere více než pár minut v koupelně. A to se během hektických týdnů rozhodně hodí.

Nejlepší produkty vhodné pro skinimalistickou péči najdete v galerii.

.
.
Sérum s retinolem, The Ordinary přes Sephora.cz, 195 Kč
Sérum s retinolem, The Ordinary přes Sephora.cz, 195 Kč | Zdroj: archiv firem
.
. | Zdroj: archiv firem
.
. | Zdroj: archiv firem
.
. | Zdroj: archiv firem
.
. | Zdroj: archiv firem
.
. | Zdroj: archiv firem
.
. | Zdroj: archiv firem
.
. | Zdroj: archiv firem
.
. | Zdroj: archiv firem
.
. | Zdroj: archiv firem
.
. | Zdroj: archiv firem
.
. | Zdroj: archiv firem
.
. | Zdroj: archiv firem
.
. | Zdroj: archiv firem
.
. | Zdroj: archiv firem
.
. | Zdroj: archiv firem
.
. | Zdroj: archiv firem
.
. | Zdroj: archiv firem
.
. | Zdroj: archiv firem
.
. | Zdroj: archiv firem
Hydratační krém, The Ordinary přes Sephora.cz, 225 Kč
Hydratační krém, The Ordinary přes Sephora.cz, 225 Kč | Zdroj: archiv firem
.
. | Zdroj: archiv firem
.
.