Umění kamufláže: Víte, kdy používat primer a jak se liší BB a CC krémy?
Když dojde na nedokonalosti pleti – pupínky, viditelné žilky, barevné nerovnosti – řada z nás je ochotna absolvovat nemožné, aby je zamaskovala. Šikovnými pomocníky v takovém případě jsou make-upy, BB a CC krémy či korektory. Rozhodně je ale nemusíte používat všechny. Víte, který k čemu slouží a jak s nimi správně pracovat?
Primer neboli podkladová báze
Primer se vám bude hodit primárně tehdy, když potřebujete prodloužit trvanlivost make-upu. Pleť umí opticky vyhladit, zdokonalit, zamaskovat póry nebo sjednotit texturu. Jediné, co nezvládne, je barevné krytí. Nejčastěji se setkáte s transparentními primery, ale existují i verze rozjasňující nebo zelené, které dokážou zakrýt začervenání pleti.
TIP NA VIDEO: Jak pleť dokonale odlíčit? Naučte se to v pěti snadných krocích
Co je to BB krém?
To BB znamená blemish balm neboli balzám na vady, případně se také vykládá jako beauty balm. BB krém má oproti make-upu lehčí texturu, logicky ale také méně kryje. Jeho hlavní účinek spočívá v tom, že o pleť pečuje podobně jako krém, zároveň ji ale lehce natónuje.
K čemu slouží CC krémy?
CC v tomto případě znamená color correction nebo color control, tedy korekce/kontrola barvy. Název tedy napovídá, že tyto produkty slouží primárně ke sjednocení barevného tónu pokožky. Nevýhodou je nedostatečné spektrum odstínů a barevných podtónů, ale to se naštěstí postupně mění.
Jak vybrat správný make-up?
Výběr make-upu může být pro nezkušeného věda. Zvolit si můžete podle míry krytí, finiše (může být matný, lesklý nebo saténový) či textury (existují pudrové make-upy, tekuté make-upy, cushion make-upy v houbičce...). Je potřeba vyzkoušet, co vám nejvíc sedí, a hlavně s čím se vám nejlépe pracuje. Není totiž nic horšího než make-up ve špatném odstínu a nanesený v příliš silné, nedostatečně rozetřené vrstvě. Pokud máte problematickou pleť, hledejte produkty, které neucpávají póry. Pro zralou pleť jsou vhodné make-upy s hydratačním účinkem. Mastná pokožka snese hutný make-up, suchá by měla sázet na lehčí produkt a zcela se vyhnout matným, pudrovým výrobkům. Dobré je také znát svůj barevný podtón – podle nich totiž většina kosmetických značek make-upy dělí na ty se studeným, teplým a neutrálním podtónem.
Kdy sáhnout po korektoru?
V češtině používáme souhrnné označení korektor pro produkty, které angličtina dělí na corrector – produkt v různých tělových odstínech schopný zakrývat nedostatky pleti jako pupínky či kruhy pod očima – a concealer, který může být žlutý, zelený, meruňkový nebo fialový a jeho účelem je vyrovnat barevné disbalance pokožky. Pokud tento problém trápí i vás, použijte nejprve neutralizující barevný korektor a přes něj aplikujte korektor v tónu vaší pleti.