Fascinace uměním a láska ke školácké módě. Co je Dark Academia?

3 min čtení

3 min čtení

Tlumené oblečení v barvách spadaného listí, láska k literatuře a touha po trávení času ve starých knihovnách. Estetika Dark Academia je hitem internetu a sociálních sítí už mnoho let. Její význam s příchodem podzimu ale vždy sílí. Co přesně tato subkultura, spojující módu s kulturou a vzděláním, obnáší a proč by neměla uniknout vaší pozornosti?

Vyžíváte se v literatuře a vždy vás fascinovala historie? Spíš než prosluněným dnům dáváte přednost deštivé atmosféře podzimu, kdy byste nejraději vyrazili do muzea, prozkoumali tajemný dům nebo si doma pustili klasickou hudbu z gramofonu a začetli se do knížky? V tom případě jste žhavým adeptem na fanouška Dark Academie – subkultury a estetiky, která každý podzim válcuje sociální sítě. Nejde ale o žádný povrchní trend, který by pár měsíců oslovoval jen hrstku fascinovaných tiktokerů. Naopak. Dark Academia nabízí využití pro každého fanouška umění, kultury a módy; spíše než souborem několika výrazných prvků je totiž životním stylem. Můžete jej žít naplno anebo se do něj jen tak zatoulat na pár hodin během brzkých večerů a šedivých víkendů.

TIP NA VIDEO: Víte, jaké kousky by vám nikdy neměly chybět v šatníku?

Kde se subkultura vzala?

Podle webu L’Officiel se Dark Academia poprvé dostala k širší veřejnosti v roce 2015, a to skrze síť Tumblr. Spíše než jednotnou subkulturu a estetiku zpočátku evokovala klub fanoušků knihy Tajná historie, kterou napsala americká spisovatelka Donna Tartt v roce 1992. Děj sleduje skupinku výstředních studentů z odlehlé univerzity, kteří si se svým profesorem vytvoří tajnou elitní skupinu, v rámci níž probírají různá filozofická a intelektuální témata. Postupně se pustí do provádění nekalých experimentů, z nichž jeden se pokazí natolik, že to ovlivní životy všech zúčastněných.

Kniha se ihned po vydání stala bestsellerem a postupně na sebe navázala právě takovou skupinu čtenářů; byli stejně jako hlavní protagonisté fascinováni školním prostředím, historií, literaturou, filozofií, jazyky jako latina nebo řečtina a také záhadami a tajemstvími. A právě z této akademické skupiny se následně v průběhu let vyvinul koncept Dark Academie jakožto ucelené subkultury sdružující studenty a nadšence do kultury, studia umění a v konečném důsledku také módy.

Loading

Co všechno je Dark Academia?

Jde o vrstevnatou subkulturu, kterou ovšem poznáte na první pohled. Primárně můžete Dark Academii najít v literatuře, například na Pinterestu objevíte nespočet knih, které jsou její pravou esencí. Kromě již zmíněné Tajné historie lze do povinného „to read“ seznamu zařadit klasiku v podobě antického Homéra, Sapfó, dále také Shakespeara, Jane Austen, sestry Brontëovy, Edgara Allana Poea, Oscara Wildea nebo třeba Harryho Pottera.

Dark Academia ovšem nekáže jen ustavičné ležení v knihách. Pojí se s ní také spousta různých aktivit, které se nicméně stále určitým způsobem točí okolo vzdělávání. Nemusíte je samozřejmě dělat všechny, ale jako inspirace pro podzimní víkendy se mohou hodit. „Temní akademici“ rádi chodí po místech spjatých s uměním, takže návštěva galerií a muzeí rozhodně patří na seznam. Rádi též pracují sami na sobě a zdokonalují se ve svých dovednostech. Pokud tedy již delší dobu uvažujete o hodinách tvůrčího psaní, jazykovém kurzu nebo vyzkoušení kaligrafie, trefíte se do černého. Stejně tak se ale můžete vydat prozkoumávat opuštěná místa, hřbitovy nebo staré knihovny a knihkupectví, kde na vás mohou čekat další literární perly.

Milovníci této subkultury též připravili nespočet seznamů filmů a seriálů, díky kterým můžete naplno proniknout do temné atmosféry. Stejně jako je hlavní literární inspirací dílo Donny Tartt, mezi filmy na plné čáře vítězí snímek Společnost mrtvých básníků, který hned v několika aspektech připomíná právě Tajnou historii. Populární mezi „akademiky“ jsou též filmy Na nože, Zbav se svých miláčků nebo Malé ženy.

Loading

Temná akademie vs. móda a líčení

Nedílnou součástí subkultury a také určujícím prvkem celé její estetiky je logicky móda a líčení. Dark Academia primárně vychází ze studentského preppy stylu v tlumených barvách evokujících pravý podzim. Základními kousky šatníku jsou pak zejména vlněné svetry, kostkované kalhoty, skládané sukně, vysoké i nízké boty Dr. Martens, pánská saka, rovné kabáty a velké šály.

Skvělou zprávou je, že na rozdíl od jiných estetických a zájmových skupin je Dark Academia velmi jednoduše aplikovatelná v praxi a její outfity nikdy nemají kostýmový ráz. I díky tomu je tento akademický vibe přístupným úplně komukoliv bez ohledu na to, jak moc toho o celé subkultuře a její podstatě ví.

Loading
Loading
Loading

Pokud by nicméně preppy móda a celá lifestylová část temné akademie pro vás byly příliš, klidně se s touto subkulturou můžete seznámit skrze líčení. Podzim je jako dělaný pro vínovou a hnědou barvu, které jsou v Dark Academia make-upu klíčové. Inspiraci najdete třeba na účtu @oatmilkmakeup, kde vás Sophia Chasin provede potřebným, zároveň ale velmi jednoduchým základem. Třeba vás nakonec skutečně naladí na návštěvu místního muzea či knihovny.

Loading