.

. Zdroj: Zdroj: iStock

Léčí akné, zmírňuje stárnutí: Seznamte se s retinolem a naučte se ho používat

Milovaný i obávaný. Dvě slova dokonale vystihující vztah, který k retinolu společnost má. Pojďme si konečně vysvětlit, jak se to s touto aktivní a hlavně účinnou látkou má. Pokud se ho totiž naučíte používat správně, nemáte se čeho bát. Naopak!

Jeho účinky velebí snad všichni skin care nadšenci i dermatologové, a přesto z něj má pořád mnoho lidí rozporuplné pocity. Jeden z důvodů je, že ho mnozí neumí správně používat, případně nejsou ochotní myslet na nutnou aplikaci sluneční ochrany přes den, která je pro správný efekt klíčová. Účinky retinolu ale stojí za všechnu nutnou edukaci i změnu vaší skin care rutiny. Ukážeme vám, jak na to.

TIP NA VIDEO: Jak se dokonale odlíčit v pěti krocích?

Video placeholde

Co je retinol a jak funguje?

Retinol je jen jedna z částí látek nazvaných retinoidy. V podstatě se jedná o formu vitaminu A, která urychluje regeneraci a obnovu kožních buněk. Pozitivně působí ale i na produkci kolagenu a elastinu, které se v pleti přirozeně vyskytují a mají na svědomí její pružnost. Určitě nemusíme připomínat, že produkce kolagenu a elastinu s věkem klesá, a tak se přirozená elasticita pleti ztrácí. Retinol dokáže obnovit také texturu pokožky, zmírnit šířku pórů a sjednotit tón pleti. Je však nutno dodat, že jeho účinky se projevují až po určité době pravidelného užívání. Běžně se uvádí 8 až 12 týdnů, nicméně bude lepší počítat i s delším časovým rozpětím, a to z toho důvodu, že s retinolem byste měli začínat v malých dávkách, a ty postupně zvyšovat. 

Než si na retinol pokožka zvykne, může se dostavit zarudnutí či dokonce olupování pleti. Není potřeba se nějak zvlášť děsit, retinol, jak už ostatně píšeme výše, urychluje obnovu kožních buněk. Rozhodně byste ale v takovém případě měli přehodnotit, v jakém množství jej aplikujete a zda není potřeba trochu ubrat. Můžete vyzkoušet i krátkodobou kontaktní terapii, kdy účinnou látku přikládáte na pleť jen na určitou dobu a poté ji smyjete obyčejnou vodou. 

Pro koho je retinol vhodný a jak s ním začít?

Dá se říct, že se hodí pro všechny typy pleti. Vyhnout byste se mu ale měli, pokud trpíte lupénkou, ekzémem či růžovkou a také v těhotenství a v období kojení. Jeho vliv na těhotné a kojící ženy je stále předmětem zkoumání, a i když není použití retinolu vysloveně zakázáno, bez přechozí konzultace s lékařem jej raději neaplikujte.

Ze začátku začněte s aplikací jednou týdně a postupně přidávejte, dokud se nedostanete ke každodennímu užívání. Na tuto látku se vyplatí nespěchat a nechat pleť si postupně zvyknout. Hlídejte si také koncentraci látky v produktu, je lepší začít s těmi nejnižšími, zvlášť, pokud víte, že je vaše pleť občas citlivá. Začněte třeba sérem s koncentrací 0,1 %, které se používá pro citlivé oční okolí. Pokud vám nezpůsobí žádnou reakci ani v případě, že jej budete užívat denně, můžete přejít na středně koncentrované produkty s obsahem retinolu 0,15 % až 0,3 %

Jak jej správně užívat?

Velikost jednoho hrášku odpovídá ideální dávce, kterou aplikujete večer na vyčištěnou a tonizovanou pleť. Opravdu není potřeba aplikovat tuto účinnou látku přes den, i když na obalech některých výrobců se dočtete opak. Po aplikaci vyčkejte asi 20 minut, než se produkt dokonale vstřebá, a poté pokračujte ve své běžné rutině, jako je hydratační a oční krém a případně pleťový olej. Dejte si pozor, abyste retinol nemixovali s dalšími séry, se kterými si vyloženě nerozumí. Určitě se vyhněte AHA a BHA kyselinám (patří mezi ně salicylová, glykolová a další) a vitaminu C. Retinol naopak bude tvořit skvělou dvojku s kyselinou hyaluronovou nebo niacinamidem. 

Pokud dáte retinolu šanci, litovat nebudete, je potřeba jen dodržet základní pravidla: začít s nízkými koncentracemi jednou týdně, vyvarovat se kombinaci retinolu s kyselinami a mechanickou exfoliací a za každou cenu používat UV ochranu s faktorem 30 a výš. Každé ráno!