Nemáte čas na dlouhou kosmetickou péči? Vyzkoušejte skinimalismus!

27. září 2021 • 06:00
 • Sbohem, dvanáctikroková rutino! Nánosy make-upu i pečujících produktů nahrazuje touha po přirozenosti, kvalitě a udržitelnosti. A nejde o žádný chvilkový trend, ale o současný přístup stále většího počtu lidí po celém světě. Co přesně tento kosmetický minimalismus obnáší?

  Průzkum známé sociální sítě Pinterest odhadl, že rok 2021 bude patřit přirozenému vzhledu pleti, která je pevná, zářivá a krásná, aniž by musela pohltit nespočet zkrášlujících produktů. A zdá se, že se tato predikce skutečně naplnila. Dokládá to i fakt, že mezi nejčastější beauty hesla, která lidé po celý rok vyhledávali na internetu, se dostaly dotazy jako: jak přirozeně docílit zářivé pleti, cviky obličejové jógy, domácí skin care, maska z aloe vera a přirozený make-up na každý den.

  TIP NA VIDEO: 11 účinných omlazovacích cvičení pro obličej

  11 účinných omlazovacích cvičení pro obličej VIDEO Videohub

  A není se čemu divit, pandemický rok plný lockdownů výrazně proměnil náš přístup k péči o pleť. Zavřené salóny udělaly své, a naše pozornost se tak začala upírat hlavně k domácím procedurám a celkové jednoduchosti, rychlosti a minimalismu, který s pomocí malého počtu produktů dokáže naší pleti dát všechny potřebné živiny. A tak se zrodil pojem, který najdete zejména pod anglickým označením skinimalism, tedy pleťový minimalismus.

  Proměňující se tendence v péči o pleť ale můžeme pozorovat nejen u nadšenců do kosmetiky, ale také u samotných firem. Stále větší důraz se klade na jednoduché a zároveň velmi kvalitní složení pleťových produktů. Chemické složky stále více nahrazují ty přírodní a stejně tak se ve znamení udržitelnosti a ochrany přírody proměňují také kosmetické obaly, které jsou stále častěji vyrobené z recyklovaných i recyklovatelných plastů, případně jsou kompletně bezobalové.

  Jak se pustit do kosmetického minimalismu? To se dozvíte na další straně >>>

 • Pro koho je kosmetický minimalismus vhodný?

  Úplně pro kohokoliv! Zejména pak pro ty, kteří nemají čas na zdlouhavou péči o pleť, případně pro ty, kterým velké množství produktů vůbec nevyhovuje. Pokud cítíte, že poté, co jste svůj každodenní pleťový rituál obohatila o několik nových produktů, se vaše pleť začala zhoršovat, je začervenalá, podrážděná, případně se objevily pupínky, je ideální čas změnit přístup.

  Za podrážděním pleti může být například i špatná kombinace produktů. Je dost možné, že používáte více než jeden přípravek mající exfoliační účinky (týká se to zejména nadužívání kyseliny salicylové), po nichž bude mít vaše pleť tendenci se rychle vysušit a rudnout. Stejně tak za problémy může stát alergie na určité složky. I v tomto případě se jednoduchost a minimalistické složení můžou stát skutečným kosmetickým vysvobozením.

 • Co by měla minimalistická péče obsahovat?

  Absolutním základem je vždy čištění a hydratace pleti. Všehovšudy si tak při ranní i večerní péči v klidu vystačíte se dvěma až třemi produkty. Začněte proto vždy kvalitním čisticím gelem, mlékem či fluidem, které vás zbaví všech nečistot.

  Poté sáhněte po hydratačním krému, který ideálně obsahuje SPF. Ochranný faktor je důležitou složkou, na kterou byste nikdy ve své péči neměla zapomínat. Věřte, že s přibývajícími lety vám za tuto péči pokožka poděkuje.

  Posledním krokem, který ovšem není povinný, je sérum s retinolem, které má až zázračné anti-ageingové účinky. Jde o formu vitamínu A, která dokáže urychlit obnovu pleti, redukuje vrásky a zároveň pleť zpevňuje, vyhlazuje a sjednocuje její tón. Retinol je skvělou volbou i v boji s akné – předchází totiž ucpávání pórů.

 • Jaké produkty jsou pro minimalistickou péči vhodné?

  Několikakroková péče pomáhá naší pleti získat vše, co potřebuje a co jí prospívá. V minimalistickém přístupu jde naopak o sloučení všech těchto účinků pouze do tří fází. Základem je tedy používání multifunkčních produktů, které udělají všechnu práci v jediné aplikaci. Můžete tak přeskočit tonery, oční krémy, exfolianty i séra, pokud jejich ingredience budou obsahovat i základní produkty z minimalistické péče.

  Uveďme si příklad: Tonikum, které obsahuje aktivní složku v podobě aloe vera nebo kyseliny salicylové, můžete klidně přeskočit v případě, kdy tyto složky už bude obsahovat váš čisticí gel. Stejně tak můžete najít hydratační krémy obsahující kofein a retinol a již dále nemusíte používat samostatný oční krém. Postačí totiž, abyste si ten pleťový důkladně nanesla i v oblasti očních víček.

  Co z toho ve své podstatě plyne? Pleťový minimalismus je zejména založen na vědomém používání produktů, u nichž velmi dobře znáte složení, víte, že vaší pleti pouze prospějí, a zároveň vám jejich aplikace nezabere více než pár minut v koupelně denně. A to se během hektických týdnů rozhodně hodí.

Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy