Co poslouchat v lednu? Skladbu, která vás opije, a elektro z postsovětských zemí
Letošní Vánoce a Nový rok jsou za námi, takže good bye 2023, welcome 2024! Co si pro nás nachystal první měsíc v roce? DJka a hudební supervizorka Kristýna Coufalová má pro vás novoroční dávku hudebních tipů, které zároveň mohou posloužit jako netradiční forma self care.
Leden bývá většinou plný předsevzetí, rekapitulací a plánů, což může být někdy opravdu náročné. V novém roce ale není potřeba stát se někým novým, lepším, ukončovat zlozvyky a začínat nové věci. Místo toho si můžeme v lednu připomenout, co nás v minulém roce posílilo a co jsme se naučili. Často se soustředíme na vylepšování sami sebe, což může být skvělý záměr, ale není nutné zapomínat na to, co už v nás funguje. Místo vytyčování cílů si můžeme udělat čas na projevení vděčnosti, a to třeba sestavením seznamu obsahujícího 100 věcí, které nás udělaly během minulého roku šťastnými.
První měsíc roku také může sloužit jako čas pro odpočinek a péči o sebe. Po náročném období vánočních svátků a silvestrovských oslav můžeme ocenit klidnější tempo a věnovat se péči o své fyzické i duševní zdraví. Ať už si stanovíme novoroční předsevzetí či ne, je důležité si pamatovat, že každý má své vlastní tempo rozvoje a cesta k lepší verzi sebe může být jedinečná a individuální. Takže, co říkáte na to, abychom se v tomto novém roce nechali překvapit a vítali všechny výzvy s otevřeným srdcem?
Transmission 4 Palestine #2
Po řádném opečování sebe sama a doplnění energie není nic lepšího než začít nový rok aktivismem a edukací. Proto bych ráda upozornila na akci Transmission 4 Palestine #2, která se koná v sobotu 13. ledna ve vršovickém Ankali. Event začíná už odpoledne a bude se skládat z besed, koncertu i večerního clubbingu. Cílem je zvýšit povědomí o nelidském a nepřiměřeném násilí páchaném proti Palestincům v Gaze a na Západním břehu Jordánu, kterého jsme svědky v přímém přenosu už téměř tři měsíce. Čekají nás rozhovory s autorstvem feministického webu a měsíčníku Druhá : směna, přednáška o postkoloniálním feminismu a Palestině nebo například diskuze Palestinek a Palestinců žijících v Praze o českém sionismu a o tom, jak souvisí s českým rasismem vůči Romům.
EAST BLOCK: Jana Woodstock, Nastya Muravyova, SJ Yellow, The Undertaker’s Tapes, NEW MAGIC MEDIA & more
V pátek 12. ledna můžete podpořit event s názvem EAST BLOCK, konající se ve Fuchs2, jenž je vzrušující poctou fascinující síle a trvalému duchu postsovětských elektronických hudebních kultur. Není to jen událost; je to pulzující živoucí entita.
Středem pozornosti bude především Jana Woodstock, ukrajinská DJka z Kyjeva, která v současnosti působí v Berlíně. Její set se mění a vyvíjí od hlučného industrialu a hardcoru k elektru a technu, přičemž udržuje publikum ve střehu jemným balancováním mezi tvrdší hudbou, groovy a melodickými volbami.
Charlotte Adigéry, Boris Pupul – HOHO (singl)
Neodpustím si ještě jedno poslední hudební ohlédnutí za Vánocemi v podobě velmi výrazné skladby od belgického dua Charlotte Adigéry a Boris Pupul, jejichž performance patřila na festivalu Pohoda k tomu nejlepšímu, co jsem minulý rok viděla. Jde o remake jejich skladby HAHA, která je geniální sama o sobě, avšak ve spojení s vánočními rolničkami dostává úplně nový rozměr. Jmenuje se HOHO, a jak samo autorstvo zmiňuje, cílem je konečně shodit Mariah Carey z pomyslného vánočního trůnu a touhle skladbou podobně otravovat další generace. Brněnský festival Pop Messe tohle hudební duo nedávno ohlásil ve svém line-upu, a ačkoliv nám v létě asi vánoční koledu nezahrají, určitě to bude stát za to!
Skladbu si můžete poslechnout zde.
Monikaze – Alkoholic (skladba z alba Weakness)
Litevská skladatelka a umělkyně Monika Zenkeviciute navozuje svojí elektronickou skladbou Alkoholic doslova pocit opilosti. Sice už jsem více než dva roky střízlivá, ale při poslechu téhle skladby na Nový rok jsem téměř fyzicky cítila, jak s každými dalšími nevšedně za sebou navazujícími tóny a syrovými vokály ztrácím rovnováhu pod nohama a přicházím o kontrolu nad svým tělem.
Skladbu si můžete poslechnout zde.
Thy Slaughter, A. G. Cook, EASYFUN – Soft Rock (album)
Málokdy se podaří vytvořit tak komplexní album, které baví od začátku do konce. Kolektivu a vydavatelství PC Music se to podařilo, tedy konkrétně A. G. Cookovi a EASYFUN. A co více, podařilo se jim navždy ovlivnit i celou pop music. Mohli jsme pozorovat, jak se Charli XCX nebo Caroline Polachek, ovlivněné PC Music, dostaly do mainstreamu a jak z ikonického přístupu produkce hudby bez pravidel začaly čerpat i obrovské hvězdy jako Sam Smith, Dua Lipa nebo Beyoncé. Vydavatelství ovšem na konci roku ohlásilo konec a album Soft Rock je pomyslným posledním vystoupením.
Album Soft Rock si můžete poslechnout zde.