Co poslouchat v srpnu? King Princess oživuje indie rock 10. let, vrací se i Muse

3 min čtení

3 min čtení

Která hudba by vám ve druhé polovině léta neměla uniknout? Srpen patří velkému návratu k niterní indie tvorbě i hiphopovým kořenům. Queer hudebnice King Princess bude zpívat o tom, jak chce být milována, Stella Donnelly pošle patriarchát ke všem čertům a králové rockových koncertů Muse na desce Will of the People shrnou současné skeptické rozpoložení celého světa.

Lásky, strasti a queer témata

Bože, je těžké být milována, ale to už je život,“ zpívá Mikaela Straus aka indiepopová multi-instrumentalistka King Princess ve skladbě Too Bad na novém albu Hold on Baby, které opět vzniklo pod taktovkou producenta Marka Ronsona. Po úspěchu debutu Cheap Queens z roku 2009 hudebnice opět sází na niterní linku, která posluchače zavede do duše nebinární queer persony. King Princess se na novince svěřuje s vlastními problémy spojenými s její generací, láskou i hledáním svého místa ve světě i ve vztazích. To vše na hudebním podkladu, který jako by vypadl z hudební indie scény okolo roku 2010.

Loading

Pomíjivý pocit mladé novinářky

Má íránsko-americké kořeny, věnuje se výzkumům, sociálně-politickým dopadům internetových memů a vizuálnímu umění. Přes den pracuje jako novinářka pro USA Today's Investigations Unit a do toho všeho ještě dělá vlastní hudbu. Taraneh Azar je žena mnoha tváří a vášní a její nová deska A Fleeting Feeling vás zavede do temných pokojů, kde můžete za doprovodu jejích hudebních experimentů s nádechem nostalgického retra rozjímat naprosto o čemkoliv – třeba o pomíjivosti pocitů, jak naznačuje název desky.

Taraneh – A Fleeting Feeling

Velký návrat k hip hopu

Hudebníka Danger Mouse (vlastním jménem Briana Josepha Burtona) lidé znají především jako zakládajícího člena kapel Broken Bells a Gnarls Barkley a též jako producenta slavných desek – jmenovat můžeme třeba El Camino od The Black Keys, Demon Days od Gorillaz nebo Little Broken Hearts od Norah Jones. Pro tento rok Danger Mouse spojil síly s rapperem Black Thoughtem a společně si na srpen naplánovali album Cheat Codes. Burton se tak naplno vrátí do své hudební minulosti, neboť půjde o jeho první hiphopový počin od roku 2005. Tehdy vydal s již zesnulým hudebníkem MF Doomem album The Mouse and The Mask. A aby toho nebylo málo, na Cheat Codes se objeví hned několik zvučných jmen: tracky okoření třeba Run the Jewels, A$AP Rocky nebo Michael Kiwanuka.

Loading

Nadvláda Muse stále trvá

Nejlepší koncertní kapela současnosti vydala své první album už před 23 lety. Na sklonku srpna do světa pustí svou devátou desku Will of the People, která bude zároveň třetím počinem, jejž si Muse produkovali zcela sami. Důvod? Label Warner Records po kapele chtěl, aby vydala desku s největšími hity. Skupina ovšem tento požadavek odmítla a místo toho přišla se žánrově neukotveným, hudebně velmi různorodým počinem, který obsahově reaguje na současnou nestabilitu a strach šířící se celou společností. Ve Will of the People chvílemi uslyšíte vliv slavného alba Black Holes and Revelations, jindy zase glam rock nebo industriální vibe.

Loading

Encyklopedie kreténů, část druhá

Australská indie rocková hudebnice Stella Donnelly na střední milovala Green Day natolik, že se svými přáteli založila kapelu, jejíž repertoár se skládal pouze z coverů této legendární americké skupiny. Později se nicméně její hudební vášeň rozšířila i o jiné žánry, a Donnelly tak na univerzitě vystudovala současnou a jazzovou hudbu. Své první album Beware of the Dogs vydala v roce 2019. Úspěch se dostavil okamžitě, slavný hudební kritik Robert Thomas Christgau o něm dokonce prohlásil, že jde o „hudební encyklopedii všech kreténů“. Uvidíme, zda a jak se vyjádří o jejímu novému počinu Flood – očekávaném druhém albu, které vyjde už za pár dní.

Loading

Co posloucháme v redakci: Cesta hudební oblohou

Jack Flanagan není v hudbě žádným nováčkem. Po mnoho let působil jako člen londýnské kapely Mystery Jets a do toho po celou dekádu sbíral inspiraci pro vlastní sólo desku. A ta letos v létě konečně spatřila světlo světa. Rides The Sky (Flanaganova odvěká přezdívka) je mnohovrstevnaté album, jehož kouzlo čerpá z psychedelického rocku 60. let, power popu i životních pádů, včetně smrti blízkého přítele. V jeden moment budete mít pocit, že posloucháte kapelu Temples, v další chvíli se přemístíte do vod moderního country folku. Ani při jedné písničce ale rozhodně nespadnete z oblak zpátky na tvrdou zem.

Loading

A aby vám žádné hudební novinky neunikly, na Spotify najdete speciální playlist Ženy.cz, kde na vás budou čekat všechny výše zmíněné novinky a další tracky, které vás budou bavit.