.

. Zdroj: Zdroj: iStock

Péče o štětce, čistý polštář a SPF: Naučte se dodržovat 5 zásad zdravé pleti

Klíč ke krásné, zdravé a nestárnoucí pleti hledáme všichni. Bohužel se ale stává, že při honbě za nejnovějším skin care trendem, nejúčinnějším krémem či lékařem estetické medicíny zapomínáme na základy, bez kterých se ale nikdy dál neposuneme. Přečtěte si je pozorně a dejte si za úkol, že letos se opravdu stanou součástí vaší pečující rutiny.

Krém s UV faktorem by měl být základ

Pokud jste člověk, který se ochranným faktorem nemaže ani v létě u moře ani na sjezdovce, je na čase, abyste svůj postoj kompletně přehodnotili. Krém s UV faktorem (SPF) je skutečně to jediné, co dokáže chránit vaši pleť před předčasným stárnutím. Každý dermatolog vám potvrdí, že v důsledku ultrafialového záření dochází k nezvratnému poškození pleti, a to každý den bez ohledu na to, zda zrovna prší, nebo svítí slunce.

Paprsky dělíme na UVA a UVB. UVB záření je v létě silnější než v zimě a jedná se o onu formu záření, která způsobuje opálení či spálení kůže. Oproti tomu UVA záření působí na kůži nepřetržitě, a proto je potřeba pleť chránit každý den v roce. Holým faktem je, že pokud se nenaučíte chránit pleť před slunečním zářením, všechny investované peníze do ostatní péče vyhodíte oknem ven. 

TIP NA VIDEO: Jak se dokonale odlíčit v pěti krocích?

Video placeholde

Špinavé štětce na pleť nepatří

Všichni víme, že to musíme dělat, víme dokonce proč to musíme dělat, ale nakonec to z nás všech dělá jen zlomek. Ano, mluvíme o praní štětců. Ty je opravdu potřeba čistit denně nebo alespoň obden. Pokud navíc vlastníte opravdu kvalitní pomůcky z přírodních štětin, je dobré o ně pečovat pravidelným mytím za použití jemného vlasového šamponu nebo speciálního mýdla. Primárním důvodem, proč je nutné štětce pravidelně prát je, že ty špinavé a neudržované vám na obličej nanášejí – kromě líčidel – obrovské množství virů a bakterií. Pokud stále řešíte, proč se vám objevují nevzhledné vyrážky a pupínky, zkuste si sáhnout do svědomí, zda své kosmetické náčiní pravidelně čistíte.

Je pro vás nepředstavitelné štětce každý den prát? Pořiďte si alespoň čisticí prostředek v rozprašovači (koupíte jej už i v drogeriích) a použijte ho před i po každém líčení. Pokuste se tento úkol zařadit do své rutiny a pamatujte na to, že nejde vždy jen o pupínky, ale také o nemoci očí, které si vlastní leností zvete naprosto vědomě do života.

Houbičky na make-up a beauty blendery čistěte po každém použití. Nejlepší je použít žlučové mýdlo, které skvělé rozpouští mastnotu. Jednou za týden je můžete hodit i do pračky k prádlu. Nezapomeňte je ale i přes veškerou péči pravidelně měnit – ideálně jednou za měsíc.

TIP Z REDAKCE

Hlídejte si expiraci produktů

Všechny produkty, které máte v koupelně či v kosmetické taštičce, mají svou životnost. Maso a sýry po datu spotřeby také nekonzumujete, tak proč nejste tak striktní i v kosmetice? Používat prošlé produkty je skoro stejně nebezpečné, jako jíst prošlé potraviny. V první řadě se naučte číst etikety. Najdete tam symbol PAO, malou ikonku kelímku, která udává datum trvanlivosti produktu po jeho otevření. Pokud na své rtěnce najdete piktogram s údajem říkajícím 12M, znamená to, že byste ji měla spotřebovat do 12 měsíců od otevření.

Málokdo z nás si však nazpaměť pamatuje, kdy přesně otevřel lesk, který nosí v kabelce už od nepaměti. Existuje na to pomůcka v podobě mobilní aplikace, do které zadáte data a ona vás pak sama upozorní. Pokud dáváte přednost analogovému značení, pořiďte si tenký permanentní fix v černé a bílé barvě a jimi si na obal kosmetiky poznačte měsíc a rok, kdy jste ji otevřeli. Budete tak mít neustále přehled o tom, co už dosluhuje, co je nutné brzy spotřebovat a co naopak raději vyhodit. 

Vyhněte se horké vodě

Mytí obličeje horkou vodou považuje stále velké množství lidí za prospěšné a účinné. Neustále se ohánějí argumentem, že horká voda „otevírá póry“, a tak je i čistí. Na tomto výroku však není ani zrnko pravdy. Příliš teplá voda akorát omývá z vaší pokožky hydrolipidický film, který funguje jako bariéra a ochrana kůže. Pokud jste majitelka suché nebo citlivé pleti, jistě po sprše cítíte, že se vám pleť stahuje, za což může právě vysoká teplota vody. Pokožce udělá nejlepší službu voda vlažná, která dokáže rozpustit líčení a odstranit nečistoty, ale zároveň ji nepodráždí. Používáte odličovač ve sprše? Nedá se nic dělat, po dobu mytí obličeje si teplotu vody musíte snížit.

Pravidelně měňte ručníky a povlečení na polštáři

Během spánku se uvnitř i vně našich těl děje spousta náročných a užitečných procesů. Stará kůže se nám odlupuje, potíme se, pokožka produkuje maz, který společně s večerní skin care rutinou ulpívá na polštářích. Vlhké ručníky zase bývají semeništěm plísní, bakterií a jiných mikroorganismů, které pleť poškozují a narušují její rovnováhu. Naučte se měnit povlak na polštář a ručník jednou týdně. Bez výmluv! Pokud zapomínáte, nastavte si budík, který vás každou neděli upozorní, že je čas na výměnu.