Co poslouchat v březnu: Brooke Candy zpívá o vulvě, Tetris slaví narozeniny

3 min čtení

3 min čtení

Začátek nového měsíce si žádá nové hudební tipy od DJky a hudební supervisorky Kristýny Coufalové. Ta pro vás připravila březnový mix skladeb, které byste neměli přeslechnout, a eventů, na kterých byste neměli chybět. „Vlastně si ale říkám, že nevadí, když něco přeslechnete nebo někde nebudete, taky jsem minule nestihla všechny akce, na které jsem dávala tipy, a je to naprosto v pořádku. Svět se nezboří, a pokud se právě teď cítíte víc JOMO (the joy of missing out) než FOMO (the fear of missing out), dovolte si to a opečujte se tak, jak si to vaše tělo žádá,“ píše upřímně Kristýna.

Brooke Candy: Juicy Fruit

Zpěvačka, songwriterka, rapperka, umělkyně (a rozhodně moje velká crush) Brooke Candy vydala na Valentýna singl, ve kterém zpívá o šťavnatém ovoci… Ehm, teď kecám, o ovoci to úplně není. Je to sex-positive skladba o její vulvě a celý text je jak recept na třešňový koláč, který rozhodně chceme všichni ochutnat. Ve videoklipu nás Brooke skrze obraz přenáší do osmdesátých let, a kdybyste si zacpali uši a nevšimli si jejích malých tetování po celém těle, která si tvoří i sama, možná byste uvěřili, že klip vznikl před čtyřiceti lety.

Loading

Princess Nokia: lo siento

Americká rapperka, jejíž šest let staré debutové album 1992 Deluxe se skladbami jako Tomboy nebo Brujas si určitě vybavíte, vydala single lo siento. Svoje fans velmi mile překvapuje jemnou klavírní baladou se smutnými vokály, a když se ve druhé třetině přidají první beaty, trochu očekáváte, že bude pokračovat svým typickým rapem. Místo toho ale zůstává teskný dvojjazyčný vokál, který zpívá o konci toxického vztahu a omlouvá se za to, že nikdy nebude dost dobrá. S tím si tedy dovolím výrazně nesouhlasit já i další 3 599 249 posluchačů měsíčně na Spotify a mega se těšíme na celé EP i love you but this is goodbye.

Loading

Shygirl, Tinashe: Heaven

Vím, že už jsme tu minule Shygirl v jednom collabu s Björk a Sega Bodega měli, ale chtěla jsem ji sem dát znovu nejen proto, že díky její skladbě Heaven jsem v sedmém nebi, ale taky proto, že ji nedávno festival Pohoda oznámil v line-upu. Jak by taky ne, Shygirl je vynikající britská zpěvačka, rapperka a producentka, která minulý rok vydala debutové album Nymph a sklidila obrovský úspěch. Už za měsíc se můžeme těšit na deluxe verzi Nymph_o, kde představí nejen reinterpretované, ale i zbrusu nové skladby s lidmi, kteří ji inspirují, jako například Sevdaliza, Erika de Casier, Tinashe, Arca, Mura Masa, Eartheater nebo již zmiňovaná Björk.

Loading

Kam v březnu zajít na hudební akce?

Na půli cesty mezi Prahou a Brnem je město Humpolec, ve kterém se nachází kulturní prostor 8smička – zóna pro umění. Tento pátek 3. března je tam vernisáž výstavy Místa chvění: Zvuk jako médium a z Prahy i Brna se tam i zpět dostanete speciálními vernibusy.

Výstava zkoumá prostřednictvím instalací šesti umělců a umělkyň z Polska, Německa, Rakouska a Česka možnosti a schopnosti zvuku formovat prostředí, transformovat prostor a ovlivňovat naše pocity v něm, nebo jej naopak dekonstruovat novými přístupy. V galerijním prostoru s určitými architektonickými prvky a materiály se můžeme díky naslouchání ocitat ve stále nových akustických situacích.

Pokud byste v pátek měli chuť zajít si spíš na párty, doporučuji Tetris, který se tentokrát koná ve vršovickém klubu Ankali a Planeta Za. Kolektiv Tetrisu se rozhodl oslavit sedmé narozeniny dárkem v podobě bookingu původem australské producentky a DJky Nite Fleit, která se začala dostávat do povědomí díky spolupráci s Mall Grabem a minulý rok vydala své první album.

Jestli toužíte po extrémním a nekompromisním zážitku, skočte si v pátek 10. března do Bike Jesus na Whiskas, kde lokální DJstvo podpoří hudební producentku, DJku a skladatelku hudby pro počítačové hry Swan Meat (US). Kopák na každou dobu a hodně vysoké bpm zaručeno.

V pátek 24. března bude v Planetě Za poslechově-edukativní večer s názvem Jedno Ucho s hudebními publicisty Milošem Hrochem a Karlem Veselým. „Jedno Ucho je série hudebních večerů vyhrazených pro společný a soustředěný poslech hudby s diskusí v pohodlném prostředí Ze Mě (Planeta Za). Bez bot, na matraci a s polštářem. Poslech od začátku do konce, s co možná nejmenším množstvím vnějších vlivů,“ dodávají organizátoři.

Loading