Potřebují muži jinou péči než ženy? Pánská skin care rutina krok za krokem

2 min čtení

2 min čtení

Měli by muži skutečně používat jinou kosmetiku než ženy? A zaručuje označení For Men jiné složení? Pánská kosmetika se již dávno nenese v duchu šamponů 3 v 1 a univerzálního mýdla, které mohou pánové použít na tělo, obličej i vlasy. Na jaké produkty se zaměřit a co přesně pánská pokožka potřebuje?

Neexistuje jednotný názor na to, zda pánská pokožka skutečně potřebuje zcela jiné produkty než ženská. Zatímco jedni beauty gurus se zaručují za to, že není možné, aby pánové brali svým ženským protějškům séra a krémy z koupelnové poličky, jiní vám poradí, že spíše než na štítky rozdělující péči na pánskou a dámskou je dobré klást důraz na složení. Pravda se nejspíš nachází někde uprostřed – štítek For Men by neměl být rozhodující (většinou je totiž rozdíl maximálně ve vůni), zároveň ale pánská pokožka skutečně vykazuje několik odlišností, které je při výběru kosmetiky dobré brát v potaz.

TIP NA VIDEO: Dokonalé vyčištění pleti v pěti krocích

V čem se pánská pokožka liší od ženské?

Za vším hledejte hormony. Pánská pleť je totiž o 25 procent silnější než dámská. A na vině není nikdo jiný než testosteron. Ten zároveň způsobuje, že se mužská pokožka více mastí; póry jsou větší a vzniká v nich více mazu.

Mužská pleť má zároveň o něco nižší pH než ženská, což je další faktor, který přispívá k tvorbě akné. Na druhou stranu ovšem pánové disponují silnější kožní bariérou, která si lépe uchovává hydrataci a potřebné živiny. Vyšší je také hustota kolagenu, což zabraňuje tvorbě drobných vrásek.

Samostatnou kategorií jsou poté vousy. Zatímco jejich růst pokožku může dráždit a pány tak kromě pupínků občas trápí i zarostlé chloupky, pravidelné holení funguje jako jemný peeling, který přispívá k odstraňování odumřelých buněk. I přesto by pravidelná exfoliace měla mít v pánské péči své místo.

Jakou kosmetiku pánové potřebují?

Kvůli pevnější pokožce potřebují muži silnější produkty. Jen ty proniknou do hlubších vrstev, kde teprve mohou odvést svou práci. Zároveň jejich pleť snese vyšší obsah aktivních látek. Zatímco dávka vysokoprocentního retinolu by ženskou pleť podráždila, pánové ji naopak ocení.

Mastnější pleť a tendence ke vzniku akné si zase říkají o produkty označené jako oil-free. S pupínky i zarůstajícími vousy si poradí kyselina salicylová, kterou by ideálně měl obsahovat čisticí gel. Pleť zbaví odumřelých buněk a zajistí jí potřebné vyčištění. Skvěle poslouží také kyselina azelaová, která zvládne podráždění a zašednutí pleti a zároveň sjednotí její tón.

V pečující rutině by stejně tak neměl chybět hydratační krém (myšlenka, že mastná pleť již nepotřebuje hydrataci, je naprosto mylná) a každodenní aplikace ochranné vrstvy SPF.

Pánská pečující rutina krok za krokem

Navzdory stále většímu zájmu mužů o pečující produkty zůstává pravidelná skin care rutina pánům tak trochu zapovězená. Buď si k ní cestu teprve hledají, anebo stále žijí v přesvědčení, že jí není potřeba věnovat každodenní pozornost. V tomto případě ale skutečně platí, že pleť potřebuje dostatek péče bez ohledu na pohlaví. Jak by tedy v ideálním případě měla vypadat základní pánská pečující rutina?

Ráno by mělo začít vyčištěním pleti, aplikací hydratačního krému a SPF. Večerní seance by poté následně měla opět odstartovat vyčištěním, na které případně naváže aplikace zklidňujícího tonika. Jednou až dvakrát do týdne není od věci zbavit pleť odumřelých buněk pomocí exfoliátoru. Pokožka bude následně připravena na aplikaci séra (například s retinolem, vitaminem C či kyselinou hyaluronovou) a hydratačního krému. A je hotovo!

Které pánské skin care experty sledovat na sociálních sítích?

Loading
Loading
Loading
Loading
Loading
Loading